Obręb ewidencyjny

Obręb ewidencyjny Ropica Polska, Gorlice

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za m² i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego: obręb ewidencyjny Ropica Polska 120504_2.0007 Indeks transakcji Zobacz pełną listę

Mediana ceny za m² ?

20 zł/m²

Mediana ceny całkowitej

36 000 zł

Mediana metrażu

1 327,5 m²

Liczba transakcji

11

Ostatnie 24 miesięcy · 11 aktów notarialnych

Opis obszaru

Ropica Polska to obręb ewidencyjny. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 269 transakcji.

Działki budowlane: 0 transakcji. Mediana ceny za m² wynosi brak danych, a mediana metrażu brak danych.

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Transakcje Mediana ceny/m² Mediana ceny Mediana metrażu
Działki budowlane 11 20 zł/m² 36 000 zł 1 327,5 m²
Działki rolne 136 21 zł/m² 34 500 zł 1 511,0 m²
Działki pozostałe 52 25 zł/m² 36 000 zł 1 195,0 m²
Budynki 74 1 811 zł/m² 95 638 zł 84,8 m²

Trend mediany ceny za m² ?

Ten obszar na tle: Gmina, Powiat

Liczba transakcji ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana ceny całkowitej ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana metrażu

Miesięcznie, wybrany typ

Przedziały cenowe

Liczba transakcji wg ceny całkowitej, wybrany typ

Kontekst okolicy

gmina Gorlice; część danych: powiat gorlicki

Dane Banku Danych Lokalnych GUS dla całej gminy lub całego powiatu opisują charakter okolicy, w odróżnieniu od obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie punktu.

Co mówią dane o okolicy: są rzeczy do sprawdzenia

Kilka wskaźników wypada tu słabo. Sprawdź je na miejscu, zanim złożysz ofertę — cena powinna to uwzględniać.

Pieniądze

  • Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie gorlickim w 2025 r.: 7 346 zł miesięcznie. To 78,3% średniej krajowej. Od 2015 r. wynagrodzenie wzrosło o 140%.To kwota dla całego powiatu — opisuje lokalny rynek pracy, a nie Twój dochód.

Życie na co dzień

  • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 r. w gminie Gorlice mieszkało 16 829 osób. Od 2015 r. liczba mieszkańców spadła o 1,9%. W 2025 r. wyprowadziło się stąd o 23 osoby więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
  • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 15,3% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 18,8%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 66,0%. Stan na koniec 2025 r.Jeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
  • Przestępczość rośnie.W 2024 r. policja odnotowała w powiecie gorlickim 12,7 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 700 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 r. wskaźnik wzrósł z 11,1 do 12,7.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

Rozwój okolicy

  • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie gorlickim w 2025 r.: 7,3%. Od 2015 r. stopa bezrobocia spadła z 11,3% do 7,3%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy, a nie szanse konkretnej osoby na znalezienie pracy.
  • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 r.: 8 087 zł na mieszkańca. Od 2015 r. dochody wzrosły o 175,7%.To dochody ogółem, a nie sam budżet na inwestycje. Plany dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
  • Buduje się tu coraz więcej.W 2017 r. oddano tu do użytku 3,3 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2007 r. wskaźnik wzrósł z 2,2 do 3,3.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.To najnowsze dane, jakie mamy dla tego obszaru — za 2017 rok. Nowszych GUS mógł jeszcze nie opublikować albo nie udało się ich pobrać, więc liczba może już nie opisywać dzisiejszej sytuacji.

Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

Czy okolica rośnie? ?
malejąca
Ludność -1,9%
Saldo migracji 2025 -23 osoby

Finanse i praca

Dochody i rynek pracy

Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie gorlickim

?
7 346 zł+140,0%
Dane za 2025 r.
Najważniejsze dane
Dochody gminy na mieszkańca?
8 087 zł+175,7%
Wynagrodzenie vs Polska?
78,3%+4,6
Stopa bezrobocia?
7,3%-4,0
Bezrobotni w wieku produkcyjnym?
4,3%-3,7

Ludność i wiek

Stan ludności

Ludność ogółem w gminie Gorlice

?
16 829 -1,9%
Stan na 31 XII 2025 r.
Płeć
Mężczyźni?
8 404-2,2%
Kobiety?
8 425-1,5%
Wiek
0-14 lat?
2 569-2,9%
15-29 lat?
2 811-26,3%
30-44 lata?
3 480-5,4%
45-64 lata?
4 813+6,6%
65+?
3 156+26,2%

Migracje

Ruch mieszkańców

W gminie Gorlice ubyły 23 osoby przez migracje w 2025 r.

?
-23 osoby
Dane za 2025 r.
Co składa się na bilans
Saldo na 1000 mieszkańców?
-1,4
Migracje wewnętrzne na 1000?
-1,4-1,2
Migracje zagraniczne na 1000?
0,0
Zameldowania?
153
Wymeldowania?
176

Bezpieczeństwo i rozwój

Bezpieczeństwo i tempo rozwoju

Przestępczość na 1000 mieszkańców w powiecie gorlickim

?
12,7+1,6
Dane za 2024 r.
Najważniejsze dane
Nowe mieszkania na 1000?
3,3+1,0
Wodociąg?
7 056+75,4%
Kanalizacja?
12 687+8,7%

Najnowsze transakcje: Działki budowlane

Pokazano najnowsze transakcje dla filtra „Działki budowlane”. Pełna lista pod linkiem poniżej.

Data Oznaczenie / lokal Cena Cena/m² Metraż Udział Izby Kondygnacja
07.03.2018 677, Ropica Polska Działka 94/2 116 000 zł 63 zł/m² ? 1 856,0 m² ?
14.02.2018 Ropica Polska Działka 13/11 2 000 zł 5 zł/m² ? 371,0 m² ?
14.02.2018 Ropica Polska Działka 13/12 53 000 zł 35 zł/m² ? 1 504,0 m² ?
07.02.2018 Taborówka Działka 71/3 60 000 zł 34 zł/m² ? 1 788,0 m² ?
13.09.2017 Pod Łysą Górą Działka 176/5 3 000 zł 8 zł/m² ? 387,0 m² ?
21.10.2016 669, Ropica Polska Działka 31/4 104 000 zł 59 zł/m² ? 1 750,0 m² ?
23.06.2009 Blich Działka 179/2 1 152,0 m² ?
23.06.2009 Blich Działka 177/6 1 503,0 m² ?
23.06.2009 Blich Działka 230/1 1 551,0 m² ?
28.06.2004 Nowa Wieś Działka 463/2 8 000 zł 9 zł/m² ? 912,0 m² ?

Zobacz pełną listę transakcji w powiecie gorlickim