Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań na rynku wtórnym w gminie Gorlice
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
5 715zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
268 500zł
Mediana powierzchni ?
47,8m²
Liczba transakcji ?
85
- 6 lutego 2025 – 6 lutego 2026 · 85 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: luty 2026 · zmiana danych 3 listopada 2026 ?
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaGorlice to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 497 transakcji.
Na stronie zastosowano filtr: rynek wtórny. Wszystkie kafle, wykresy i transakcje dotyczą wyłącznie tego rodzaju rynku.
Mieszkania: 85 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 5 715 zł/m², a mediana powierzchni 47,8 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 85 | 5 715 zł/m² | 268 500 zł | 47,8 m² |
Ceny mieszkań według liczby izb na rynku wtórnym ?
| Liczba izb | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 1 izba | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 2 izby | 7 | 6 452 zł/m² | 180 000 zł | Niska próba |
| 3 izby | 37 | 5 977 zł/m² | 260 000 zł | Wiarygodna |
| 4 izby | 16 | 6 000 zł/m² | 297 500 zł | Niska próba |
| 5 izb | 7 | 5 042 zł/m² | 310 000 zł | Niska próba |
| 6 izb | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Ceny mieszkań na rynku wtórnym ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek wtórny | 82 | 5 715 zł/m² | Wiarygodna |
Ceny mieszkań w częściach obszaru na rynku wtórnym ?
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy |
|---|---|---|
| Gorlice | 151 | 5 724 zł/m² |
Historia cen mieszkań rok po roku na rynku wtórnym ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 6 | 5 712 zł/m² | +0,8% | Niska próba |
| 2025 | 90 | 5 665 zł/m² | −3,4% | Wiarygodna |
| 2024 | 58 | 5 866 zł/m² | +7,8% | Wiarygodna |
| 2023 | 43 | 5 443 zł/m² | +6,4% | Wiarygodna |
| 2022 | 49 | 5 118 zł/m² | +12,8% | Wiarygodna |
| 2021 | 39 | 4 538 zł/m² | +16,8% | Wiarygodna |
| 2020 | 51 | 3 884 zł/m² | +15,7% | Wiarygodna |
| 2019 | 45 | 3 358 zł/m² | +7,7% | Wiarygodna |
| 2018 | 41 | 3 119 zł/m² | +13,6% | Wiarygodna |
| 2017 | 54 | 2 746 zł/m² | +6,2% | Wiarygodna |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle:
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Gorlice; część danych: powiat gorlicki Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
3,0rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 195 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 4 320 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 47,5 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 64 085 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 7 350 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat gorlicki
- Liczba mieszkań w próbie
- 497
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −11,5%
- Saldo migracji w 2025 roku
- −121 osób
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie gorlickim w 2025 roku: 7 350 zł miesięcznie. To 78,4% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 140,2%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 195 000 zł — z 485 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 3,0 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Gorlice mieszkało 24 825 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 11,5%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 121 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 12,0% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 27,0%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 61,0%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie gorlickim 14,6 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 900 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie gorlickim w 2025 roku: 7,3%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 11,3% do 7,3%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 7 640 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 167,2%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 5,6 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 1,2 do 5,6.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
7 350 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
7 640 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
78,4%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
7,3%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
5,4%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
24 825osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
11 821osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
13 004osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
2 980osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
3 487osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
4 950osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
6 716osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
6 692osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
−121 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
−4,9
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−4,9
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,1
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
196
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
317
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
14,6
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
5,6
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
22 062
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
22 897
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 6 lutego 2026, 38,52 m²
Tuwima 4, Gorlice
263 000 złCena za metr kwadratowy: 6 828 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 38,52 m²
- 3 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 2 lutego 2026, 39,2 m²
Stróżowska 15, Gorlice
48 000 złCena za metr kwadratowy: 1 224 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 39,2 m²
- piętro 2
- poza medianami cen
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 29 stycznia 2026, 63,7 m²
3 Maja 13, Gorlice
267 000 złCena za metr kwadratowy: 4 192 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 63,7 m²
- 3 izby
- piętro 3
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 15 stycznia 2026, 111,96 m²
3 Maja 16, Gorlice
616 000 złCena za metr kwadratowy: 5 502 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 111,96 m²
- piętro 3
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 14 stycznia 2026, 34,92 m²
Hallera 26, Gorlice
200 000 złCena za metr kwadratowy: 5 727 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 34,92 m²
- 3 izby
- piętro 5
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 13 stycznia 2026, 47,8 m²
Ogrodowa 9, Gorlice
345 000 złCena za metr kwadratowy: 7 218 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 47,8 m²
- 4 izby
- piętro 3
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 8 stycznia 2026, 36,86 m²
Ogrodowa 15, Gorlice
210 000 złCena za metr kwadratowy: 5 697 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 36,86 m²
- 3 izby
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 30 grudnia 2025, 53,3 m²
Chopina 5, Gorlice
320 000 złCena za metr kwadratowy: 6 004 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 53,3 m²
- 4 izby
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 30 grudnia 2025, 47,74 m²
Tuwima 10, Gorlice
348 000 złCena za metr kwadratowy: 7 289 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 47,74 m²
- 3 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 22 grudnia 2025, 59,4 m²
Kościuszki 34B, Gorlice
435 000 złCena za metr kwadratowy: 7 323 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 59,4 m²
- 3 izby
- piętro 2
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Gorlice?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Gorlice wynosi 5 715 zł/m² na podstawie 85 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Gorlice?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 47,8 m² kosztowało w tym okresie medianowo 268 500 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy ceny mieszkań w gminie Gorlice rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Gorlice wzrosły o 2,2% rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 5 715 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to luty 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 3 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: luty 2026. Zmiana danych: 3 listopada 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych