Przejdź do treści

Jednostka ewidencyjna · Ceny transakcyjne

Ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Dzierżoniów - gmina wiejska

Ceny transakcyjne nieruchomości w całym mieście. Powiat, gmina i jednostka ewidencyjna mają tu te same granice, więc ich statystyki zebraliśmy na jednej stronie.

Kod podziału terytorialnego

020205_2

Poziom

jednostka ewidencyjna

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Pokazujemy 2 lata, bo w ostatnim roku zapisano mniej niż 30 aktów notarialnych.

Mediana ceny za metr kwadratowy ?

3 615zł/m²

Cena transakcyjna

Mediana ceny transakcyjnej ?

237 000zł

Cena transakcyjna

Mediana powierzchni ?

70,6m²

Liczba transakcji ?

39

  • 28 września 2024 – 28 września 2026 · 39 aktów notarialnych
  • Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026 · zmiana danych 7 listopada 2026 ?
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Opis obszaru

Cena transakcyjna

Dzierżoniów - gmina wiejska to jednostka ewidencyjna. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 1 478 transakcji.

Mieszkania: 39 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 3 615 zł/m², a mediana powierzchni 70,6 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania 39 3 615 zł/m² 237 000 zł 70,6 m²
Handlowo-usługowe 1 brak danych brak danych brak danych
Inne lokale brak transakcji brak transakcji brak transakcji brak transakcji
Działki budowlane 100 91 zł/m² 140 975 zł 1 336,0 m²
Działki rolne 52 7,10 zł/m² 71 000 zł 9 880,0 m²
Działki pozostałe brak transakcji brak transakcji brak transakcji brak transakcji
Budynki brak transakcji brak transakcji brak transakcji brak transakcji

Ceny mieszkań według liczby izb ?

Pokrycie pola liczby izb: 97,5%
Mediany cen transakcyjnych mieszkań według liczby izb
Liczba izb Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Wiarygodność próby ?
1 izba 1 brak danych brak danych za mała próba
2 izby 7 3 142 zł/m² 85 000 zł Niska próba
3 izby 8 2 443 zł/m² 125 550 zł Niska próba
4 izby 21 4 235 zł/m² 345 000 zł Niska próba
5 izb 1 brak danych brak danych za mała próba
8 izb 1 brak danych brak danych za mała próba

Rynek pierwotny i rynek wtórny ?

Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%
Ceny transakcyjne według rodzaju rynku
Rodzaj rynku Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Wiarygodność próby
Rynek pierwotny 16 5 000 zł/m² Niska próba
Rynek wtórny 24 3 435 zł/m² Niska próba

Historia cen mieszkań rok po roku ?

Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Rok Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Zmiana rok do roku Wiarygodność próby
2026 8 2 712 zł/m² −28,0% Niska próba
2025 24 3 767 zł/m² +118,3% Niska próba
2024 24 1 726 zł/m² −35,0% Niska próba
2023 23 2 655 zł/m² brak danych Niska próba
2021 10 1 580 zł/m² +19,8% Niska próba

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle: Powiat, Województwo

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina Dzierżoniów; część danych: powiat dzierżoniowski Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego

    Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    1,3rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    91 500 zł
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    1 564 zł/m²
    Mediana powierzchni mieszkania
    57,7 m²
    Szacowany roczny dochód netto ?
    69 881 zł
    Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
    8 059 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    powiat dzierżoniowski
    Liczba mieszkań w próbie
    244

    Tempo zmian okolicy ?

    malejąca

    Zmiana liczby mieszkańców
    −2,6%
    Saldo migracji w 2025 roku
    −37 osób

    Co mówią dane o okolicy

    Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.

    Pieniądze

    • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie dzierżoniowskim w 2025 roku: 8 059 zł miesięcznie. To 86,0% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 136,6%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 91 500 zł — z 238 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,3 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

    Życie na co dzień

    • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Dzierżoniów mieszkało 9 010 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 2,6%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 37 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
    • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,9% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 20,6%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 65,5%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
    • Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie dzierżoniowskim 23,8 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 500 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie dzierżoniowskim w 2025 roku: 7,5%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 11,9% do 7,5%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 7 533 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 124,9%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 4,9 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 1,9 do 4,9.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    8 059 złmiesięcznie

    +136,6%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    7 533 złrocznie

    +124,9%

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    86,0%

    +3,9

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    7,5%

    −4,4

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    3,8%

    −2,4

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    9 010osób

    −2,6%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    4 473osoby

    −2,4%49,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    4 537osób

    −2,8%50,4% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    1 250osób

    −3,3%13,9% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    1 351osób

    −23,9%15,0% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    1 916osób

    −11,4%21,3% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    2 636osób

    −2,4%29,3% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    1 857osób

    +40,9%20,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    −37 osób

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    −4,1

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    1,5

    +3,0

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    −5,6

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    119

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    156

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    23,8

    Dane za 2025 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    4,9

    +3,0

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    9 006

    −2,6%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    3 889

    +19,5%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Mieszkania

    Cena transakcyjna
    1. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 31 sierpnia 2026, 91,63 m²

      Bielawska 79, OSTROSZOWICE

      240 000 złCena za metr kwadratowy: 2 619 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 91,63 m²
      • 3 izby
    2. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 18 sierpnia 2026, 117,5 m²

      Kościelna 5, Mościsko

      240 000 złCena za metr kwadratowy: 2 043 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 117,5 m²
      • 5 izb
      • piętro 1
    3. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 11 sierpnia 2026, 41,8 m²

      63A, Roztocznik

      40 400 złCena za metr kwadratowy: 967 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 41,8 m²
      • 2 izby
      • piętro 1
      • rynek pierwotny
    4. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 7 sierpnia 2026, 70,6 m²

      35, Kiełczyn

      198 000 złCena za metr kwadratowy: 2 805 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 70,6 m²
      • 4 izby
      • piętro 1
    5. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 29 czerwca 2026, 52,5 m²

      6, Tuszyn

      310 000 złCena za metr kwadratowy: 5 905 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 52,5 m²
      • 3 izby
    6. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 24 czerwca 2026, 39,6 m²

      Bielawska 44, OSTROSZOWICE

      128 000 złCena za metr kwadratowy: 3 232 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 39,6 m²
      • 2 izby
    7. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 24 marca 2026, 81,9 m²

      Bielawska 60, Ostroszowice

      141 400 złCena za metr kwadratowy: 1 727 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 81,9 m²
      • piętro 1
      • rynek pierwotny
    8. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 25 lutego 2026, 108,4 m²

      Kolejowa 1, MOŚCISKO

      375 000 złCena za metr kwadratowy: 3 459 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 108,4 m²
      • 8 izb
    9. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 29 grudnia 2025, 96,4 m²

      Łąkowa 3C, Nowizna

      650 000 złCena za metr kwadratowy: 6 743 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 96,4 m²
      • 4 izby
      • piętro 1
      • rynek pierwotny
    10. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 1 grudnia 2025, 96,4 m²

      Łąkowa 3B, Nowizna

      629 000 złCena za metr kwadratowy: 6 525 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 96,4 m²
      • 4 izby
      • piętro 1
      • rynek pierwotny

    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.

    Najczęstsze pytania o ceny mieszkań

    Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w jednostce ewidencyjnej Dzierżoniów - gmina wiejska?

    Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w jednostce ewidencyjnej Dzierżoniów - gmina wiejska wynosi 3 615 zł/m² na podstawie 39 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.

    Ile kosztuje typowe mieszkanie w jednostce ewidencyjnej Dzierżoniów - gmina wiejska?

    Mieszkanie o medianowej powierzchni 70,6 m² kosztowało w tym okresie medianowo 237 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.

    Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w jednostce ewidencyjnej Dzierżoniów - gmina wiejska?

    Mediana ceny wynosi 5 000 zł/m² na rynku pierwotnym i 3 435 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.

    Czy ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Dzierżoniów - gmina wiejska rosną?

    Przy dostępnej próbie nie można wiarygodnie porównać cen mieszkań w jednostce ewidencyjnej Dzierżoniów - gmina wiejska rok do roku.

    Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?

    Cena transakcyjna 3 615 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.

    Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?

    Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to wrzesień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 7 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026. Zmiana danych: 7 listopada 2026. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych