Przejdź do treści

Gmina · Ceny transakcyjne

Ceny mieszkań w gminie Wąsosz

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego

0204043

Poziom

gmina

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Pokazujemy 2 lata, bo w ostatnim roku zapisano mniej niż 30 aktów notarialnych.

Mediana ceny za metr kwadratowy ?

2 632zł/m²

Cena transakcyjna

Mediana ceny transakcyjnej ?

150 000zł

Cena transakcyjna

Mediana powierzchni ?

57,5m²

Liczba transakcji ?

39

  • 28 sierpnia 2024 – 28 sierpnia 2026 · 39 aktów notarialnych
  • Ostatni miesiąc danych: sierpień 2026 · zmiana danych 3 listopada 2026 ?
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Opis obszaru

Cena transakcyjna

Wąsosz to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 254 transakcje.

Mieszkania: 39 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 2 632 zł/m², a mediana powierzchni 57,5 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania 39 2 632 zł/m² 150 000 zł 57,5 m²
Inne lokale 1 brak danych brak danych brak danych
Działki budowlane Niska próba 5 43 zł/m² 18 000 zł 327,0 m²
Działki rolne 52 5,38 zł/m² 50 000 zł 4 350,0 m²
Działki pozostałe Niska próba 13 24 zł/m² 40 000 zł 1 292,0 m²
Budynki 1 brak danych brak danych brak danych

Ceny mieszkań według liczby izb ?

Pokrycie pola liczby izb: 100,0%
Mediany cen transakcyjnych mieszkań według liczby izb
Liczba izb Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Wiarygodność próby ?
2 izby 6 2 767 zł/m² 97 500 zł Niska próba
3 izby 13 2 632 zł/m² 140 000 zł Niska próba
4 izby 12 1 981 zł/m² 160 000 zł Niska próba
5 izb 5 3 490 zł/m² 282 000 zł Niska próba
6 izb 1 brak danych brak danych za mała próba

Rynek pierwotny i rynek wtórny ?

Pokrycie pola rodzaju rynku: 83,8%
Ceny transakcyjne według rodzaju rynku
Rodzaj rynku Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Wiarygodność próby
Rynek wtórny 31 2 639 zł/m² Wiarygodna

Ceny mieszkań w częściach obszaru ?

Ostatnie 24 miesiące danych
Porównanie cen mieszkań w częściach obszaru
Część obszaru Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy
Wąsosz - miasto 5 2 667 zł/m²
Wąsosz - obszar wiejski 2 brak danych

Historia cen mieszkań rok po roku ?

Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Rok Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Zmiana rok do roku Wiarygodność próby
2026 12 2 693 zł/m² +35,9% Niska próba
2025 21 1 982 zł/m² −34,0% Niska próba
2024 14 3 005 zł/m² −1,7% Niska próba
2023 8 3 056 zł/m² +23,8% Niska próba
2022 15 2 469 zł/m² −5,6% Niska próba

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle: Powiat, Województwo

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina Wąsosz; część danych: powiat górowski Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego

    Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    2,1rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    147 500 zł
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    2 693 zł/m²
    Mediana powierzchni mieszkania
    53,2 m²
    Szacowany roczny dochód netto ?
    70 410 zł
    Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
    8 123 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    powiat górowski
    Liczba mieszkań w próbie
    84

    Tempo zmian okolicy ?

    malejąca

    Zmiana liczby mieszkańców
    −10,4%
    Saldo migracji w 2025 roku
    −9 osób

    Co mówią dane o okolicy

    Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.

    Pieniądze

    • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie górowskim w 2025 roku: 8 123 zł miesięcznie. To 86,7% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 150,5%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 147 500 zł — z 81 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,1 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

    Życie na co dzień

    • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Wąsosz mieszkało 6 613 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 10,4%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 9 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
    • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,4% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 21,7%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,9%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
    • Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie górowskim 34,6 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 900 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest wysokie.Bezrobocie w powiecie górowskim w 2025 roku: 15,9%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 22,2% do 15,9%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 10 369 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 196%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz mniej.W 2025 roku oddano tu do użytku 1,2 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik spadł z 1,9 do 1,2.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    8 123 złmiesięcznie

    +150,5%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    10 369 złrocznie

    +196,0%

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    86,7%

    +8,6

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    15,9%

    −6,3

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    7,5%

    −3,8

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    6 613osób

    −10,4%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    3 285osób

    −10,6%49,7% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    3 328osób

    −10,2%50,3% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    884osoby

    −28,4%13,4% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    1 165osób

    −22,0%17,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    1 330osób

    −18,5%20,1% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    1 798osób

    −8,9%27,2% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    1 436osób

    +37,0%21,7% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    −9 osób

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    −1,4

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    −2,1

    +1,0

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    0,8

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    89

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    98

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    34,6

    Dane za 2025 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    1,2

    −0,7

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    5 953

    −10,5%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    1 760

    −7,4%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Mieszkania

    Cena transakcyjna
    1. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 31 lipca 2026, 79,9 m²

      Polna 10A, Wąsosz

      300 000 złCena za metr kwadratowy: 3 755 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 79,9 m²
      • 5 izb
    2. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 15 lipca 2026, 48,9 m²

      1 Maja 30, Wąsosz

      249 000 złCena za metr kwadratowy: 5 092 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 48,9 m²
      • 3 izby
    3. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 30 czerwca 2026, 36,4 m²

      Rawicka 17, Wąsosz

      100 000 złCena za metr kwadratowy: 2 747 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 36,4 m²
      • 3 izby
      • piętro 1
      • udziały wymagają uwagi
    4. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 1 czerwca 2026, 56,73 m²

      Kolejowa 33, Wąsosz

      120 000 złCena za metr kwadratowy: 2 115 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 56,73 m²
      • 3 izby
    5. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 25 maja 2026, 86,6 m²

      22, Sułów Wielki

      325 000 złCena za metr kwadratowy: 3 753 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 86,6 m²
      • 6 izb
      • piętro 2
    6. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 15 maja 2026, 84 m²

      Plac Wolności 28, Wąsosz

      130 000 złCena za metr kwadratowy: 1 548 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 84 m²
      • 4 izby
      • piętro 3
    7. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 29 kwietnia 2026, 58,47 m²

      Św. Jana Pawła II 1B, Wąsosz

      250 000 złCena za metr kwadratowy: 4 276 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 58,47 m²
      • 4 izby
      • piętro 4
    8. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 22 kwietnia 2026, 59,1 m²

      1 Maja 9, Wąsosz

      95 000 złCena za metr kwadratowy: 1 607 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 59,1 m²
      • 3 izby
    9. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 20 kwietnia 2026, 48 m²

      Plac Wolności 13/14, Wąsosz

      6 262 złCena za metr kwadratowy: 130 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 48 m²
      • 3 izby
      • piętro 3
      • rynek pierwotny
      • poza medianami cen
    10. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 27 lutego 2026, 53,2 m²

      Nowa 4, Wąsosz

      140 000 złCena za metr kwadratowy: 2 632 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 53,2 m²
      • 3 izby
      • piętro 1
      • udziały wymagają uwagi

    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.

    Najczęstsze pytania o ceny mieszkań

    Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Wąsosz?

    Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Wąsosz wynosi 2 632 zł/m² na podstawie 39 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.

    Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Wąsosz?

    Mieszkanie o medianowej powierzchni 57,5 m² kosztowało w tym okresie medianowo 150 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.

    Czy ceny mieszkań w gminie Wąsosz rosną?

    Przy dostępnej próbie nie można wiarygodnie porównać cen mieszkań w gminie Wąsosz rok do roku.

    Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?

    Cena transakcyjna 2 632 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.

    Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?

    Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to sierpień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 3 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Ostatni miesiąc danych: sierpień 2026. Zmiana danych: 3 listopada 2026. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych