Przejdź do treści

Gmina · Ceny transakcyjne

Ceny mieszkań w gminie Maków Podhalański

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego

1215063

Poziom

gmina

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 9 aktów notarialnych. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.

Mediana ceny za metr kwadratowy ?

10 108zł/m²

Cena transakcyjna Niska próba

Mediana ceny transakcyjnej ?

405 950zł

Cena transakcyjna Niska próba

Mediana powierzchni ?

42,1m²

Niska próba

Liczba transakcji ?

9

  • 21 stycznia 2024 – 21 stycznia 2026 · 9 aktów notarialnych
  • Ostatni miesiąc danych: styczeń 2026 · import 21 września 2026
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Opis obszaru

Cena transakcyjna

Maków Podhalański to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 701 transakcji.

Mieszkania: 9 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 10 108 zł/m², a mediana powierzchni 42,1 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania Niska próba 9 10 108 zł/m² 405 950 zł 42,1 m²
Inne lokale 4 brak danych brak danych brak danych
Działki budowlane Niska próba 141 105 zł/m² 62 500 zł 659,0 m²
Działki rolne Niska próba 92 brak danych 66 000 zł 730,0 m²
Działki pozostałe Niska próba 35 brak danych 30 000 zł 711,0 m²
Budynki Niska próba 38 4 945 zł/m² 233 000 zł 73,5 m²

Ceny mieszkań według liczby pokoi ?

Pokrycie pola liczby pokoi: 100,0%
Mediany cen transakcyjnych mieszkań według liczby pokoi
Liczba pokoi Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Wiarygodność próby ?
1 pokój 1 brak danych brak danych za mała próba
2 pokoje 4 brak danych brak danych za mała próba
3 pokoje 2 brak danych brak danych za mała próba
4 pokoje 2 brak danych brak danych za mała próba

Ceny mieszkań w częściach obszaru ?

Ostatnie 24 miesiące danych
Porównanie cen mieszkań w częściach obszaru
Część obszaru Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy
Maków Podhalański - miasto 9 10 108 zł/m²

Historia cen mieszkań rok po roku ?

Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Rok Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Zmiana rok do roku Wiarygodność próby
2025 9 10 108 zł/m² brak danych Niska próba
2021 5 2 957 zł/m² brak danych Niska próba

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle: Powiat, Województwo

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina Maków Podhalański; część danych: powiat suski Bank Danych Lokalnych GUS

    Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    3,7rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    248 500 zł Niska próba
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    4 648 zł/m² Niska próba
    Mediana powierzchni mieszkania
    46,2 m² Niska próba
    Szacowany roczny dochód netto ?
    67 414 zł
    Wynagrodzenie brutto według GUS
    7 757 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    powiat suski
    Liczba mieszkań w próbie
    16

    Tempo zmian okolicy ?

    malejąca

    Zmiana liczby mieszkańców
    −4,8%
    Saldo migracji w 2025 roku
    −16 osób

    Co mówią dane o okolicy

    Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.

    Pieniądze

    • Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie suskim w 2025 roku: 7 757 zł miesięcznie. To 82,8% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 133,4%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 248 500 zł — z 15 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 3,7 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.Niska próba: mediana z 15 transakcji. Przy mniej niż 30 transakcjach jedna nietypowa sprzedaż mocno ją przesuwa, więc traktuj tę kwotę jako orientacyjną.

    Życie na co dzień

    • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Maków Podhalański mieszkało 15 566 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 4,8%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 16 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
    • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 14,6% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 19,2%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 66,2%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
    • Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie suskim 13,2 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 300 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie suskim w 2025 roku: 5,1%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 8,0% do 5,1%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 7 037 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 141,5%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 4,4 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 2,5 do 4,4.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    7 757 złmiesięcznie

    +133,4%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    7 037 złrocznie

    +141,5%

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    82,8%

    +2,7

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    5,1%

    −2,9

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    3,4%

    −2,7

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    15 566osób

    −4,8%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    7 642osoby

    −4,9%49,1% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    7 924osoby

    −4,7%50,9% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    2 273osoby

    −15,8%14,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    2 712osób

    −18,2%17,4% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    3 306osób

    −7,0%21,2% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    4 286osób

    +4,5%27,5% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    2 989osób

    +11,6%19,2% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    −16 osób

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    −1,0

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    −1,3

    −0,7

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    0,3

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    90

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    106

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    13,2

    Dane za 2025 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    4,4

    +1,9

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    2 955

    −0,5%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    7 112

    +36,7%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Mieszkania

    Cena transakcyjna
    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Pełna lista jest pod linkiem poniżej tabeli.
    Data Nieruchomość Cena Cena za metr kwadratowy Powierzchnia Udział Pokoje Piętro
    8 grudnia 2025 Kochanowskiego 7, Maków Podhalański Lokal 7A 466 900 zł 11 500 zł/m² ? 40,6 m² ? 1/1 ? 2 3
    19 listopada 2025 Osiedle 1000- lecia Lokal 15 470 000 zł 10 108 zł/m² ? 46,5 m² ? 1/1 ? 4 brak danych
    13 listopada 2025 Wolności 6, Maków Podhalański Lokal 1 100 002 zł 1 832 zł/m² ? 54,6 m² ? 1/1 ? 2 1
    5 listopada 2025 Kochanowskiego 7, Maków Podhalański Lokal 13B Udziały wymagają uwagi ? 405 950 zł 11 500 zł/m² ? 35,3 m² ? 1/1 ? 1 4
    23 października 2025 Kochanowskiego 7, Maków Podhalański Lokal 12A Udziały wymagają uwagi ? 412 850 zł 11 500 zł/m² ? 35,9 m² ? 1/1 ? 2 4
    30 września 2025 Osiedle Tysiąclecia 6, Maków Podhalański Lokal 7 20 267 zł 618 zł/m² ? 32,8 m² ? 1/1 ? 2 brak danych
    21 sierpnia 2025 Osiedle Tysiąclecia 12, Maków Podhalański Lokal 12 240 000 zł 5 702 zł/m² ? 42,1 m² ? 1/1 ? 3 brak danych
    7 sierpnia 2025 Osiedle Tysiąclecia 12, Maków Podhalański Lokal 12 224 000 zł 5 322 zł/m² ? 42,1 m² ? 1/1 ? 3 brak danych
    25 czerwca 2025 Kochanowskiego 7, Maków Podhalański Lokal 9A Udziały wymagają uwagi ? 667 000 zł 11 500 zł/m² ? 58,0 m² ? 1/1 ? 4 4
    26 stycznia 2022 Osiedle 1000- lecia Lokal 22 280 000 zł 6 061 zł/m² ? 46,2 m² ? 1/1 ? 4 3

    Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Mieszkania” w gminie Maków Podhalański

    Najczęstsze pytania o ceny mieszkań

    Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Maków Podhalański?

    Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Maków Podhalański wynosi 10 108 zł/m² na podstawie 9 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.

    Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Maków Podhalański?

    Mieszkanie o medianowej powierzchni 42,1 m² kosztowało w tym okresie medianowo 405 950 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.

    Czy ceny mieszkań w gminie Maków Podhalański rosną?

    Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Maków Podhalański nie można wiarygodnie porównać rok do roku.

    Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?

    Cena transakcyjna 10 108 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.

    Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?

    Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to styczeń 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 21 września 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Ostatni miesiąc danych: styczeń 2026. Import: 21 września 2026. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych