Budynki

Maków Podhalański

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za m² i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego: gmina Maków Podhalański 1215063 Indeks transakcji Zobacz pełną listę

Mediana ceny za m² ?

4 945 zł/m²

Mediana ceny całkowitej

233 000 zł

Mediana metrażu

73,5 m²

Liczba transakcji

38

Ostatnie 24 miesięcy · 38 aktów notarialnych

Opis obszaru

Maków Podhalański to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 701 transakcji.

Budynki: 38 transakcji. Mediana ceny za m² wynosi 4 945 zł/m², a mediana metrażu 73,5 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Transakcje Mediana ceny/m² Mediana ceny Mediana metrażu
Mieszkania 16 4 648 zł/m² 248 500 zł 46,2 m²
Inne lokale 5 1 062 zł/m² 33 000 zł 24,5 m²
Działki budowlane 331 44 zł/m² 50 000 zł 697,0 m²
Działki rolne 209 12 zł/m² 30 000 zł 791,0 m²
Działki pozostałe 104 10 zł/m² 23 400 zł 909,0 m²
Budynki 90 3 276 zł/m² 210 000 zł 69,7 m²

Trend mediany ceny za m² ?

Ten obszar na tle: Powiat, Województwo

Liczba transakcji ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana ceny całkowitej ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana metrażu

Miesięcznie, wybrany typ

Przedziały cenowe

Liczba transakcji wg ceny całkowitej, wybrany typ

Kontekst okolicy

gmina Maków Podhalański; część danych: powiat suski

Dane Banku Danych Lokalnych GUS dla całej gminy lub całego powiatu opisują charakter okolicy, w odróżnieniu od obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie punktu.

Co mówią dane o okolicy: plusy i znaki zapytania

Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.

Pieniądze

  • Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie suskim w 2025 r.: 7 761 zł miesięcznie. To 82,8% średniej krajowej. Od 2015 r. wynagrodzenie wzrosło o 133,5%.To kwota dla całego powiatu — opisuje lokalny rynek pracy, a nie Twój dochód.
  • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 248 500 zł — z 16 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 3,7 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

Życie na co dzień

  • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 r. w gminie Maków Podhalański mieszkało 15 566 osób. Od 2015 r. liczba mieszkańców spadła o 4,8%. W 2025 r. wyprowadziło się stąd o 16 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
  • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 14,6% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 19,2%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 66,2%. Stan na koniec 2025 r.Jeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
  • Przestępczość rośnie.W 2024 r. policja odnotowała w powiecie suskim 15,4 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 500 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 r. wskaźnik wzrósł z 11,8 do 15,4.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

Rozwój okolicy

  • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie suskim w 2025 r.: 5,1%. Od 2015 r. stopa bezrobocia spadła z 8,0% do 5,1%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy, a nie szanse konkretnej osoby na znalezienie pracy.
  • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 r.: 7 037 zł na mieszkańca. Od 2015 r. dochody wzrosły o 141,5%.To dochody ogółem, a nie sam budżet na inwestycje. Plany dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
  • Buduje się tu coraz więcej.W 2017 r. oddano tu do użytku 4,1 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2007 r. wskaźnik wzrósł z 3,0 do 4,1.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.To najnowsze dane, jakie mamy dla tego obszaru — za 2017 rok. Nowszych GUS mógł jeszcze nie opublikować albo nie udało się ich pobrać, więc liczba może już nie opisywać dzisiejszej sytuacji.

Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

Dostępność mieszkań ?
3,7 × roczny dochód netto
Mediana całkowitej ceny mieszkania
248 500 zł
Mediana ceny za m²
4 648 zł/m²
Mediana powierzchni mieszkania
46,2 m²
Szacunkowy dochód netto
5 621 zł/mies.
Źródłowe wynagrodzenie brutto GUS
7 761 zł/mies.
Obszar wynagrodzenia
powiat suski
Liczba mieszkań w próbie
16
Cena całego mieszkania 248 500 zł
Szacowany roczny dochód netto ? 67 451 zł
Roczne wynagrodzenie brutto 93 138 zł
Czy okolica rośnie? ?
malejąca
Ludność -4,8%
Saldo migracji 2025 -16 osób

Finanse i praca

Dochody i rynek pracy

Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie suskim

?
7 761 zł+133,5%
Dane za 2025 r.
Najważniejsze dane
Dochody gminy na mieszkańca?
7 037 zł+141,5%
Wynagrodzenie vs Polska?
82,8%+2,7
Stopa bezrobocia?
5,1%-2,9
Bezrobotni w wieku produkcyjnym?
3,4%-2,7

Ludność i wiek

Stan ludności

Ludność ogółem w gminie Maków Podhalański

?
15 566 -4,8%
Stan na 31 XII 2025 r.
Płeć
Mężczyźni?
7 642-4,9%
Kobiety?
7 924-4,7%
Wiek
0-14 lat?
2 273-15,8%
15-29 lat?
2 712-18,2%
30-44 lata?
3 306-7,0%
45-64 lata?
4 286+4,5%
65+?
2 989+11,6%

Migracje

Ruch mieszkańców

W gminie Maków Podhalański ubyło 16 osób przez migracje w 2025 r.

?
-16 osób
Dane za 2025 r.
Co składa się na bilans
Saldo na 1000 mieszkańców?
-1,0
Migracje wewnętrzne na 1000?
-1,3-0,7
Migracje zagraniczne na 1000?
0,3
Zameldowania?
90
Wymeldowania?
106

Bezpieczeństwo i rozwój

Bezpieczeństwo i tempo rozwoju

Przestępczość na 1000 mieszkańców w powiecie suskim

?
15,4+3,5
Dane za 2024 r.
Najważniejsze dane
Nowe mieszkania na 1000?
4,1+1,0
Wodociąg?
2 971+0,2%
Kanalizacja?
7 133+42,2%

Najnowsze transakcje: Budynki

Pokazano najnowsze transakcje dla filtra „Budynki”. Pełna lista pod linkiem poniżej.

Data Oznaczenie / lokal Cena Cena/m² Metraż Udział Izby Kondygnacja
13.01.2026 101, Juszczyn Budynek 1_BUD 55 000 zł 794 zł/m² ? 69,3 m² ?
13.01.2026 101, Juszczyn Budynek 1_BUD 55 000 zł 542 zł/m² ? 101,5 m² ?
13.01.2026 101, Juszczyn Budynek 1_BUD 55 000 zł 611 zł/m² ? 90,0 m² ?
08.12.2025 Wolności 202, Maków Podhalański Budynek 1_BUD 355 000 zł 17 809 zł/m² ? 19,9 m² ?
08.12.2025 Wolności 202, Maków Podhalański Budynek 2_BUD 355 000 zł 11 571 zł/m² ? 30,7 m² ?
08.12.2025 Wolności 202, Maków Podhalański Budynek 1_BUD 355 000 zł 3 922 zł/m² ? 90,5 m² ?
09.10.2025 Pochopniówka Budynek 1_BUD 200 000 zł 2 575 zł/m² ? 77,7 m² ?
03.10.2025 Matyje Górne Budynek 1_BUD 80 000 zł 3 392 zł/m² ? 23,6 m² ?
26.09.2025 73, Wieprzec Budynek 5_BUD 210 000 zł 22 536 zł/m² ? 9,3 m² ?
26.09.2025 73, Wieprzec Budynek 2_BUD 210 000 zł 4 075 zł/m² ? 51,5 m² ?

Zobacz pełną listę transakcji w powiecie suskim