Przejdź do treści

Budynki · Ceny transakcyjne

Olszyna

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego

0210053

Poziom

gmina

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Mediana ceny za metr kwadratowy ?

brak danych

Cena transakcyjna

Mediana ceny transakcyjnej ?

brak danych

Cena transakcyjna

Mediana powierzchni ?

59,2m²

Liczba transakcji ?

34

  • 12 marca 2025 – 12 marca 2026 · 34 akty notarialne
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Opis obszaru

Cena transakcyjna

Olszyna to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 279 transakcji.

Budynki: 34 transakcje. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi brak danych, a mediana powierzchni 59,2 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania brak transakcji brak transakcji brak transakcji brak transakcji
Handlowo-usługowe brak transakcji brak transakcji brak transakcji brak transakcji
Inne lokale brak transakcji brak transakcji brak transakcji brak transakcji
Działki budowlane Niska próba 28 64 zł/m² 65 000 zł 1 102,0 m²
Działki rolne Niska próba 15 brak danych brak danych 5 350,0 m²
Działki pozostałe 2 brak danych brak danych brak danych
Budynki 34 brak danych brak danych 59,2 m²

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle: Powiat, Województwo

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina Olszyna; część danych: powiat lubański Bank Danych Lokalnych GUS

    Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    1,2rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    80 000 zł
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    1 474 zł/m²
    Mediana powierzchni mieszkania
    44,1 m²
    Szacowany roczny dochód netto ?
    68 153 zł
    Wynagrodzenie brutto według GUS
    7 847 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    powiat lubański
    Liczba mieszkań w próbie
    39

    Tempo zmian okolicy ?

    malejąca

    Zmiana liczby mieszkańców
    −5,2%
    Saldo migracji w 2025 roku
    +1 osoba

    Co mówią dane o okolicy

    Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.

    Pieniądze

    • Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie lubańskim w 2025 roku: 7 847 zł miesięcznie. To 83,7% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 136,8%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 80 000 zł — z 39 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,2 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

    Życie na co dzień

    • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Olszyna mieszkało 6 201 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 5,2%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 1 osobę więcej, niż się wyprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
    • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 12,1% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 22,6%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 65,3%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
    • Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie lubańskim 27,7 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 800 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie lubańskim w 2025 roku: 7,7%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 14,2% do 7,7%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 9 245 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 144,5%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 1,9 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 1,5 do 1,9.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    7 847 złmiesięcznie

    +136,8%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    9 245 złrocznie

    +144,5%

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    83,7%

    +3,9

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    7,7%

    −6,5

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    3,8%

    −1,9

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    6 201osób

    −5,2%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    3 075osób

    −4,8%49,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    3 126osób

    −5,6%50,4% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    749osób

    −14,1%12,1% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    956osób

    −25,8%15,4% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    1 327osób

    −13,4%21,4% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    1 769osób

    −4,8%28,5% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    1 400osób

    +41,6%22,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    +1 osoba

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    0,2

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    −0,2

    +2,1

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    0,3

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    86

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    85

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    27,7

    Dane za 2025 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    1,9

    +0,4

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    5 702

    −5,2%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    4 739

    −2,4%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Budynki

    Cena transakcyjna
    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Budynki” z Rejestru Cen Nieruchomości. Pełna lista jest pod linkiem poniżej tabeli.
    Data Nieruchomość Cena Cena za metr kwadratowy Powierzchnia Udział Pokoje Piętro
    12 marca 2026 Biedrzychowice Budynek 1 brak danych brak danych 41,4 m² ? 1/1 ? brak danych brak danych
    12 marca 2026 Biedrzychowice Budynek 2 brak danych brak danych 19,3 m² ? 1/1 ? brak danych brak danych
    10 marca 2026 Karłowice 29C, Biedrzychowice Budynek 1 Udziały wymagają uwagi ? brak danych brak danych 34,3 m² ? 1/1 ? brak danych brak danych
    30 stycznia 2026 9, Krzewie Małe Budynek 3 brak danych brak danych 54,7 m² ? 1/1 ? brak danych brak danych
    30 stycznia 2026 9, Krzewie Małe Budynek 4 brak danych brak danych 220,2 m² ? 1/1 ? brak danych brak danych
    30 stycznia 2026 9, Krzewie Małe Budynek 2 brak danych brak danych 238,9 m² ? 1/1 ? brak danych brak danych
    30 stycznia 2026 9, Krzewie Małe Budynek 1 brak danych brak danych 54,1 m² ? 1/1 ? brak danych brak danych
    22 grudnia 2025 Bożkowice Budynek 1 Udziały wymagają uwagi ? brak danych brak danych 24,6 m² ? 1/1 ? brak danych brak danych
    10 grudnia 2025 Bożkowice Budynek 1 Udziały wymagają uwagi ? brak danych brak danych 20,9 m² ? 1/1 ? brak danych brak danych
    5 grudnia 2025 Olszyna Budynek 1 brak danych brak danych 529,8 m² ? 1/1 ? brak danych brak danych

    Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Budynki” w gminie Olszyna

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Dane odświeżamy po każdym imporcie Rejestru Cen Nieruchomości. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych