Budynki
Lipinki Łużyckie
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za m² i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za m² ?
—
—
Mediana ceny całkowitej
—
Mediana metrażu
91,9 m²
Liczba transakcji
12
Ostatnie 24 miesięcy · 12 aktów notarialnych
Opis obszaru
Lipinki Łużyckie to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 38 transakcji.
Budynki: 12 transakcji. Mediana ceny za m² wynosi brak danych, a mediana metrażu 91,9 m².
| Rodzaj | Transakcje | Mediana ceny/m² | Mediana ceny | Mediana metrażu |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania | 1 | 5 361 zł/m² | 275 000 zł | 51,3 m² |
| Działki budowlane | 8 | — | — | 1 113,5 m² |
| Działki rolne | 17 | — | — | 2 730,5 m² |
| Działki pozostałe | 3 | — | — | 145,0 m² |
| Budynki | 12 | — | — | 91,9 m² |
Trend mediany ceny za m² ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Liczba transakcji ?
Miesięcznie, wybrany typ
Mediana ceny całkowitej ?
Miesięcznie, wybrany typ
Mediana metrażu
Miesięcznie, wybrany typ
Przedziały cenowe
Liczba transakcji wg ceny całkowitej, wybrany typ
Kontekst okolicy
gmina Lipinki Łużyckie; część danych: powiat żarskiDane Banku Danych Lokalnych GUS dla całej gminy lub całego powiatu opisują charakter okolicy, w odróżnieniu od obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie punktu.
Co mówią dane o okolicy: kilka mocnych stron
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie żarskim w 2025 r.: 8 641 zł miesięcznie. To 92,1% średniej krajowej. Od 2015 r. wynagrodzenie wzrosło o 132,7%.To kwota dla całego powiatu — opisuje lokalny rynek pracy, a nie Twój dochód.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 275 000 zł — z 1 transakcji zapisanej w aktach notarialnych. To 3,7 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.To mediana z jednej transakcji — pojedyncza nietypowa sprzedaż mocno ją przesuwa, więc potraktuj tę kwotę jako orientacyjną.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 r. w gminie Lipinki Łużyckie mieszkało 3 231 osób. Od 2015 r. liczba mieszkańców spadła o 2,3%. W 2025 r. wprowadziło się tu o 19 osób więcej, niż się wyprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 14,5% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 17,4%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 68,2%. Stan na koniec 2025 r.Jeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość spada.W 2024 r. policja odnotowała w powiecie żarskim 20,2 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 400 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 r. wskaźnik spadł z 24,7 do 20,2.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie żarskim w 2025 r.: 6,3%. Od 2015 r. stopa bezrobocia spadła z 9,7% do 6,3%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy, a nie szanse konkretnej osoby na znalezienie pracy.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 r.: 14 757 zł na mieszkańca. Od 2015 r. dochody wzrosły o 336,8%.To dochody ogółem, a nie sam budżet na inwestycje. Plany dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz mniej.W 2017 r. oddano tu do użytku 1,5 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2007 r. wskaźnik spadł z 2,3 do 1,5.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.To najnowsze dane, jakie mamy dla tego obszaru — za 2017 rok. Nowszych GUS mógł jeszcze nie opublikować albo nie udało się ich pobrać, więc liczba może już nie opisywać dzisiejszej sytuacji.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
- Mediana całkowitej ceny mieszkania
- 275 000 zł
- Mediana ceny za m²
- 5 361 zł/m²
- Mediana powierzchni mieszkania
- 51,3 m²
- Szacunkowy dochód netto
- 6 220 zł/mies.
- Źródłowe wynagrodzenie brutto GUS
- 8 641 zł/mies.
- Obszar wynagrodzenia
- powiat żarski
- Liczba mieszkań w próbie
- 1
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie żarskim
Najważniejsze dane
Ludność i wiek
Ludność ogółem w gminie Lipinki Łużyckie
Płeć
Wiek
Migracje
W gminie Lipinki Łużyckie przybyło 19 osób przez migracje w 2025 r.
Co składa się na bilans
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępczość na 1000 mieszkańców w powiecie żarskim
Najważniejsze dane
Najnowsze transakcje: Budynki
Pokazano najnowsze transakcje dla filtra „Budynki”. Pełna lista pod linkiem poniżej.
| Data | Oznaczenie / lokal | Cena | Cena/m² | Metraż | Udział | Izby | Kondygnacja |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 24.11.2025 | 9a, Cisowa Budynek 15_BUD | — | — | 146,3 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 24.11.2025 | 9a, Cisowa Budynek 14_BUD | — | — | 73,0 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 27.08.2025 | 7, Suchleb Budynek 15_BUD | — | — | 70,7 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 27.08.2025 | 7, Suchleb Budynek 13_BUD | — | — | 135,2 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 27.08.2025 | 7, Suchleb Budynek 14_BUD | — | — | 55,7 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 08.08.2025 | 20A, Brzostowa Budynek 63_BUD | — | — | 100,4 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 08.08.2025 | 20A, Brzostowa Budynek 65_BUD | — | — | 168,2 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 21.07.2025 | Łączna 10A, Lipinki Łużyckie Budynek 1066_BUD | — | — | 212,0 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 18.07.2025 | 17B, Pietrzyków Budynek 191_BUD Udziały wymagają uwagi ? | — | — | 9,5 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 18.07.2025 | 17B, Pietrzyków Budynek 218_BUD Udziały wymagają uwagi ? | — | — | 46,8 m² ? | 1/1 ? | — | — |
Brak transakcji dla wybranego typu.