Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w gminie Sucha Beskidzka
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Pokazujemy 2 lata, bo w ostatnim roku zapisano mniej niż 30 aktów notarialnych.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
7 289zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
350 175zł
Mediana powierzchni ?
47,5m²
Liczba transakcji ?
36
- 29 grudnia 2023 – 29 grudnia 2025 · 36 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: grudzień 2025 · import 21 września 2026
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaSucha Beskidzka to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 331 transakcji.
Mieszkania: 36 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 7 289 zł/m², a mediana powierzchni 47,5 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 36 | 7 289 zł/m² | 350 175 zł | 47,5 m² |
| Inne lokale Niska próba | 5 | 1 093 zł/m² | 95 000 zł | 28,9 m² |
| Działki budowlane Niska próba | 56 | 69 zł/m² | 68 748 zł | 727,5 m² |
| Działki rolne Niska próba | 48 | 19 zł/m² | 30 000 zł | 1 110,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | 5 | brak danych | 33 000 zł | 1 608,0 m² |
| Budynki Niska próba | 23 | 4 354 zł/m² | 270 000 zł | 51,0 m² |
Ceny mieszkań według liczby pokoi ?
| Liczba pokoi | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 1 pokój | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 2 pokoje | 3 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 3 pokoje | 16 | 8 011 zł/m² | 355 175 zł | Niska próba |
| 4 pokoje | 14 | 7 182 zł/m² | 372 500 zł | Niska próba |
| 5 pokoi | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 6 pokoi | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Ceny mieszkań w częściach obszaru ?
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy |
|---|---|---|
| Sucha Beskidzka | 34 | 7 408 zł/m² |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 16 | 7 376 zł/m² | +2,4% | Niska próba |
| 2024 | 20 | 7 203 zł/m² | +34,6% | Niska próba |
| 2023 | 9 | 5 353 zł/m² | −15,7% | Niska próba |
| 2022 | 12 | 6 348 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Sucha Beskidzka; część danych: powiat suski Bank Danych Lokalnych GUS
Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
4,5rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 300 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 6 793 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 47,4 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 67 414 zł
- Wynagrodzenie brutto według GUS
- 7 757 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat suski
- Liczba mieszkań w próbie
- 60
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −7,9%
- Saldo migracji w 2025 roku
- −31 osób
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie suskim w 2025 roku: 7 757 zł miesięcznie. To 82,8% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 133,4%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 300 000 zł — z 60 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 4,5 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Sucha Beskidzka mieszkało 8 688 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 7,9%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 31 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 12,9% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 22,6%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,5%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie suskim 13,2 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 300 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie suskim w 2025 roku: 5,1%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 8,0% do 5,1%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 8 240 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 150,6%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz mniej.W 2025 roku oddano tu do użytku 1,6 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik spadł z 2,1 do 1,6.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
7 757 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
8 240 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
82,8%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
5,1%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
3,5%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
8 688osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
4 173osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
4 515osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
1 119osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
1 354osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
1 802osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
2 446osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
1 967osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
−31 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
−3,6
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−2,3
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
−1,3
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
73
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
104
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
13,2
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
1,6
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
6 386
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
7 117
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Pokoje | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 listopada 2025 | Osiedle Beskidzkie 11, Sucha Beskidzka Lokal 5 | 150 000 zł | 5 556 zł/m² ? | 27,0 m² ? | 1/1 ? | 2 | brak danych |
| 30 października 2025 | Osiedle Beskidzkie 11, Sucha Beskidzka Lokal 33 | 350 350 zł | 7 376 zł/m² ? | 47,5 m² ? | 1/1 ? | 3 | brak danych |
| 13 października 2025 | Osiedle Beskidzkie 12, Sucha Beskidzka Lokal 8 | 300 000 zł | 9 615 zł/m² ? | 31,2 m² ? | 1/1 ? | 2 | brak danych |
| 3 października 2025 | Osiedle Na Stawach 7, Sucha Beskidzka Lokal 3 | 320 000 zł | 7 002 zł/m² ? | 45,7 m² ? | 1/1 ? | 4 | brak danych |
| 29 września 2025 | Osiedle Na Stawach 8, Sucha Beskidzka Lokal 44 | 300 000 zł | 8 108 zł/m² ? | 37,0 m² ? | 1/1 ? | 3 | brak danych |
| 16 września 2025 | Billy Wildera 14, Sucha Beskidzka Lokal 29 Udziały wymagają uwagi ? | 720 000 zł | 12 689 zł/m² ? | 56,7 m² ? | 1/1 ? | 3 | brak danych |
| 18 sierpnia 2025 | Billy Wildera 14, Sucha Beskidzka Lokal 18 Udziały wymagają uwagi ? | 640 000 zł | 12 167 zł/m² ? | 52,6 m² ? | 1/1 ? | 4 | brak danych |
| 3 lipca 2025 | Osiedle Na Stawach 5, Sucha Beskidzka Lokal 37 | 445 000 zł | 9 674 zł/m² ? | 46,0 m² ? | 1/1 ? | 4 | brak danych |
| 29 maja 2025 | Adama Mickiewicza 65, Sucha Beskidzka Lokal 2 | 544 000 zł | 5 151 zł/m² ? | 105,6 m² ? | 1/1 ? | 4 | brak danych |
| 29 maja 2025 | Adama Mickiewicza 65, Sucha Beskidzka Lokal 1 | 1 456 000 zł | 12 792 zł/m² ? | 113,8 m² ? | 1/1 ? | 5 | brak danych |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Mieszkania” w gminie Sucha Beskidzka
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Sucha Beskidzka?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Sucha Beskidzka wynosi 7 289 zł/m² na podstawie 36 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Sucha Beskidzka?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 47,5 m² kosztowało w tym okresie medianowo 350 175 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy ceny mieszkań w gminie Sucha Beskidzka rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Sucha Beskidzka nie można wiarygodnie porównać rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 7 289 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to grudzień 2025, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 21 września 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: grudzień 2025. Import: 21 września 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych