Przejdź do treści

Jednostka ewidencyjna · Ceny transakcyjne

Ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Poręba - gmina miejska

Ceny transakcyjne nieruchomości w całym mieście. Powiat, gmina i jednostka ewidencyjna mają tu te same granice, więc ich statystyki zebraliśmy na jednej stronie.

Kod podziału terytorialnego

241601_1

Poziom

jednostka ewidencyjna

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 1 akt notarialny. Medianę pokazujemy od 5 aktów notarialnych.

Mediana ceny za metr kwadratowy ?

brak danych

Cena transakcyjna

Mediana ceny transakcyjnej ?

brak danych

Cena transakcyjna

Mediana powierzchni ?

brak danych

Liczba transakcji ?

1

  • 5 marca 2024 – 5 marca 2026 · 1 akt notarialny
  • Ostatni miesiąc danych: marzec 2026 · import 5 października 2026
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Opis obszaru

Cena transakcyjna

Poręba - gmina miejska to jednostka ewidencyjna. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 155 transakcji.

Mieszkania: 1 transakcja. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi brak danych, a mediana powierzchni brak danych.

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania 1 brak danych brak danych brak danych
Inne lokale brak transakcji brak transakcji brak transakcji brak transakcji
Działki budowlane 3 brak danych brak danych brak danych
Działki rolne Niska próba 31 23 zł/m² 40 000 zł 1 324,0 m²
Działki pozostałe 2 brak danych brak danych brak danych
Budynki Niska próba 29 brak danych brak danych 42,0 m²

Rynek pierwotny i rynek wtórny ?

Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%
Ceny transakcyjne według rodzaju rynku
Rodzaj rynku Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Wiarygodność próby
Rynek pierwotny 1 brak danych za mała próba

Historia cen mieszkań rok po roku ?

Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Rok Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Zmiana rok do roku Wiarygodność próby
2023 5 4 025 zł/m² brak danych Niska próba
2016 5 2 143 zł/m² +80,5% Niska próba
2015 5 1 187 zł/m² −23,8% Niska próba
2014 6 1 557 zł/m² brak danych Niska próba

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle: Powiat, Województwo

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina Poręba; część danych: powiat zawierciański Bank Danych Lokalnych GUS

    Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    1,2rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    90 000 zł Niska próba
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    1 949 zł/m² Niska próba
    Mediana powierzchni mieszkania
    43,9 m² Niska próba
    Szacowany roczny dochód netto ?
    73 905 zł
    Wynagrodzenie brutto według GUS
    8 550 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    powiat zawierciański
    Liczba mieszkań w próbie
    26

    Tempo zmian okolicy ?

    malejąca

    Zmiana liczby mieszkańców
    −8,4%
    Saldo migracji w 2025 roku
    −10 osób

    Co mówią dane o okolicy

    Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.

    Pieniądze

    • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie zawierciańskim w 2025 roku: 8 550 zł miesięcznie. To 91,2% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 132,3%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 90 000 zł — z 26 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,2 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.Niska próba: mediana z 26 transakcji. Przy mniej niż 30 transakcjach jedna nietypowa sprzedaż mocno ją przesuwa, więc traktuj tę kwotę jako orientacyjną.

    Życie na co dzień

    • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Poręba mieszkało 7 949 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 8,4%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 10 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
    • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 11,6% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 25,9%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 62,6%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
    • Przestępczość spada.W 2024 roku policja odnotowała w powiecie zawierciańskim 19,2 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 3 000 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 roku wskaźnik spadł z 24,1 do 19,2.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie zawierciańskim w 2025 roku: 6,8%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 13,6% do 6,8%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 5 990 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 132,2%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 2,9 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 0,9 do 2,9.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    8 550 złmiesięcznie

    +132,3%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    5 990 złrocznie

    +132,2%

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    91,2%

    +2,5

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    6,8%

    −6,8

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    3,9%

    −3,3

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    7 949osób

    −8,4%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    3 838osób

    −7,5%48,3% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    4 111osób

    −9,1%51,7% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    920osób

    −18,1%11,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    1 115osób

    −17,7%14,0% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    1 495osób

    −27,0%18,8% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    2 364osoby

    −6,5%29,7% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    2 055osób

    +26,8%25,9% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    −10 osób

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    −1,3

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    −1,4

    −0,9

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    0,1

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    79

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    89

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    19,2

    −4,9

    Dane za 2024 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    2,9

    +2,0

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    7 944

    −8,4%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    4 111

    −6,6%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Mieszkania

    Cena transakcyjna
    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Pełna lista jest pod linkiem poniżej tabeli.
    Data Nieruchomość Cena Cena za metr kwadratowy Powierzchnia Udział Pokoje Piętro
    5 kwietnia 2024 CHOPINA 16A, PORĘBA Lokal mieszkalny 160 000 zł 4 778 zł/m² ? 33,5 m² ? 1/1 ? brak danych 0
    30 sierpnia 2023 WOJSKA POLSKIEGO 16, PORĘBA Lokal 10 57 017 zł 869 zł/m² ? 65,6 m² ? 1/1 ? brak danych 1
    11 sierpnia 2023 PRZEMYSŁAWA 5, PORĘBA Lokal 3 220 000 zł 4 314 zł/m² ? 51,0 m² ? 1/1 ? brak danych 0
    10 sierpnia 2023 ZAKŁADOWA 2G, PORĘBA Lokal 32 140 686 zł 3 908 zł/m² ? 36,0 m² ? 1/1 ? brak danych 4
    10 sierpnia 2023 ZAKŁADOWA 2G, PORĘBA Lokal 12 175 780 zł 4 719 zł/m² ? 37,3 m² ? 1/1 ? brak danych 2
    7 lipca 2023 ZAKŁADOWA 2G, PORĘBA Lokal 27 207 500 zł 4 025 zł/m² ? 51,6 m² ? 1/1 ? brak danych 4
    7 kwietnia 2021 MICKIEWICZA 21, PORĘBA Lokal 12 220 000 zł 4 231 zł/m² ? 52,0 m² ? 1/1 ? 4 brak danych
    13 lipca 2020 MICKIEWICZA 15, PORĘBA Lokal 11 127 000 zł 3 471 zł/m² ? 36,6 m² ? 1/1 ? brak danych brak danych
    9 lipca 2020 CHOPINA 12, PORĘBA Lokal 10 90 000 zł 1 949 zł/m² ? 46,2 m² ? 1/1 ? 3 0
    17 czerwca 2020 PRZEMYSŁAWA 10, PORĘBA Lokal 4 87 000 zł 2 620 zł/m² ? 33,2 m² ? 1/1 ? 2 0

    Zobacz pełną listę transakcji w powiecie zawierciańskim

    Najczęstsze pytania o ceny mieszkań

    Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w jednostce ewidencyjnej Poręba - gmina miejska?

    Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w jednostce ewidencyjnej Poręba - gmina miejska wynosi brak danych/m² na podstawie 1 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.

    Ile kosztuje typowe mieszkanie w jednostce ewidencyjnej Poręba - gmina miejska?

    Mieszkanie o medianowej powierzchni brak danych kosztowało w tym okresie medianowo brak danych; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.

    Czy ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Poręba - gmina miejska rosną?

    Według porównywalnych median ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Poręba - gmina miejska nie można wiarygodnie porównać rok do roku.

    Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?

    Cena transakcyjna brak danych/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.

    Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?

    Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to marzec 2026, ostatni udany import danych dla powiatu wykonano 5 października 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Ostatni miesiąc danych: marzec 2026. Import: 5 października 2026. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych