Działki rolne
Brody
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za m² i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za m² ?
—
—
Mediana ceny całkowitej
900 zł
Mediana metrażu
2 372,5 m²
Liczba transakcji
8
Ostatnie 24 miesięcy · 8 aktów notarialnych
Opis obszaru
Brody to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 30 transakcji.
Działki rolne: 8 transakcji. Mediana ceny za m² wynosi brak danych, a mediana metrażu 2 372,5 m².
| Rodzaj | Transakcje | Mediana ceny/m² | Mediana ceny | Mediana metrażu |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania | 2 | 2 199 zł/m² | 132 400 zł | 43,3 m² |
| Działki budowlane | 9 | — | — | 1 977,0 m² |
| Działki rolne | 8 | — | 900 zł | 2 372,5 m² |
| Działki pozostałe | 6 | — | — | 562,5 m² |
| Budynki | 6 | 8 834 zł/m² | 650 000 zł | 73,6 m² |
Trend mediany ceny za m² ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Liczba transakcji ?
Miesięcznie, wybrany typ
Mediana ceny całkowitej ?
Miesięcznie, wybrany typ
Mediana metrażu
Miesięcznie, wybrany typ
Przedziały cenowe
Liczba transakcji wg ceny całkowitej, wybrany typ
Kontekst okolicy
gmina Brody; część danych: powiat żarskiDane Banku Danych Lokalnych GUS dla całej gminy lub całego powiatu opisują charakter okolicy, w odróżnieniu od obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie punktu.
Co mówią dane o okolicy: kilka mocnych stron
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie żarskim w 2025 r.: 8 641 zł miesięcznie. To 92,1% średniej krajowej. Od 2015 r. wynagrodzenie wzrosło o 132,7%.To kwota dla całego powiatu — opisuje lokalny rynek pracy, a nie Twój dochód.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 132 400 zł — z 2 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,8 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.To mediana z zaledwie 2 transakcji — pojedyncza nietypowa sprzedaż mocno ją przesuwa, więc potraktuj tę kwotę jako orientacyjną.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 r. w gminie Brody mieszkało 3 049 osób. Od 2024 r. liczba mieszkańców spadła o 1,6%. W 2025 r. wyprowadziło się stąd o 12 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,1% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 19,9%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 67,1%. Stan na koniec 2025 r.Jeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość spada.W 2024 r. policja odnotowała w powiecie żarskim 20,2 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 400 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 r. wskaźnik spadł z 24,7 do 20,2.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie żarskim w 2025 r.: 6,3%. Od 2015 r. stopa bezrobocia spadła z 9,7% do 6,3%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy, a nie szanse konkretnej osoby na znalezienie pracy.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 r.: 9 719 zł na mieszkańca. Od 2024 r. dochody wzrosły o 24%.To dochody ogółem, a nie sam budżet na inwestycje. Plany dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz mniej.W 2017 r. oddano tu do użytku 1,5 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2007 r. wskaźnik spadł z 2,3 do 1,5.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.To najnowsze dane, jakie mamy dla tego obszaru — za 2017 rok. Nowszych GUS mógł jeszcze nie opublikować albo nie udało się ich pobrać, więc liczba może już nie opisywać dzisiejszej sytuacji.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
- Mediana całkowitej ceny mieszkania
- 132 400 zł
- Mediana ceny za m²
- 2 199 zł/m²
- Mediana powierzchni mieszkania
- 43,3 m²
- Szacunkowy dochód netto
- 6 220 zł/mies.
- Źródłowe wynagrodzenie brutto GUS
- 8 641 zł/mies.
- Obszar wynagrodzenia
- powiat żarski
- Liczba mieszkań w próbie
- 2
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie żarskim
Najważniejsze dane
Ludność i wiek
Ludność ogółem w gminie Brody
Płeć
Wiek
Migracje
W gminie Brody ubyło 12 osób przez migracje w 2025 r.
Co składa się na bilans
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępczość na 1000 mieszkańców w powiecie żarskim
Najważniejsze dane
Najnowsze transakcje: Działki rolne
Pokazano najnowsze transakcje dla filtra „Działki rolne”. Pełna lista pod linkiem poniżej.
| Data | Oznaczenie / lokal | Cena | Cena/m² | Metraż | Udział | Izby | Kondygnacja |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 04.12.2025 | Jeziory Wysokie Działka 28/6 | — | — | 847,0 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 17.10.2025 | Jeziory Dolne Działka 208/1 | — | — | 3 000,0 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 23.09.2025 | Jałowice Działka 479/6 | — | — | 9 498,0 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 30.05.2025 | Suchodół Działka 8/70 | 900 zł | 11 zł/m² ? | 84,0 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 30.05.2025 | Suchodół Działka 8/71 | 900 zł | 11 zł/m² ? | 84,0 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 23.05.2025 | Jałowice Działka 347 | — | — | 5 100,0 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 29.04.2025 | Brożek Działka 28/4 | — | — | 1 745,0 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 08.03.2025 | Koło Działka 91 | — | — | 8 865,0 m² ? | 1/1 ? | — | — |
Brak transakcji dla wybranego typu.