Obręb ewidencyjny · ząbkowicki
Ceny mieszkań ząbkowicki — obręb ewidencyjny Centrum-13 (Ząbkowice Śląskie, ul. Proletariatczyków)
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za m² i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za m² ?
4 603 zł/m²
+206,8% r/r
Mediana ceny całkowitej
220 000 zł
Mediana metrażu
53,6 m²
Liczba transakcji
8
Ostatnie 24 miesięcy · 8 aktów notarialnych
Ostatni miesiąc danych: czerwiec 2026 · import: 31 sierpnia 2026
Opis obszaru
Centrum-13 to obręb ewidencyjny. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 118 transakcji.
Mieszkania: 8 transakcji. Mediana ceny za m² wynosi 4 603 zł/m², a mediana metrażu 53,6 m².
| Rodzaj | Transakcje | Mediana ceny/m² | Mediana ceny | Mediana metrażu |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania | 89 | 1 650 zł/m² | 95 000 zł | 56,9 m² |
| Garaże | 1 | 956 zł/m² | 50 000 zł | 52,3 m² |
| Handlowo-usługowe | 2 | 1 537 zł/m² | 26 575 zł | 16,6 m² |
| Inne lokale | 3 | 1 322 zł/m² | 118 000 zł | 30,3 m² |
| Działki budowlane | 4 | 85 zł/m² | 28 965 zł | 308,5 m² |
| Działki rolne | 1 | 8 zł/m² | 18 180 zł | 2 282,0 m² |
| Działki pozostałe | 7 | 160 zł/m² | 85 931 zł | 973,0 m² |
| Budynki | 13 | 1 640 zł/m² | 45 200 zł | 57,4 m² |
Trend mediany ceny za m² ?
Ten obszar na tle: Gmina, Powiat
Liczba transakcji ?
Miesięcznie, wybrany typ
Mediana ceny całkowitej ?
Miesięcznie, wybrany typ
Mediana metrażu
Miesięcznie, wybrany typ
Przedziały cenowe
Liczba transakcji wg ceny całkowitej, wybrany typ
Kontekst okolicy
gmina; część danych: powiat ząbkowickiDane Banku Danych Lokalnych GUS dla całej gminy lub całego powiatu opisują charakter okolicy, w odróżnieniu od obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie punktu.
Co mówią dane o okolicy: kilka mocnych stron
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie ząbkowickim w 2025 r.: 8 041 zł miesięcznie. To 85,7% średniej krajowej. Od 2015 r. wynagrodzenie wzrosło o 137,3%.To kwota dla całego powiatu — opisuje lokalny rynek pracy, a nie Twój dochód.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 95 000 zł — z 89 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,4 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 r. na poziomie gminy mieszkało 13 819 osób. Od 2015 r. liczba mieszkańców spadła o 10,3%. W 2025 r. wyprowadziło się stąd o 47 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 10,9% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 26,9%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 62,2%. Stan na koniec 2025 r.Jeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość spada.W 2024 r. policja odnotowała w powiecie ząbkowickim 14,2 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 600 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 r. wskaźnik spadł z 20,1 do 14,2.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie ząbkowickim w 2025 r.: 11,4%. Od 2015 r. stopa bezrobocia spadła z 14,9% do 11,4%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy, a nie szanse konkretnej osoby na znalezienie pracy.
- Dochody gminy na mieszkańca prawie się nie zmieniają.Dochody budżetu gminy w 2025 r.: 0 zł na mieszkańca. Od 2015 r. dochody prawie się nie zmieniły.To dochody ogółem, a nie sam budżet na inwestycje. Plany dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2017 r. oddano tu do użytku 2,5 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2007 r. wskaźnik wzrósł z 1,6 do 2,5.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.To najnowsze dane, jakie mamy dla tego obszaru — za 2017 rok. Nowszych GUS mógł jeszcze nie opublikować albo nie udało się ich pobrać, więc liczba może już nie opisywać dzisiejszej sytuacji.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
- Mediana całkowitej ceny mieszkania
- 95 000 zł
- Mediana ceny za m²
- 1 650 zł/m²
- Mediana powierzchni mieszkania
- 56,9 m²
- Szacunkowy dochód netto
- 5 811 zł/mies.
- Źródłowe wynagrodzenie brutto GUS
- 8 041 zł/mies.
- Obszar wynagrodzenia
- powiat ząbkowicki
- Liczba mieszkań w próbie
- 89
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie ząbkowickim
Najważniejsze dane
Ludność i wiek
Ludność ogółem na poziomie gminy
Płeć
Wiek
Migracje
Na poziomie gminy ubyło 47 osób przez migracje w 2025 r.
Co składa się na bilans
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępczość na 1000 mieszkańców w powiecie ząbkowickim
Najważniejsze dane
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Pokazano najnowsze transakcje dla filtra „Mieszkania”. Pełna lista pod linkiem poniżej.
| Data | Oznaczenie / lokal | Cena | Cena/m² | Metraż | Udział | Izby | Kondygnacja |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 10.06.2026 | Proletariatczyków 29, Ząbkowice Śląskie Lokal 4_LOK | 220 000 zł | 3 813 zł/m² ? | 57,7 m² ? | 1/1 ? | 4 | 2 |
| 07.01.2026 | Powstańców Warszawy 6, Ząbkowice Śląskie Lokal 3_LOK | 270 000 zł | 3 845 zł/m² ? | 70,2 m² ? | 1/1 ? | 3 | — |
| 03.09.2025 | Ziębicka 22, Ząbkowice Śląskie Lokal 9_LOK | 220 000 zł | 5 486 zł/m² ? | 40,1 m² ? | 1/1 ? | 2 | 2 |
| 11.08.2025 | Ziębicka 22, Ząbkowice Śląskie Lokal 8_LOK | 215 000 zł | 5 362 zł/m² ? | 40,1 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 05.08.2025 | Proletariatczyków 13, Ząbkowice Śląskie Lokal 4_LOK | 130 000 zł | 3 171 zł/m² ? | 41,0 m² ? | 1/1 ? | 2 | — |
| 13.05.2025 | Ziębicka 24, Ząbkowice Śląskie Lokal 3_LOK | 170 000 zł | 3 202 zł/m² ? | 53,1 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 14.01.2025 | Powstańców Warszawy 4A, Ząbkowice Śląskie Lokal 20_LOK Udziały wymagają uwagi ? | 564 000 zł | 9 592 zł/m² ? | 58,8 m² ? | 1/1 ? | 3 | 3 |
| 31.10.2024 | Powstańców Warszawy 4A, Ząbkowice Śląskie Lokal 4_LOK Udziały wymagają uwagi ? | 450 000 zł | 8 329 zł/m² ? | 54,0 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
| 09.02.2024 | Ziębicka 22, Ząbkowice Śląskie Lokal 2_LOK | 230 000 zł | 4 887 zł/m² ? | 47,1 m² ? | 1/1 ? | 2 | 2 |
| 22.11.2023 | Bolesława Chrobrego 8a, Ząbkowice Śląskie Lokal 1_LOK | 640 000 zł | 4 021 zł/m² ? | 159,2 m² ? | 1/1 ? | 5 | — |
Brak transakcji dla wybranego typu.