Obręb ewidencyjny · karkonoski

Ceny mieszkań karkonoski — obręb ewidencyjny ZACHEŁMIE (Zachełmie, ul. Podzamcze)

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za m² i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego: obręb ewidencyjny ZACHEŁMIE 020608_2.0010 Indeks transakcji Zobacz pełną listę

Mediana ceny za m² ?

3 822 zł/m²

Mediana ceny całkowitej

320 000 zł

Mediana metrażu

96,8 m²

Liczba transakcji

3

Ostatnie 24 miesięcy · 3 akty notarialne

Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026 · import: 29 sierpnia 2026

Opis obszaru

ZACHEŁMIE to obręb ewidencyjny. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 34 transakcje.

Mieszkania: 0 transakcji. Mediana ceny za m² wynosi brak danych, a mediana metrażu brak danych.

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Transakcje Mediana ceny/m² Mediana ceny Mediana metrażu
Mieszkania 3 3 822 zł/m² 320 000 zł 96,8 m²
Działki budowlane 7 153 zł/m² 239 000 zł 1 715,0 m²
Działki rolne 17 96 zł/m² 225 000 zł 1 961,0 m²
Działki pozostałe 1 40 zł/m² 50 000 zł 1 251,0 m²
Budynki 6 8 838 zł/m² 750 000 zł 84,9 m²

Trend mediany ceny za m² ?

Ten obszar na tle: Gmina, Powiat

Liczba transakcji ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana ceny całkowitej ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana metrażu

Miesięcznie, wybrany typ

Przedziały cenowe

Liczba transakcji wg ceny całkowitej, wybrany typ

Kontekst okolicy

gmina Podgórzyn; część danych: powiat karkonoski

Dane Banku Danych Lokalnych GUS dla całej gminy lub całego powiatu opisują charakter okolicy, w odróżnieniu od obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie punktu.

Co mówią dane o okolicy: plusy i znaki zapytania

Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.

Pieniądze

  • Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie karkonoskim w 2025 r.: 7 816 zł miesięcznie. To 83,3% średniej krajowej. Od 2015 r. wynagrodzenie wzrosło o 129%.To kwota dla całego powiatu — opisuje lokalny rynek pracy, a nie Twój dochód.
  • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 320 000 zł — z 3 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 4,7 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.To mediana z zaledwie 3 transakcji — pojedyncza nietypowa sprzedaż mocno ją przesuwa, więc potraktuj tę kwotę jako orientacyjną.

Życie na co dzień

  • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 r. w gminie Podgórzyn mieszkało 8 078 osób. Od 2015 r. liczba mieszkańców spadła o 2,3%. W 2025 r. wprowadziło się tu o 65 osób więcej, niż się wyprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
  • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 11,9% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 23,4%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,7%. Stan na koniec 2025 r.Jeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
  • Przestępczość rośnie.W 2024 r. policja odnotowała w powiecie karkonoskim 28,5 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 700 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 r. wskaźnik wzrósł z 20,9 do 28,5.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

Rozwój okolicy

  • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie karkonoskim w 2025 r.: 8,7%. Od 2015 r. stopa bezrobocia spadła z 12,9% do 8,7%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy, a nie szanse konkretnej osoby na znalezienie pracy.
  • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 r.: 9 992 zł na mieszkańca. Od 2015 r. dochody wzrosły o 242,2%.To dochody ogółem, a nie sam budżet na inwestycje. Plany dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
  • Buduje się tu coraz więcej.W 2017 r. oddano tu do użytku 9,2 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2007 r. wskaźnik wzrósł z 3,3 do 9,2.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.To najnowsze dane, jakie mamy dla tego obszaru — za 2017 rok. Nowszych GUS mógł jeszcze nie opublikować albo nie udało się ich pobrać, więc liczba może już nie opisywać dzisiejszej sytuacji.

Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

Dostępność mieszkań ?
4,7 × roczny dochód netto
Mediana całkowitej ceny mieszkania
320 000 zł
Mediana ceny za m²
3 822 zł/m²
Mediana powierzchni mieszkania
96,8 m²
Szacunkowy dochód netto
5 658 zł/mies.
Źródłowe wynagrodzenie brutto GUS
7 816 zł/mies.
Obszar wynagrodzenia
powiat karkonoski
Liczba mieszkań w próbie
3
Cena całego mieszkania 320 000 zł
Szacowany roczny dochód netto ? 67 896 zł
Roczne wynagrodzenie brutto 93 790 zł
Czy okolica rośnie? ?
malejąca
Ludność -2,3%
Saldo migracji 2025 +65 osób

Finanse i praca

Dochody i rynek pracy

Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie karkonoskim

?
7 816 zł+129,0%
Dane za 2025 r.
Najważniejsze dane
Dochody gminy na mieszkańca?
9 992 zł+242,2%
Wynagrodzenie vs Polska?
83,3%+1,1
Stopa bezrobocia?
8,7%-4,2
Bezrobotni w wieku produkcyjnym?
5,0%-1,2

Ludność i wiek

Stan ludności

Ludność ogółem w gminie Podgórzyn

?
8 078 -2,3%
Stan na 31 XII 2025 r.
Płeć
Mężczyźni?
3 932-4,0%
Kobiety?
4 146-0,7%
Wiek
0-14 lat?
960-8,0%
15-29 lat?
1 192-17,3%
30-44 lata?
1 656-14,8%
45-64 lata?
2 378-5,5%
65+?
1 892+42,7%

Migracje

Ruch mieszkańców

W gminie Podgórzyn przybyło 65 osób przez migracje w 2025 r.

?
+65 osób
Dane za 2025 r.
Co składa się na bilans
Saldo na 1000 mieszkańców?
8,0
Migracje wewnętrzne na 1000?
7,6+5,4
Migracje zagraniczne na 1000?
0,4
Zameldowania?
146
Wymeldowania?
81

Bezpieczeństwo i rozwój

Bezpieczeństwo i tempo rozwoju

Przestępczość na 1000 mieszkańców w powiecie karkonoskim

?
28,5+7,5
Dane za 2024 r.
Najważniejsze dane
Nowe mieszkania na 1000?
9,2+5,9
Wodociąg?
7 751-2,1%
Kanalizacja?
6 935+1,2%

Najnowsze transakcje: Mieszkania

Pokazano najnowsze transakcje dla filtra „Mieszkania”. Pełna lista pod linkiem poniżej.

Data Oznaczenie / lokal Cena Cena/m² Metraż Udział Izby Kondygnacja

Brak transakcji dla wybranego typu.

Zobacz pełną listę transakcji w powiecie karkonoskim