Przejdź do treści

Gmina · Ceny transakcyjne

Ceny mieszkań w gminie Iłowa

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego

0810043

Poziom

gmina

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Pokazujemy 2 lata, bo w ostatnim roku zapisano mniej niż 30 aktów notarialnych.

Mediana ceny za metr kwadratowy ?

2 857zł/m²

Cena transakcyjna

Mediana ceny transakcyjnej ?

140 000zł

Cena transakcyjna

Mediana powierzchni ?

47,4m²

Liczba transakcji ?

51

  • 2 października 2024 – 2 października 2026 · 51 aktów notarialnych
  • Ostatni miesiąc danych: październik 2026 · zmiana danych 31 października 2026 ?
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Opis obszaru

Cena transakcyjna

Iłowa to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 1 254 transakcje.

Mieszkania: 51 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 2 857 zł/m², a mediana powierzchni 47,4 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania 51 2 857 zł/m² 140 000 zł 47,4 m²
Garaże Niska próba 9 870 zł/m² 20 000 zł 19,9 m²
Handlowo-usługowe brak transakcji brak transakcji brak transakcji brak transakcji
Inne lokale brak transakcji brak transakcji brak transakcji brak transakcji
Działki budowlane Niska próba 8 58 zł/m² 40 400 zł 763,0 m²
Działki rolne 74 56 zł/m² 60 000 zł 1 250,0 m²
Działki pozostałe 1 brak danych brak danych brak danych
Budynki Niska próba 33 4 636 zł/m² 500 000 zł 81,7 m²

Ceny mieszkań według liczby izb ?

Pokrycie pola liczby izb: 97,8%
Mediany cen transakcyjnych mieszkań według liczby izb
Liczba izb Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Wiarygodność próby ?
2 izby 11 2 839 zł/m² 90 000 zł Niska próba
3 izby 14 2 370 zł/m² 122 500 zł Niska próba
4 izby 15 3 376 zł/m² 185 000 zł Niska próba
5 izb 3 brak danych brak danych za mała próba
6 izb 1 brak danych brak danych za mała próba
15 izb 1 brak danych brak danych za mała próba

Rynek pierwotny i rynek wtórny ?

Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%
Ceny transakcyjne według rodzaju rynku
Rodzaj rynku Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Wiarygodność próby
Rynek wtórny 46 3 030 zł/m² Wiarygodna

Ceny mieszkań w częściach obszaru ?

Ostatnie 24 miesiące danych
Porównanie cen mieszkań w częściach obszaru
Część obszaru Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy
Iłowa - miasto 39 3 370 zł/m²
Iłowa - obszar wiejski 12 1 531 zł/m²

Historia cen mieszkań rok po roku ?

Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Rok Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Zmiana rok do roku Wiarygodność próby
2026 17 3 052 zł/m² −4,0% Niska próba
2025 18 3 180 zł/m² −0,3% Niska próba
2024 28 3 188 zł/m² +28,3% Niska próba
2023 18 2 484 zł/m² −3,9% Niska próba
2022 19 2 585 zł/m² +63,9% Niska próba

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle: Powiat, Województwo

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina Iłowa; część danych: powiat żagański Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego

    Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    1,1rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    75 250 zł
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    1 433 zł/m²
    Mediana powierzchni mieszkania
    49,0 m²
    Szacowany roczny dochód netto ?
    68 138 zł
    Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
    7 845 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    powiat żagański
    Liczba mieszkań w próbie
    351

    Tempo zmian okolicy ?

    malejąca

    Zmiana liczby mieszkańców
    −11,1%
    Saldo migracji w 2025 roku
    −17 osób

    Co mówią dane o okolicy

    Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.

    Pieniądze

    • Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie żagańskim w 2025 roku: 7 845 zł miesięcznie. To 83,7% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 141,5%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 75 250 zł — z 351 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,1 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

    Życie na co dzień

    • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Iłowa mieszkało 6 217 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 11,1%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 17 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
    • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 12,4% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 22,9%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,7%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
    • Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie żagańskim 23,5 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 400 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie żagańskim w 2025 roku: 6,4%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 17,9% do 6,4%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 12 675 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 271%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 2,9 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 0,6 do 2,9.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    7 845 złmiesięcznie

    +141,5%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    12 675 złrocznie

    +271,0%

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    83,7%

    +5,4

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    6,4%

    −11,5

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    1,8%

    −6,4

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    6 217osób

    −11,1%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    3 046osób

    −10,1%49,0% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    3 171osób

    −11,9%51,0% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    773osoby

    −22,9%12,4% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    932osoby

    −29,4%15,0% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    1 299osób

    −18,0%20,9% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    1 789osób

    −12,0%28,8% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    1 424osoby

    +35,7%22,9% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    −17 osób

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    −2,7

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    −3,2

    −0,3

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    0,5

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    80

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    97

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    23,5

    Dane za 2025 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    2,9

    +2,3

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    5 695

    −9,0%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    2 797

    −7,1%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Mieszkania

    Cena transakcyjna
    1. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 2 października 2026, 40,28 m²

      Nadrzeczna 11, Iłowa

      60 000 złCena za metr kwadratowy: 1 490 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 40,28 m²
      • 2 izby
      • piętro 2
    2. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 29 września 2026, 46,4 m²

      Hutnicza 3, Iłowa

      185 000 złCena za metr kwadratowy: 3 987 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 46,4 m²
      • 4 izby
      • piętro 4
    3. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 24 września 2026, 42,9 m²

      Żagańska 38, Iłowa

      100 000 złCena za metr kwadratowy: 2 331 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 42,9 m²
      • 3 izby
      • piętro 3
    4. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 8 września 2026, 33,24 m²

      Nadrzeczna 11, Iłowa

      150 000 złCena za metr kwadratowy: 4 513 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 33,24 m²
      • 2 izby
      • piętro 3
    5. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 7 września 2026, 49,87 m²

      Pułaskiego 24, Iłowa

      150 000 złCena za metr kwadratowy: 3 008 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 49,87 m²
      • piętro 1
    6. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 4 września 2026, 49,5 m²

      Żagańska 41, Iłowa

      198 000 złCena za metr kwadratowy: 4 000 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 49,5 m²
      • 2 izby
      • piętro 3
    7. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 24 sierpnia 2026, 64,25 m²

      49, Jankowa Żagańska

      145 000 złCena za metr kwadratowy: 2 257 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 64,25 m²
      • 3 izby
      • piętro 1
    8. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 10 sierpnia 2026, 86,51 m²

      3 Maja 7, Iłowa

      264 000 złCena za metr kwadratowy: 3 052 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 86,51 m²
      • 4 izby
      • piętro 2
    9. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 8 lipca 2026, 46,3 m²

      Hutnicza 2, Iłowa

      200 000 złCena za metr kwadratowy: 4 320 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 46,3 m²
      • 3 izby
      • piętro 2
    10. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 25 czerwca 2026, 37,47 m²

      Kolejowa 10, Iłowa

      50 000 złCena za metr kwadratowy: 1 334 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 37,47 m²
      • 2 izby
      • piętro 2

    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.

    Najczęstsze pytania o ceny mieszkań

    Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Iłowa?

    Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Iłowa wynosi 2 857 zł/m² na podstawie 51 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.

    Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Iłowa?

    Mieszkanie o medianowej powierzchni 47,4 m² kosztowało w tym okresie medianowo 140 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.

    Czy ceny mieszkań w gminie Iłowa rosną?

    Przy dostępnej próbie nie można wiarygodnie porównać cen mieszkań w gminie Iłowa rok do roku.

    Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?

    Cena transakcyjna 2 857 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.

    Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?

    Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to październik 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 31 października 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Ostatni miesiąc danych: październik 2026. Zmiana danych: 31 października 2026. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych