Budynki

Sucha Beskidzka

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za m² i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego: gmina Sucha Beskidzka 1215021 Indeks transakcji Zobacz pełną listę

Mediana ceny za m² ?

4 354 zł/m²

+57,9% r/r

Mediana ceny całkowitej

270 000 zł

Mediana metrażu

51,0 m²

Liczba transakcji

23

Ostatnie 24 miesięcy · 23 akty notarialne

Opis obszaru

Sucha Beskidzka to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 331 transakcji.

Budynki: 23 transakcje. Mediana ceny za m² wynosi 4 354 zł/m², a mediana metrażu 51,0 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Transakcje Mediana ceny/m² Mediana ceny Mediana metrażu
Mieszkania 60 6 793 zł/m² 300 000 zł 47,4 m²
Inne lokale 5 1 093 zł/m² 95 000 zł 28,9 m²
Działki budowlane 121 56 zł/m² 65 000 zł 701,0 m²
Działki rolne 84 17 zł/m² 30 000 zł 1 198,0 m²
Działki pozostałe 18 6 zł/m² 15 000 zł 1 608,0 m²
Budynki 58 4 105 zł/m² 270 000 zł 62,1 m²

Trend mediany ceny za m² ?

Ten obszar na tle: Powiat, Województwo

Liczba transakcji ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana ceny całkowitej ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana metrażu

Miesięcznie, wybrany typ

Przedziały cenowe

Liczba transakcji wg ceny całkowitej, wybrany typ

Kontekst okolicy

gmina Sucha Beskidzka; część danych: powiat suski

Dane Banku Danych Lokalnych GUS dla całej gminy lub całego powiatu opisują charakter okolicy, w odróżnieniu od obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie punktu.

Co mówią dane o okolicy: plusy i znaki zapytania

Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.

Pieniądze

  • Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie suskim w 2025 r.: 7 761 zł miesięcznie. To 82,8% średniej krajowej. Od 2015 r. wynagrodzenie wzrosło o 133,5%.To kwota dla całego powiatu — opisuje lokalny rynek pracy, a nie Twój dochód.
  • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 300 000 zł — z 60 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 4,4 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

Życie na co dzień

  • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 r. w gminie Sucha Beskidzka mieszkało 8 688 osób. Od 2015 r. liczba mieszkańców spadła o 7,9%. W 2025 r. wyprowadziło się stąd o 31 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
  • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 12,9% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 22,6%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,5%. Stan na koniec 2025 r.Jeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
  • Przestępczość rośnie.W 2024 r. policja odnotowała w powiecie suskim 15,4 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 500 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 r. wskaźnik wzrósł z 11,8 do 15,4.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

Rozwój okolicy

  • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie suskim w 2025 r.: 5,1%. Od 2015 r. stopa bezrobocia spadła z 8,0% do 5,1%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy, a nie szanse konkretnej osoby na znalezienie pracy.
  • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 r.: 8 240 zł na mieszkańca. Od 2015 r. dochody wzrosły o 150,6%.To dochody ogółem, a nie sam budżet na inwestycje. Plany dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
  • Buduje się tu coraz więcej.W 2017 r. oddano tu do użytku 4,1 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2007 r. wskaźnik wzrósł z 3,0 do 4,1.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.To najnowsze dane, jakie mamy dla tego obszaru — za 2017 rok. Nowszych GUS mógł jeszcze nie opublikować albo nie udało się ich pobrać, więc liczba może już nie opisywać dzisiejszej sytuacji.

Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

Dostępność mieszkań ?
4,4 × roczny dochód netto
Mediana całkowitej ceny mieszkania
300 000 zł
Mediana ceny za m²
6 793 zł/m²
Mediana powierzchni mieszkania
47,4 m²
Szacunkowy dochód netto
5 621 zł/mies.
Źródłowe wynagrodzenie brutto GUS
7 761 zł/mies.
Obszar wynagrodzenia
powiat suski
Liczba mieszkań w próbie
60
Cena całego mieszkania 300 000 zł
Szacowany roczny dochód netto ? 67 451 zł
Roczne wynagrodzenie brutto 93 138 zł
Czy okolica rośnie? ?
malejąca
Ludność -7,9%
Saldo migracji 2025 -31 osób

Finanse i praca

Dochody i rynek pracy

Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie suskim

?
7 761 zł+133,5%
Dane za 2025 r.
Najważniejsze dane
Dochody gminy na mieszkańca?
8 240 zł+150,6%
Wynagrodzenie vs Polska?
82,8%+2,7
Stopa bezrobocia?
5,1%-2,9
Bezrobotni w wieku produkcyjnym?
3,5%-2,1

Ludność i wiek

Stan ludności

Ludność ogółem w gminie Sucha Beskidzka

?
8 688 -7,9%
Stan na 31 XII 2025 r.
Płeć
Mężczyźni?
4 173-9,0%
Kobiety?
4 515-6,9%
Wiek
0-14 lat?
1 119-20,7%
15-29 lat?
1 354-25,6%
30-44 lata?
1 802-16,4%
45-64 lata?
2 446-4,8%
65+?
1 967+33,2%

Migracje

Ruch mieszkańców

W gminie Sucha Beskidzka ubyło 31 osób przez migracje w 2025 r.

?
-31 osób
Dane za 2025 r.
Co składa się na bilans
Saldo na 1000 mieszkańców?
-3,6
Migracje wewnętrzne na 1000?
-2,3-3,0
Migracje zagraniczne na 1000?
-1,3
Zameldowania?
73
Wymeldowania?
104

Bezpieczeństwo i rozwój

Bezpieczeństwo i tempo rozwoju

Przestępczość na 1000 mieszkańców w powiecie suskim

?
15,4+3,5
Dane za 2024 r.
Najważniejsze dane
Nowe mieszkania na 1000?
4,1+1,0
Wodociąg?
6 385-2,8%
Kanalizacja?
7 128-3,4%

Najnowsze transakcje: Budynki

Pokazano najnowsze transakcje dla filtra „Budynki”. Pełna lista pod linkiem poniżej.

Data Oznaczenie / lokal Cena Cena/m² Metraż Udział Izby Kondygnacja
20.11.2025 Mamczarzów Budynek 2_BUD 5 000 zł 228 zł/m² ? 21,9 m² ?
24.09.2025 Hajdyłów Budynek 2_BUD 200 100 zł 27 041 zł/m² ? 7,4 m² ?
24.09.2025 Hajdyłów Budynek 1_BUD 200 100 zł 8 353 zł/m² ? 24,0 m² ?
26.08.2025 Osiedle Beskidzkie Budynek 2_BUD 365 000 zł 11 055 zł/m² ? 33,0 m² ?
23.07.2025 29 Stycznia 18, Sucha Beskidzka Budynek 1_BUD 215 000 zł 2 518 zł/m² ? 85,4 m² ?
08.07.2025 Nad Skawą 2, Sucha Beskidzka Budynek 1_BUD 72 000 zł 829 zł/m² ? 86,9 m² ?
16.06.2025 Kasprzycy Budynek 1_BUD 800 000 zł 12 311 zł/m² ? 65,0 m² ?
12.06.2025 Walerego Goetla 1B, Sucha Beskidzka Budynek 1_BUD 18 450 zł 431 zł/m² ? 42,8 m² ?
10.06.2025 Zamkowa 15, Sucha Beskidzka Budynek 1_BUD 1 165 000 zł 11 014 zł/m² ? 105,8 m² ?
10.06.2025 Zamkowa 15, Sucha Beskidzka Budynek 2_BUD 1 165 000 zł 44 083 zł/m² ? 26,4 m² ?

Zobacz pełną listę transakcji w powiecie suskim