Jednostka ewidencyjna
Ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Żarki - miasto
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za m² i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za m² ?
341 zł/m²
—
Mediana ceny całkowitej
30 660 zł
Mediana metrażu
90,0 m²
Liczba transakcji
1
Ostatnie 24 miesięcy · 1 akt notarialny
Ostatni miesiąc danych: maj 2026 · import: 16 sierpnia 2026
Opis obszaru
Żarki - miasto to jednostka ewidencyjna. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 144 transakcje.
Mieszkania: 1 transakcja. Mediana ceny za m² wynosi 341 zł/m², a mediana metrażu 90,0 m².
| Rodzaj | Transakcje | Mediana ceny/m² | Mediana ceny | Mediana metrażu |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania | 5 | 3 125 zł/m² | 120 000 zł | 44,2 m² |
| Działki budowlane | 60 | 103 zł/m² | 160 000 zł | 980,0 m² |
| Działki rolne | 18 | — | 32 450 zł | 3 675,0 m² |
| Działki pozostałe | 12 | 5 zł/m² | 129 000 zł | 3 005,0 m² |
| Budynki | 52 | 3 492 zł/m² | 210 000 zł | 85,4 m² |
Ceny mieszkań według liczby pokoi ?
Pokrycie pola liczby pokoi: 100,0%.
| Liczba pokoi | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za m² | Mediana ceny całkowitej | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 4 pokoje | 1 | 341 zł/m² | 30 660 zł | Niska próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%.
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za m² |
|---|---|---|
| Rynek wtórny | 1 | 341 zł/m² |
Trend mediany ceny za m² ?
Ten obszar na tle: Gmina, Powiat
Liczba transakcji ?
Miesięcznie, wybrany typ
Mediana ceny całkowitej ?
Miesięcznie, wybrany typ
Mediana metrażu
Miesięcznie, wybrany typ
Przedziały cenowe
Liczba transakcji wg ceny całkowitej, wybrany typ
Kontekst okolicy
gmina; część danych: powiat myszkowskiDane Banku Danych Lokalnych GUS dla całej gminy lub całego powiatu opisują charakter okolicy, w odróżnieniu od obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie punktu.
Co mówią dane o okolicy: plusy i znaki zapytania
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie myszkowskim w 2025 r.: 7 842 zł miesięcznie. To 83,6% średniej krajowej. Od 2015 r. wynagrodzenie wzrosło o 135,4%.To kwota dla całego powiatu — opisuje lokalny rynek pracy, a nie Twój dochód.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 120 000 zł — z 5 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,8 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.To mediana z zaledwie 5 transakcji — pojedyncza nietypowa sprzedaż mocno ją przesuwa, więc potraktuj tę kwotę jako orientacyjną.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 r. na poziomie gminy mieszkało 4 313 osób. Od 2015 r. liczba mieszkańców spadła o 5,2%. W 2025 r. wprowadziło się tu o 12 osób więcej, niż się wyprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 14,4% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 22,8%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 62,8%. Stan na koniec 2025 r.Jeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość rośnie.W 2024 r. policja odnotowała w powiecie myszkowskim 31,5 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 800 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 r. wskaźnik wzrósł z 17,7 do 31,5.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie myszkowskim w 2025 r.: 5,9%. Od 2015 r. stopa bezrobocia spadła z 13,8% do 5,9%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy, a nie szanse konkretnej osoby na znalezienie pracy.
- Dochody gminy na mieszkańca prawie się nie zmieniają.Dochody budżetu gminy w 2025 r.: 0 zł na mieszkańca. Od 2015 r. dochody prawie się nie zmieniły.To dochody ogółem, a nie sam budżet na inwestycje. Plany dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz mniej.W 2017 r. oddano tu do użytku 2,1 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2007 r. wskaźnik spadł z 4,2 do 2,1.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.To najnowsze dane, jakie mamy dla tego obszaru — za 2017 rok. Nowszych GUS mógł jeszcze nie opublikować albo nie udało się ich pobrać, więc liczba może już nie opisywać dzisiejszej sytuacji.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
- Mediana całkowitej ceny mieszkania
- 120 000 zł
- Mediana ceny za m²
- 3 125 zł/m²
- Mediana powierzchni mieszkania
- 44,2 m²
- Szacunkowy dochód netto
- 5 676 zł/mies.
- Źródłowe wynagrodzenie brutto GUS
- 7 842 zł/mies.
- Obszar wynagrodzenia
- powiat myszkowski
- Liczba mieszkań w próbie
- 5
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie myszkowskim
Najważniejsze dane
Ludność i wiek
Ludność ogółem na poziomie gminy
Płeć
Wiek
Migracje
Na poziomie gminy przybyło 12 osób przez migracje w 2025 r.
Co składa się na bilans
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępczość na 1000 mieszkańców w powiecie myszkowskim
Najważniejsze dane
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Pokazano najnowsze transakcje dla filtra „Mieszkania”. Pełna lista pod linkiem poniżej.
| Data | Oznaczenie / lokal | Cena | Cena/m² | Metraż | Udział | Izby | Kondygnacja |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23.12.2024 | marsz. Józefa Piłsudskiego 38, Żarki Lokal 1_LOK | 30 660 zł | 341 zł/m² ? | 90,0 m² ? | 1/1 ? | 4 | 1 |
| 10.07.2023 | Częstochowska 65, Żarki Lokal 6_LOK | 120 000 zł | 5 000 zł/m² ? | 24,0 m² ? | 1/1 ? | 2 | 1 |
| 31.01.2023 | Częstochowska 65, Żarki Lokal 15_LOK | 160 000 zł | 4 211 zł/m² ? | 38,0 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 10.05.2022 | Częstochowska 63, Żarki Lokal 8_LOK | 150 000 zł | 3 125 zł/m² ? | 48,0 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 12.09.2019 | Steinkellera 1, Żarki Lokal 2_LOK | 70 000 zł | 1 583 zł/m² ? | 44,2 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
Brak transakcji dla wybranego typu.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w jednostce ewidencyjnej Żarki - miasto wynosi 341 zł/m² na podstawie 1 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Mieszkanie o medianowej powierzchni 90,0 m² kosztowało w tym okresie medianowo 30 660 zł; jest to cena z aktu notarialnego, nie cena ofertowa.
Według porównywalnych median ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Żarki - miasto nie można wiarygodnie porównać rok do roku.
Cena transakcyjna 341 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to maj 2026, ostatni udany import danych dla powiatu wykonano 16 sierpnia 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.