Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w gminie Ciasna
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 22 akty notarialne. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
2 263zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
145 000zł
Mediana powierzchni ?
51,2m²
Liczba transakcji ?
22
- 23 czerwca 2024 – 23 czerwca 2026 · 22 akty notarialne
- Ostatni miesiąc danych: czerwiec 2026 · import 16 sierpnia 2026
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaCiasna to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 355 transakcji.
Mieszkania: 22 transakcje. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 2 263 zł/m², a mediana powierzchni 51,2 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 22 | 2 263 zł/m² | 145 000 zł | 51,2 m² |
| Inne lokale Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Działki budowlane Niska próba | 90 | 63 zł/m² | 70 000 zł | 1 000,5 m² |
| Działki rolne Niska próba | 45 | 6 zł/m² | 50 000 zł | 5 064,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | 6 | brak danych | 4 790 zł | 51,0 m² |
| Budynki Niska próba | 56 | 3 279 zł/m² | 240 000 zł | 83,7 m² |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek pierwotny | 12 | 2 261 zł/m² | Niska próba |
| Rynek wtórny | 10 | 2 263 zł/m² | Niska próba |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 6 | 1 656 zł/m² | −34,5% | Niska próba |
| 2025 | 8 | 2 528 zł/m² | +46,7% | Niska próba |
| 2024 | 10 | 1 723 zł/m² | brak danych | Niska próba |
| 2022 | 7 | 1 502 zł/m² | +58,3% | Niska próba |
| 2021 | 6 | 949 zł/m² | brak danych | Niska próba |
| 2019 | 5 | 929 zł/m² | brak danych | Niska próba |
| 2016 | 8 | 852 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Ciasna; część danych: powiat lubliniecki Bank Danych Lokalnych GUS
Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
1,0rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 70 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 1 331 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 51,7 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 71 252 zł
- Wynagrodzenie brutto według GUS
- 8 226 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat lubliniecki
- Liczba mieszkań w próbie
- 61
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −5,8%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +19 osób
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie lublinieckim w 2025 roku: 8 226 zł miesięcznie. To 87,8% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 141,1%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 70 000 zł — z 61 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,0 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Ciasna mieszkało 7 140 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 5,8%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 19 osób więcej, niż się wyprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,2% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 18,8%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 67,9%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie lublinieckim 11,9 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 990 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie lublinieckim w 2025 roku: 5,6%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 9,8% do 5,6%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 9 869 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 131,9%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 2,4 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 2,0 do 2,4.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 226 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
9 869 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
87,8%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
5,6%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
3,4%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
7 140osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
3 546osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
3 594osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
944osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
1 150osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
1 583osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
2 118osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
1 345osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+19 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
2,7
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
3,1
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
−0,4
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
78
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
59
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
11,9
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
2,4
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
7 022
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
4 893
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Pokoje | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 16 czerwca 2026 | Lompy 5, Wędzina Lokal 2 | 185 000 zł | 2 429 zł/m² ? | 76,2 m² ? | 1/1 ? | brak danych | 1 |
| 18 maja 2026 | 1-GO MAJA 27A, PANOSZÓW Lokal 1 | 45 000 zł | 1 541 zł/m² ? | 29,2 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 8 maja 2026 | Szkolna 9, Wędzina Lokal 10 Udziały wymagają uwagi ? | 87 000 zł | 1 772 zł/m² ? | 49,1 m² ? | 1/1 ? | brak danych | 3 |
| 12 marca 2026 | 1-GO MAJA 27B, PANOSZÓW Lokal 18 | 80 000 zł | 2 614 zł/m² ? | 30,6 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 11 marca 2026 | Dworcowa 4, Sieraków Śląski Lokal 1 | 55 000 zł | 1 243 zł/m² ? | 44,3 m² ? | 1/1 ? | brak danych | 1 |
| 19 lutego 2026 | Szkolna 1, Wędzina Lokal 8 Udziały wymagają uwagi ? | 29 000 zł | 964 zł/m² ? | 30,1 m² ? | 1/1 ? | brak danych | 2 |
| 20 grudnia 2025 | 1-GO MAJA 27B, PANOSZÓW Lokal 18 | 70 000 zł | 2 288 zł/m² ? | 30,6 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 24 listopada 2025 | Równa 6, Glinica Lokal 3 | 185 000 zł | 3 195 zł/m² ? | 57,9 m² ? | 1/1 ? | 4 | brak danych |
| 27 października 2025 | Równa 2, Glinica Lokal 5 | 220 000 zł | 5 508 zł/m² ? | 39,9 m² ? | 1/1 ? | brak danych | 2 |
| 15 września 2025 | 1-GO MAJA 29a, PANOSZÓW Lokal 2 | 160 000 zł | 2 238 zł/m² ? | 71,5 m² ? | 1/1 ? | brak danych | 1 |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Ciasna?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Ciasna wynosi 2 263 zł/m² na podstawie 22 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Ciasna?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 51,2 m² kosztowało w tym okresie medianowo 145 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w gminie Ciasna?
Mediana ceny wynosi 2 261 zł/m² na rynku pierwotnym i 2 263 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.
Czy ceny mieszkań w gminie Ciasna rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Ciasna nie można wiarygodnie porównać rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 2 263 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to czerwiec 2026, ostatni udany import danych dla powiatu wykonano 16 sierpnia 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: czerwiec 2026. Import: 16 sierpnia 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych