Budynki

Ciasna

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za m² i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego: gmina Ciasna 2407032 Indeks transakcji Zobacz pełną listę

Mediana ceny za m² ?

3 279 zł/m²

+75,2% r/r

Mediana ceny całkowitej

240 000 zł

Mediana metrażu

83,7 m²

Liczba transakcji

56

Ostatnie 24 miesięcy · 56 aktów notarialnych

Opis obszaru

Ciasna to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 355 transakcji.

Budynki: 56 transakcji. Mediana ceny za m² wynosi 3 279 zł/m², a mediana metrażu 83,7 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Transakcje Mediana ceny/m² Mediana ceny Mediana metrażu
Mieszkania 61 1 331 zł/m² 70 000 zł 51,7 m²
Inne lokale 5 1 138 zł/m² 27 500 zł 24,2 m²
Działki budowlane 128 58 zł/m² 70 000 zł 1 029,0 m²
Działki rolne 84 6 zł/m² 50 000 zł 3 525,0 m²
Działki pozostałe 11 27 zł/m² 19 427 zł 212,0 m²
Budynki 83 3 205 zł/m² 252 000 zł 89,9 m²

Trend mediany ceny za m² ?

Ten obszar na tle: Powiat, Województwo

Liczba transakcji ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana ceny całkowitej ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana metrażu

Miesięcznie, wybrany typ

Przedziały cenowe

Liczba transakcji wg ceny całkowitej, wybrany typ

Kontekst okolicy

gmina Ciasna; część danych: powiat lubliniecki

Dane Banku Danych Lokalnych GUS dla całej gminy lub całego powiatu opisują charakter okolicy, w odróżnieniu od obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie punktu.

Co mówią dane o okolicy: kilka mocnych stron

Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.

Pieniądze

  • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie lublinieckim w 2025 r.: 8 221 zł miesięcznie. To 87,7% średniej krajowej. Od 2015 r. wynagrodzenie wzrosło o 141%.To kwota dla całego powiatu — opisuje lokalny rynek pracy, a nie Twój dochód.
  • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 70 000 zł — z 61 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,0 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

Życie na co dzień

  • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 r. w gminie Ciasna mieszkało 7 140 osób. Od 2015 r. liczba mieszkańców spadła o 5,8%. W 2025 r. wprowadziło się tu o 19 osób więcej, niż się wyprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
  • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,2% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 18,8%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 67,9%. Stan na koniec 2025 r.Jeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
  • Przestępczość spada.W 2024 r. policja odnotowała w powiecie lublinieckim 12,5 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 000 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 r. wskaźnik spadł z 18,6 do 12,5.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

Rozwój okolicy

  • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie lublinieckim w 2025 r.: 5,6%. Od 2015 r. stopa bezrobocia spadła z 9,8% do 5,6%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy, a nie szanse konkretnej osoby na znalezienie pracy.
  • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 r.: 9 869 zł na mieszkańca. Od 2015 r. dochody wzrosły o 131,9%.To dochody ogółem, a nie sam budżet na inwestycje. Plany dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
  • Buduje się tu coraz więcej.W 2017 r. oddano tu do użytku 3,7 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2007 r. wskaźnik wzrósł z 3,2 do 3,7.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.To najnowsze dane, jakie mamy dla tego obszaru — za 2017 rok. Nowszych GUS mógł jeszcze nie opublikować albo nie udało się ich pobrać, więc liczba może już nie opisywać dzisiejszej sytuacji.

Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

Dostępność mieszkań ?
1,0 × roczny dochód netto
Mediana całkowitej ceny mieszkania
70 000 zł
Mediana ceny za m²
1 331 zł/m²
Mediana powierzchni mieszkania
51,7 m²
Szacunkowy dochód netto
5 934 zł/mies.
Źródłowe wynagrodzenie brutto GUS
8 221 zł/mies.
Obszar wynagrodzenia
powiat lubliniecki
Liczba mieszkań w próbie
61
Cena całego mieszkania 70 000 zł
Szacowany roczny dochód netto ? 71 210 zł
Roczne wynagrodzenie brutto 98 652 zł
Czy okolica rośnie? ?
malejąca
Ludność -5,8%
Saldo migracji 2025 +19 osób

Finanse i praca

Dochody i rynek pracy

Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie lublinieckim

?
8 221 zł+141,0%
Dane za 2025 r.
Najważniejsze dane
Dochody gminy na mieszkańca?
9 869 zł+131,9%
Wynagrodzenie vs Polska?
87,7%+5,5
Stopa bezrobocia?
5,6%-4,2
Bezrobotni w wieku produkcyjnym?
3,4%-1,2

Ludność i wiek

Stan ludności

Ludność ogółem w gminie Ciasna

?
7 140 -5,8%
Stan na 31 XII 2025 r.
Płeć
Mężczyźni?
3 546-4,5%
Kobiety?
3 594-7,0%
Wiek
0-14 lat?
944-9,6%
15-29 lat?
1 150-24,1%
30-44 lata?
1 583-6,9%
45-64 lata?
2 118-2,9%
65+?
1 345+18,5%

Migracje

Ruch mieszkańców

W gminie Ciasna przybyło 19 osób przez migracje w 2025 r.

?
+19 osób
Dane za 2025 r.
Co składa się na bilans
Saldo na 1000 mieszkańców?
2,7
Migracje wewnętrzne na 1000?
3,1+5,5
Migracje zagraniczne na 1000?
-0,4
Zameldowania?
78
Wymeldowania?
59

Bezpieczeństwo i rozwój

Bezpieczeństwo i tempo rozwoju

Przestępczość na 1000 mieszkańców w powiecie lublinieckim

?
12,5-6,1
Dane za 2024 r.
Najważniejsze dane
Nowe mieszkania na 1000?
3,7+0,4
Wodociąg?
7 024-6,2%
Kanalizacja?
4 881-1,3%

Najnowsze transakcje: Budynki

Pokazano najnowsze transakcje dla filtra „Budynki”. Pełna lista pod linkiem poniżej.

Data Oznaczenie / lokal Cena Cena/m² Metraż Udział Izby Kondygnacja
09.06.2026 Wiejska 3, MOLNA Budynek 392_BUD 460 000 zł 4 191 zł/m² ? 109,8 m² ?
09.06.2026 Wiejska 3, MOLNA Budynek 393_BUD 460 000 zł 4 962 zł/m² ? 92,7 m² ?
29.05.2026 Myśliwska 3a, Sieraków Śląski Budynek 1_BUD 590 000 zł 5 400 zł/m² ? 109,3 m² ?
29.05.2026 Myśliwska 3a, Sieraków Śląski Budynek 2_BUD 590 000 zł 13 666 zł/m² ? 43,2 m² ?
22.05.2026 Zjednoczenia 134, Ciasna Budynek 1192_BUD 1 025 000 zł 6 000 zł/m² ? 170,8 m² ?
07.05.2026 Dąbrowa, Glinica Budynek 1_BUD 130 000 zł 1 721 zł/m² ? 75,5 m² ?
29.04.2026 Polna 22A, Zborowskie Budynek 709_BUD 790 000 zł 3 936 zł/m² ? 200,7 m² ?
09.04.2026 Dolna 11, Glinica Budynek 4_BUD 50 000 zł 1 344 zł/m² ? 37,2 m² ?
09.04.2026 Dolna 11, Glinica Budynek 2_BUD 50 000 zł 1 382 zł/m² ? 36,2 m² ?
09.04.2026 Dolna 11, Glinica Budynek 5_BUD 50 000 zł 568 zł/m² ? 88,0 m² ?

Zobacz pełną listę transakcji w powiecie lublinieckim