Przejdź do treści

Gmina · Ceny transakcyjne

Ceny mieszkań w gminie Herby

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego

2407042

Poziom

gmina

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 26 aktów notarialnych. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.

Mediana ceny za metr kwadratowy ?

3 685zł/m²

Cena transakcyjna Niska próba

Mediana ceny transakcyjnej ?

178 500zł

Cena transakcyjna Niska próba

Mediana powierzchni ?

48,2m²

Niska próba

Liczba transakcji ?

26

  • 29 maja 2024 – 29 maja 2026 · 26 aktów notarialnych
  • Ostatni miesiąc danych: maj 2026 · import 16 sierpnia 2026
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Opis obszaru

Cena transakcyjna

Herby to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 214 transakcji.

Mieszkania: 26 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 3 685 zł/m², a mediana powierzchni 48,2 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania Niska próba 26 3 685 zł/m² 178 500 zł 48,2 m²
Działki budowlane Niska próba 30 77 zł/m² 109 000 zł 1 110,0 m²
Działki rolne 47 79 zł/m² 75 000 zł 1 248,0 m²
Działki pozostałe 3 brak danych brak danych brak danych
Budynki 34 4 378 zł/m² 270 000 zł 62,0 m²

Rynek pierwotny i rynek wtórny ?

Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%
Ceny transakcyjne według rodzaju rynku
Rodzaj rynku Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Wiarygodność próby
Rynek pierwotny 19 4 211 zł/m² Niska próba
Rynek wtórny 7 2 827 zł/m² Niska próba

Historia cen mieszkań rok po roku ?

Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Rok Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Zmiana rok do roku Wiarygodność próby
2025 13 4 356 zł/m² +24,7% Niska próba
2024 16 3 492 zł/m² +51,3% Niska próba
2023 12 2 308 zł/m² brak danych Niska próba

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle: Powiat, Województwo

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina Herby; część danych: powiat lubliniecki Bank Danych Lokalnych GUS

    Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    2,2rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    160 000 zł
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    3 361 zł/m²
    Mediana powierzchni mieszkania
    47,5 m²
    Szacowany roczny dochód netto ?
    71 252 zł
    Wynagrodzenie brutto według GUS
    8 226 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    powiat lubliniecki
    Liczba mieszkań w próbie
    45

    Tempo zmian okolicy ?

    malejąca

    Zmiana liczby mieszkańców
    −8,6%
    Saldo migracji w 2025 roku
    +24 osoby

    Co mówią dane o okolicy

    Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.

    Pieniądze

    • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie lublinieckim w 2025 roku: 8 226 zł miesięcznie. To 87,8% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 141,1%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 160 000 zł — z 45 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,2 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

    Życie na co dzień

    • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Herby mieszkało 6 308 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 8,6%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 24 osoby więcej, niż się wyprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
    • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,3% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 21,3%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 65,4%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
    • Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie lublinieckim 11,9 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 990 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie lublinieckim w 2025 roku: 5,6%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 9,8% do 5,6%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 8 239 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 138,3%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 3,3 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 1,6 do 3,3.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    8 226 złmiesięcznie

    +141,1%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    8 239 złrocznie

    +138,3%

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    87,8%

    +5,6

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    5,6%

    −4,2

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    4,0%

    −2,8

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    6 308osób

    −8,6%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    3 134osoby

    −9,0%49,7% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    3 174osoby

    −8,3%50,3% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    838osób

    −20,7%13,3% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    977osób

    −27,9%15,5% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    1 365osób

    −13,8%21,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    1 784osoby

    −4,2%28,3% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    1 344osoby

    +28,2%21,3% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    +24 osoby

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    3,8

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    3,8

    +5,8

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    0,0

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    67

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    43

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    11,9

    Dane za 2025 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    3,3

    +1,7

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    6 255

    −8,6%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    6 190

    −8,6%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Mieszkania

    Cena transakcyjna
    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Pełna lista jest pod linkiem poniżej tabeli.
    Data Nieruchomość Cena Cena za metr kwadratowy Powierzchnia Udział Pokoje Piętro
    22 maja 2026 Leśna 14, Herby Lokal 5 80 000 zł 2 827 zł/m² ? 28,3 m² ? 1/1 ? brak danych brak danych
    8 maja 2026 Leśna 6, Herby Lokal 5 60 000 zł 1 094 zł/m² ? 54,8 m² ? 1/1 ? brak danych brak danych
    1 kwietnia 2026 Lubliniecka 72, Herby Lokal 4 Udziały wymagają uwagi ? 10 000 zł 693 zł/m² ? 14,4 m² ? 2/8 ? brak danych brak danych
    5 marca 2026 Leśna 15, Herby Lokal 22 360 000 zł 4 871 zł/m² ? 73,9 m² ? 1/1 ? brak danych brak danych
    10 grudnia 2025 WINCENTEGO WITOSA 6, LISÓW Lokal 6 280 000 zł 4 516 zł/m² ? 62,0 m² ? 1/1 ? brak danych 3
    25 listopada 2025 WINCENTEGO WITOSA 7, LISÓW Lokal 8 255 000 zł 4 705 zł/m² ? 54,2 m² ? 1/1 ? 4 4
    15 września 2025 Leśna 16, Herby Lokal 19 177 000 zł 4 707 zł/m² ? 37,6 m² ? 1/1 ? brak danych 2
    28 sierpnia 2025 Leśna 18, Herby Lokal 4 230 000 zł 7 165 zł/m² ? 32,1 m² ? 1/1 ? brak danych 2
    29 lipca 2025 Wieczorka 1A, 1B, 1C, 1D, Herby Lokal 3 76 800 zł 1 518 zł/m² ? 50,6 m² ? 1/1 ? brak danych 2
    30 czerwca 2025 BUDOWLANYCH 15, LISÓW Lokal 23 220 000 zł 4 356 zł/m² ? 50,5 m² ? 1/1 ? brak danych 3

    Zobacz pełną listę transakcji w powiecie lublinieckim

    Najczęstsze pytania o ceny mieszkań

    Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Herby?

    Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Herby wynosi 3 685 zł/m² na podstawie 26 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.

    Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Herby?

    Mieszkanie o medianowej powierzchni 48,2 m² kosztowało w tym okresie medianowo 178 500 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.

    Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w gminie Herby?

    Mediana ceny wynosi 4 211 zł/m² na rynku pierwotnym i 2 827 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.

    Czy ceny mieszkań w gminie Herby rosną?

    Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Herby nie można wiarygodnie porównać rok do roku.

    Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?

    Cena transakcyjna 3 685 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.

    Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?

    Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to maj 2026, ostatni udany import danych dla powiatu wykonano 16 sierpnia 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Ostatni miesiąc danych: maj 2026. Import: 16 sierpnia 2026. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych