Jednostka ewidencyjna · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Iłowa - obszar wiejski
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 13 aktów notarialnych. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
1 691zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
90 000zł
Mediana powierzchni ?
56,5m²
Liczba transakcji ?
14
- 15 września 2024 – 15 września 2026 · 14 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026 · zmiana danych 3 listopada 2026 ?
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaIłowa - obszar wiejski to jednostka ewidencyjna. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 320 transakcji.
Mieszkania: 14 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 1 691 zł/m², a mediana powierzchni 56,5 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 14 | 1 691 zł/m² | 90 000 zł | 56,5 m² |
| Inne lokale Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Działki budowlane Niska próba | 1 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Działki rolne Niska próba | 29 | 48 zł/m² | 55 473 zł | 1 209,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Budynki Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
Ceny mieszkań według liczby izb ?
| Liczba izb | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 2 izby | 5 | 2 009 zł/m² | 90 000 zł | Niska próba |
| 3 izby | 4 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 4 izby | 3 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 15 izb | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek wtórny | 13 | 1 691 zł/m² | Niska próba |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2024 | 9 | 1 371 zł/m² | −17,9% | Niska próba |
| 2023 | 7 | 1 670 zł/m² | brak danych | Niska próba |
| 2021 | 7 | 1 151 zł/m² | −24,2% | Niska próba |
| 2020 | 8 | 1 518 zł/m² | +71,5% | Niska próba |
| 2019 | 7 | 885 zł/m² | brak danych | Niska próba |
| 2017 | 5 | 1 084 zł/m² | brak danych | Niska próba |
| 2014 | 16 | 961 zł/m² | brak danych | Niska próba |
| 2012 | 5 | 1 347 zł/m² | +44,5% | Niska próba |
| 2011 | 5 | 932 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina; część danych: powiat żagański Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
1,0rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 68 250 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 1 169 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 59,2 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 68 138 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 7 845 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat żagański
- Liczba mieszkań w próbie
- 95
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −9,0%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +8 osób
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie żagańskim w 2025 roku: 7 845 zł miesięcznie. To 83,7% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 141,5%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 68 250 zł — z 92 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,0 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku na poziomie gminy mieszkało 2 741 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 9%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 8 osób więcej, niż się wyprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 12,7% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 21,7%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 65,6%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie żagańskim 23,5 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 400 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie żagańskim w 2025 roku: 6,4%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 17,9% do 6,4%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Dochody gminy na mieszkańca prawie się nie zmieniają.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 0 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody prawie się nie zmieniły.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 3,3 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 0,7 do 3,3.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
7 845 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
0 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
83,7%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
6,4%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
1,9%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
2 741osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
1 390osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
1 351osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
349osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
432osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
551osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
814osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
595osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+8 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
2,9
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
2,2
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,7
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
48
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
40
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
23,5
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
3,3
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
2 223
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
75
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 24 sierpnia 2026, 64,25 m²
49, Jankowa Żagańska
145 000 złCena za metr kwadratowy: 2 257 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 64,25 m²
- 3 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 30 kwietnia 2026, 53,5 m²
148, Konin Żagański
192 500 złCena za metr kwadratowy: 3 598 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 53,5 m²
- 15 izb
- piętro 2
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 21 stycznia 2026, 65,68 m²
57, Jankowa Żagańska
75 000 złCena za metr kwadratowy: 1 142 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 65,68 m²
- 4 izby
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 2 grudnia 2025, 47,1 m²
57, Czyżówek
270 000 złCena za metr kwadratowy: 5 732 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 47,1 m²
- 2 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 18 czerwca 2025, 40,51 m²
57, Jankowa Żagańska
68 500 złCena za metr kwadratowy: 1 691 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 40,51 m²
- 3 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 7 marca 2025, 59,4 m²
10B, Borowe
138 309 złCena za metr kwadratowy: 2 328 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 59,4 m²
- 4 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 17 stycznia 2025, 40,51 m²
57, Jankowa Żagańska
45 000 złCena za metr kwadratowy: 1 111 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 40,51 m²
- 3 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 17 grudnia 2024, 59,46 m²
59, Jankowa Żagańska
35 500 złCena za metr kwadratowy: 597 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 59,46 m²
- 2 izby
- piętro 2
- poza medianami cen
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 22 listopada 2024, 65,32 m²
45, Jankowa Żagańska
83 000 złCena za metr kwadratowy: 1 271 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 65,32 m²
- 3 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 19 listopada 2024, 34,27 m²
45, Jankowa Żagańska
47 000 złCena za metr kwadratowy: 1 371 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 34,27 m²
- 2 izby
- piętro 1
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w jednostce ewidencyjnej Iłowa - obszar wiejski?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w jednostce ewidencyjnej Iłowa - obszar wiejski wynosi 1 691 zł/m² na podstawie 14 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w jednostce ewidencyjnej Iłowa - obszar wiejski?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 56,5 m² kosztowało w tym okresie medianowo 90 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Iłowa - obszar wiejski rosną?
Przy dostępnej próbie nie można wiarygodnie porównać cen mieszkań w jednostce ewidencyjnej Iłowa - obszar wiejski rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 1 691 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to wrzesień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 3 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026. Zmiana danych: 3 listopada 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych