Jednostka ewidencyjna · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań na rynku wtórnym w jednostce ewidencyjnej Płoty - obszar wiejski
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 23 akty notarialne. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
2 269zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
140 000zł
Mediana powierzchni ?
61,3m²
Liczba transakcji ?
28
- 2 września 2023 – 2 września 2025 · 28 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2025 · zmiana danych 4 listopada 2026 ?
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaPłoty - obszar wiejski to jednostka ewidencyjna. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 121 transakcji.
Na stronie zastosowano filtr: rynek wtórny. Wszystkie kafle, wykresy i transakcje dotyczą wyłącznie tego rodzaju rynku.
Mieszkania: 28 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 2 269 zł/m², a mediana powierzchni 61,3 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 28 | 2 269 zł/m² | 140 000 zł | 61,3 m² |
Ceny mieszkań według liczby izb na rynku wtórnym ?
| Liczba izb | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 2 izby | 5 | 1 835 zł/m² | 80 000 zł | Niska próba |
| 3 izby | 10 | 3 140 zł/m² | 190 000 zł | Niska próba |
| 4 izby | 7 | 1 818 zł/m² | 120 000 zł | Niska próba |
| 5 izb | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Ceny mieszkań na rynku wtórnym ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek wtórny | 23 | 2 269 zł/m² | Niska próba |
Historia cen mieszkań rok po roku na rynku wtórnym ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 6 | 2 262 zł/m² | +0,7% | Niska próba |
| 2024 | 14 | 2 247 zł/m² | −19,5% | Niska próba |
| 2023 | 6 | 2 791 zł/m² | +44,5% | Niska próba |
| 2022 | 15 | 1 931 zł/m² | −11,1% | Niska próba |
| 2021 | 8 | 2 173 zł/m² | +48,8% | Niska próba |
| 2020 | 10 | 1 460 zł/m² | −11,8% | Niska próba |
| 2019 | 12 | 1 655 zł/m² | −4,0% | Niska próba |
| 2018 | 9 | 1 724 zł/m² | +127,7% | Niska próba |
| 2017 | 9 | 757 zł/m² | −37,5% | Niska próba |
| 2016 | 9 | 1 211 zł/m² | −7,7% | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle:
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina; część danych: powiat gryficki Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
1,2rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 85 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 1 800 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 54,9 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 70 319 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 8 112 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat gryficki
- Liczba mieszkań w próbie
- 121
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −14,7%
- Saldo migracji w 2025 roku
- −18 osób
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie gryfickim w 2025 roku: 8 112 zł miesięcznie. To 86,6% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 154,7%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 85 000 zł — z 99 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,2 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku na poziomie gminy mieszkało 4 270 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 14,7%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 18 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,7% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 17,1%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 69,2%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie gryfickim 21,6 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 200 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie gryfickim w 2025 roku: 10,2%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 21,3% do 10,2%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Dochody gminy na mieszkańca prawie się nie zmieniają.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 0 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody prawie się nie zmieniły.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 0,5 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 0,2 do 0,5.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 112 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
0 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
86,6%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
10,2%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
6,8%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
4 270osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
2 173osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
2 097osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
585osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
838osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
938osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
1 177osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
732osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
−18 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
−4,2
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−4,7
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,5
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
41
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
59
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
21,6
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
0,5
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
3 485
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
1 478
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 2 września 2025, 38,3 m²
37, Wyszobór
190 000 złCena za metr kwadratowy: 4 961 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 38,3 m²
- 3 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 1 września 2025, 93,12 m²
6, Mechowo
210 000 złCena za metr kwadratowy: 2 255 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 93,12 m²
- 3 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 25 lipca 2025, 75,72 m²
26, Mechowo
240 000 złCena za metr kwadratowy: 3 170 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 75,72 m²
- 3 izby
- piętro 1
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 17 czerwca 2025, 62,5 m²
39, Pniewo
22 000 złCena za metr kwadratowy: 352 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 62,5 m²
- 3 izby
- poza medianami cen
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 9 czerwca 2025, 27,7 m²
35, Wyszobór
50 000 złCena za metr kwadratowy: 1 805 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 27,7 m²
- 2 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 15 kwietnia 2025, 64,24 m²
5, Mechowo
27 000 złCena za metr kwadratowy: 420 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 64,24 m²
- 4 izby
- piętro 1
- udziały wymagają uwagi
- poza medianami cen
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 4 marca 2025, 66,7 m²
47, Sowno
50 000 złCena za metr kwadratowy: 750 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 66,7 m²
- 3 izby
- poza medianami cen
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 30 stycznia 2025, 102,23 m²
12, Słudwia
100 000 złCena za metr kwadratowy: 978 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 102,23 m²
- 5 izb
- piętro 1
- poza medianami cen
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 24 stycznia 2025, 66,1 m²
36B, Mechowo
150 000 złCena za metr kwadratowy: 2 269 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 66,1 m²
- 4 izby
- piętro 2
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 14 stycznia 2025, 66 m²
17, Lisowo
120 000 złCena za metr kwadratowy: 1 818 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 66 m²
- 4 izby
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w jednostce ewidencyjnej Płoty - obszar wiejski?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w jednostce ewidencyjnej Płoty - obszar wiejski wynosi 2 269 zł/m² na podstawie 28 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w jednostce ewidencyjnej Płoty - obszar wiejski?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 61,3 m² kosztowało w tym okresie medianowo 140 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Płoty - obszar wiejski rosną?
Przy dostępnej próbie nie można wiarygodnie porównać cen mieszkań w jednostce ewidencyjnej Płoty - obszar wiejski rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 2 269 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to wrzesień 2025, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 4 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2025. Zmiana danych: 4 listopada 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych