Jednostka ewidencyjna · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Olszówka - gmina wiejska
Ceny transakcyjne nieruchomości w całym mieście. Powiat, gmina i jednostka ewidencyjna mają tu te same granice, więc ich statystyki zebraliśmy na jednej stronie.
Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 6 aktów notarialnych. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
1 661zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
111 000zł
Mediana powierzchni ?
71,0m²
Liczba transakcji ?
6
- 21 lipca 2024 – 21 lipca 2026 · 6 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: lipiec 2026 · zmiana danych 4 listopada 2026 ?
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaOlszówka - gmina wiejska to jednostka ewidencyjna. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 338 transakcji.
Mieszkania: 6 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 1 661 zł/m², a mediana powierzchni 71,0 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 6 | 1 661 zł/m² | 111 000 zł | 71,0 m² |
| Działki budowlane Niska próba | 7 | 8,70 zł/m² | 32 000 zł | 6 339,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 38 | 5,60 zł/m² | 80 000 zł | 12 665,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
Ceny mieszkań według liczby izb ?
| Liczba izb | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 2 izby | 2 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 4 izby | 3 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 7 izb | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek wtórny | 6 | 1 661 zł/m² | Niska próba |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 6 | 472 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Olszówka; część danych: powiat kolski Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
0,7rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 47 500 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 1 123 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 52,2 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 70 960 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 8 190 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat kolski
- Liczba mieszkań w próbie
- 25
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −11,6%
- Saldo migracji w 2025 roku
- −21 osób
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie kolskim w 2025 roku: 8 190 zł miesięcznie. To 87,4% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 121,6%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Cena wygląda podejrzanie nisko.Mediana ceny mieszkania: 47 500 zł — z 24 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 0,7 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Tak niska mediana zwykle oznacza, że sprzedają się tu głównie lokale do kapitalnego remontu — sprawdź stan techniczny.Niska próba: mediana z 24 transakcji. Przy mniej niż 30 transakcjach jedna nietypowa sprzedaż mocno ją przesuwa, więc traktuj tę kwotę jako orientacyjną.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Olszówka mieszkało 4 051 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 11,6%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 21 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 14,1% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 21,3%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,6%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie kolskim 14,9 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 500 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie kolskim w 2025 roku: 4,8%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 12,8% do 4,8%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 12 198 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 295,1%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 3,7 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 1,3 do 3,7.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 190 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
12 198 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
87,4%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
4,8%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
2,9%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
4 051osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
2 043osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
2 008osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
573osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
693osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
830osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
1 094osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
861osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
−21 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
−5,2
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−5,4
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,3
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
21
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
42
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
14,9
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
3,7
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
3 672
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
1 213
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 21 lipca 2026, 71,9 m²
28, Dębowiczki
102 000 złCena za metr kwadratowy: 1 419 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 71,9 m²
- 4 izby
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 4 maja 2026, 70,1 m²
45, Ponętów Górny Drugi
250 000 złCena za metr kwadratowy: 3 566 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 70,1 m²
- 4 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 22 stycznia 2026, 72,2 m²
28, Dębowiczki
120 000 złCena za metr kwadratowy: 1 662 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 72,2 m²
- 4 izby
- piętro 3
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 4 grudnia 2025, 39,15 m²
25, Dębowiczki
75 000 złCena za metr kwadratowy: 1 916 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 39,15 m²
- 2 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 26 września 2025, 126,53 m²
34, Krzewata
210 000 złCena za metr kwadratowy: 1 660 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 126,53 m²
- 7 izb
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 18 czerwca 2025, 26 m²
26, Dębowiczki
37 189 złCena za metr kwadratowy: 1 430 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 26 m²
- 2 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 23 listopada 2022, 52,45 m²
27, Dębowiczki
77 000 złCena za metr kwadratowy: 1 468 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 52,45 m²
- 3 izby
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 7 października 2022, 72,2 m²
28, Dębowiczki
118 000 złCena za metr kwadratowy: 1 634 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 72,2 m²
- 4 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 11 kwietnia 2022, 78,45 m²
28, Dębowiczki
90 000 złCena za metr kwadratowy: 1 147 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 78,45 m²
- 4 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 12 listopada 2021, 71,75 m²
28, Dębowiczki
40 000 złCena za metr kwadratowy: 557 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 71,75 m²
- 4 izby
- piętro 3
- poza medianami cen
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w jednostce ewidencyjnej Olszówka - gmina wiejska?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w jednostce ewidencyjnej Olszówka - gmina wiejska wynosi 1 661 zł/m² na podstawie 6 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w jednostce ewidencyjnej Olszówka - gmina wiejska?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 71,0 m² kosztowało w tym okresie medianowo 111 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Olszówka - gmina wiejska rosną?
Przy dostępnej próbie nie można wiarygodnie porównać cen mieszkań w jednostce ewidencyjnej Olszówka - gmina wiejska rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 1 661 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to lipiec 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 4 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: lipiec 2026. Zmiana danych: 4 listopada 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych