Jednostka ewidencyjna · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Zator - miasto
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Pokazujemy 2 lata, bo w ostatnim roku zapisano mniej niż 30 aktów notarialnych.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
8 392zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
450 000zł
Mediana powierzchni ?
57,3m²
Liczba transakcji ?
33
- 16 września 2024 – 16 września 2026 · 33 akty notarialne
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026 · import 16 października 2026
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaZator - miasto to jednostka ewidencyjna. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 693 transakcje.
Mieszkania: 33 transakcje. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 8 392 zł/m², a mediana powierzchni 57,3 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 33 | 8 392 zł/m² | 450 000 zł | 57,3 m² |
| Inne lokale Niska próba | 2 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Działki budowlane Niska próba | 35 | 155 zł/m² | 120 550 zł | 940,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 32 | 62 zł/m² | 160 227 zł | 2 166,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Budynki Niska próba | 14 | 6 007 zł/m² | 441 744 zł | 38,1 m² |
Ceny mieszkań według liczby pokoi ?
| Liczba pokoi | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 1 pokój | 3 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 2 pokoje | 5 | 11 222 zł/m² | 404 000 zł | Niska próba |
| 3 pokoje | 13 | 7 985 zł/m² | 453 000 zł | Niska próba |
| 4 pokoje | 3 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 8 pokoi | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek pierwotny | 3 | brak danych | za mała próba |
| Rynek wtórny | 6 | 8 354 zł/m² | Niska próba |
| Rynek wtórny | 19 | 8 042 zł/m² | Niska próba |
| Rynek wtórny | 5 | 8 162 zł/m² | Niska próba |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 9 | 9 162 zł/m² | +17,9% | Niska próba |
| 2025 | 20 | 7 769 zł/m² | −5,7% | Niska próba |
| 2024 | 17 | 8 236 zł/m² | −1,6% | Niska próba |
| 2023 | 32 | 8 368 zł/m² | brak danych | Wiarygodna |
| 2018 | 22 | 4 200 zł/m² | +5,6% | Niska próba |
| 2017 | 26 | 3 979 zł/m² | brak danych | Niska próba |
| 2015 | 7 | 3 918 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Gmina, Powiat
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina; część danych: powiat oświęcimski Bank Danych Lokalnych GUS
Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
3,9rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 271 128 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 6 374 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 49,7 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 70 287 zł
- Wynagrodzenie brutto według GUS
- 8 108 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat oświęcimski
- Liczba mieszkań w próbie
- 142
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −4,2%
- Saldo migracji w 2025 roku
- −14 osób
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie oświęcimskim w 2025 roku: 8 108 zł miesięcznie. To 86,5% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 120,5%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 271 128 zł — z 142 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 3,9 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku na poziomie gminy mieszkało 3 538 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 4,2%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 14 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 14,2% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 20,5%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 65,4%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie oświęcimskim 19,1 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 4 200 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie oświęcimskim w 2025 roku: 5,5%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 9,5% do 5,5%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Dochody gminy na mieszkańca prawie się nie zmieniają.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 0 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody prawie się nie zmieniły.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 4,5 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 1,6 do 4,5.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 108 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
0 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
86,5%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
5,5%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
2,4%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
3 538osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
1 725osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
1 813osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
501osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
516osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
785osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
1 012osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
724osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
−14 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
−3,9
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−3,9
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,0
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
23
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
37
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
19,1
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
4,5
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
3 456
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
3 199
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Pokoje | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 16 września 2026 | Wojska Polskiego 7c, Zator Lokal 6 | 330 000 zł | 7 035 zł/m² ? | 46,9 m² ? | 1/1 ? | 4 | 3 |
| 9 września 2026 | Adama Mickiewicza 18, Zator Lokal 1 | 500 000 zł | 8 162 zł/m² ? | 61,3 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
| 16 czerwca 2026 | Jana Pawła II 13, Zator Lokal 152 | 410 000 zł | 12 938 zł/m² ? | 31,7 m² ? | 1/1 ? | 1 | 5 |
| 1 czerwca 2026 | Diamentowa 15C, Zator Lokal 1 Udziały wymagają uwagi ? | 470 000 zł | 8 873 zł/m² ? | 53,0 m² ? | 1/1 ? | 4 | 1 |
| 1 czerwca 2026 | Diamentowa 15C, Zator Lokal 2 Udziały wymagają uwagi ? | 470 000 zł | 7 551 zł/m² ? | 62,2 m² ? | 1/1 ? | 4 | 2 |
| 26 maja 2026 | Jaśminowa 5, Zator Lokal 1 Udziały wymagają uwagi ? | 397 500 zł | 7 985 zł/m² ? | 49,8 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
| 12 maja 2026 | Jaśminowa 7, Zator Lokal 1 Udziały wymagają uwagi ? | 432 000 zł | 9 168 zł/m² ? | 47,1 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
| 12 maja 2026 | Jaśminowa 7, Zator Lokal 2 Udziały wymagają uwagi ? | 453 000 zł | 9 163 zł/m² ? | 49,4 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
| 12 maja 2026 | Jaśminowa 7, Zator Lokal 3 Udziały wymagają uwagi ? | 541 500 zł | 9 164 zł/m² ? | 59,1 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 12 maja 2026 | Jaśminowa 7, Zator Lokal 4 Udziały wymagają uwagi ? | 613 500 zł | 9 162 zł/m² ? | 67,0 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Mieszkania” w jednostce ewidencyjnej Zator - miasto
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w jednostce ewidencyjnej Zator - miasto?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w jednostce ewidencyjnej Zator - miasto wynosi 8 392 zł/m² na podstawie 33 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w jednostce ewidencyjnej Zator - miasto?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 57,3 m² kosztowało w tym okresie medianowo 450 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w jednostce ewidencyjnej Zator - miasto?
Mediana ceny wynosi brak danych/m² na rynku pierwotnym i 8 162 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.
Czy ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Zator - miasto rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Zator - miasto spadły o 10,8% rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 8 392 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to wrzesień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 16 października 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026. Import: 16 października 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych