Jednostka ewidencyjna · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Rudziniec - gmina wiejska
Ceny transakcyjne nieruchomości w całym mieście. Powiat, gmina i jednostka ewidencyjna mają tu te same granice, więc ich statystyki zebraliśmy na jednej stronie.
Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 8 aktów notarialnych. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
3 085zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
195 437zł
Mediana powierzchni ?
71,6m²
Liczba transakcji ?
8
- 30 września 2024 – 30 września 2026 · 8 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026 · zmiana danych 4 listopada 2026 ?
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaRudziniec - gmina wiejska to jednostka ewidencyjna. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 2 678 transakcji.
Mieszkania: 8 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 3 085 zł/m², a mediana powierzchni 71,6 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 8 | 3 085 zł/m² | 195 437 zł | 71,6 m² |
| Działki budowlane Niska próba | 126 | 154 zł/m² | 150 450 zł | 891,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 51 | 5,39 zł/m² | 31 980 zł | 2 878,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | 1 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Budynki Niska próba | 83 | 4 644 zł/m² | 396 000 zł | 84,0 m² |
Ceny mieszkań według liczby izb ?
| Liczba izb | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 1 izba | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 2 izby | 4 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 3 izby | 4 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 4 izby | 5 | 3 135 zł/m² | 216 000 zł | Niska próba |
| 5 izb | 2 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 6 izb | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek wtórny | 17 | 2 990 zł/m² | Niska próba |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 7 | 3 149 zł/m² | +29,2% | Niska próba |
| 2025 | 9 | 2 438 zł/m² | brak danych | Niska próba |
| 2023 | 5 | 3 021 zł/m² | +15,3% | Niska próba |
| 2022 | 14 | 2 620 zł/m² | +40,2% | Niska próba |
| 2021 | 7 | 1 869 zł/m² | +1,6% | Niska próba |
| 2020 | 5 | 1 839 zł/m² | +1,4% | Niska próba |
| 2019 | 13 | 1 813 zł/m² | brak danych | Niska próba |
| 2017 | 7 | 1 536 zł/m² | −17,5% | Niska próba |
| 2016 | 5 | 1 862 zł/m² | +79,2% | Niska próba |
| 2015 | 7 | 1 039 zł/m² | +0,2% | Niska próba |
| 2014 | 7 | 1 037 zł/m² | +10,4% | Niska próba |
| 2013 | 7 | 939 zł/m² | brak danych | Niska próba |
| 2010 | 6 | 2 542 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Rudziniec; część danych: powiat gliwicki Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
1,9rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 137 500 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 2 349 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 60,2 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 73 000 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 8 440 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat gliwicki
- Liczba mieszkań w próbie
- 39
Tempo zmian okolicy ?
rosnąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- +1,7%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +78 osób
Co mówią dane o okolicy
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie gliwickim w 2025 roku: 8 440 zł miesięcznie. To 90,1% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 146,7%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 137 500 zł — z 38 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,9 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Przybywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Rudziniec mieszkały 10 834 osoby. Od 2015 roku liczba mieszkańców wzrosła o 1,7%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 78 osób więcej, niż się wyprowadziło.Rosnąca liczba mieszkańców podtrzymuje popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 14,5% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 18,6%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 66,9%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie gliwickim 12,3 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 600 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie gliwickim w 2025 roku: 4,5%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 8,5% do 4,5%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 7 905 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 123,8%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 3,8 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 2,3 do 3,8.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 440 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
7 905 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
90,1%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
4,5%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
3,5%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
10 834osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
5 325osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
5 509osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
1 575osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
1 586osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
2 273osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
3 389osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
2 011osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+78 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
7,2
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
6,7
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,6
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
181
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
103
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
12,3
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
3,8
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
10 832
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
1 795
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 23 września 2026, 40,9 m²
Szkolna 10, Rudziniec
140 000 złCena za metr kwadratowy: 3 423 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 40,9 m²
- 3 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 28 lipca 2026, 89,9 m²
Szkolna 10, Rudziniec
160 000 złCena za metr kwadratowy: 1 780 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 89,9 m²
- 4 izby
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 23 lipca 2026, 74,2 m²
Dąbrówka 8A, Bojszów
250 000 złCena za metr kwadratowy: 3 369 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 74,2 m²
- 5 izb
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 20 lipca 2026, 33,9 m²
Gliwicka 87, Pławniowice
46 000 złCena za metr kwadratowy: 1 357 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 33,9 m²
- 3 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 19 czerwca 2026, 30,84 m²
Gliwicka 87, Pławniowice
44 600 złCena za metr kwadratowy: 1 446 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 30,84 m²
- 2 izby
- piętro 1
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 25 lutego 2026, 17,9 m²
Słonecznikowa 5, Ligota Łabędzka
78 500 złCena za metr kwadratowy: 4 385 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 17,9 m²
- 1 izba
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 8 stycznia 2026, 55,54 m²
Zamkowa 10, Rudziniec
174 874 złCena za metr kwadratowy: 3 149 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 55,54 m²
- 3 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 3 grudnia 2025, 79,1 m²
Gliwicka 87, Pławniowice
240 000 złCena za metr kwadratowy: 3 034 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 79,1 m²
- 5 izb
- piętro 2
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 30 października 2025, 60,2 m²
Gliwicka 38, Poniszowice
180 000 złCena za metr kwadratowy: 2 990 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 60,2 m²
- 4 izby
- piętro 3
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 20 października 2025, 52,37 m²
Szkolna 31, Bycina
65 000 złCena za metr kwadratowy: 1 241 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 52,37 m²
- 2 izby
- piętro 1
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w jednostce ewidencyjnej Rudziniec - gmina wiejska?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w jednostce ewidencyjnej Rudziniec - gmina wiejska wynosi 3 085 zł/m² na podstawie 8 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w jednostce ewidencyjnej Rudziniec - gmina wiejska?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 71,6 m² kosztowało w tym okresie medianowo 195 437 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Rudziniec - gmina wiejska rosną?
Przy dostępnej próbie nie można wiarygodnie porównać cen mieszkań w jednostce ewidencyjnej Rudziniec - gmina wiejska rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 3 085 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to wrzesień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 4 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026. Zmiana danych: 4 listopada 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych