Obręb ewidencyjny · chrzanowski

Ceny mieszkań chrzanowski — obręb ewidencyjny Płaza (Płaza, ul. Lipowiecka)

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za m² i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego: obręb ewidencyjny Płaza 120303_5.0003 Indeks transakcji Zobacz pełną listę

Mediana ceny za m² ?

5 904 zł/m²

Mediana ceny całkowitej

616 500 zł

Mediana metrażu

104,4 m²

Liczba transakcji

2

Ostatnie 24 miesięcy · 2 akty notarialne

Ostatni miesiąc danych: styczeń 2026 · import: 15 sierpnia 2026

Opis obszaru

Płaza to obręb ewidencyjny. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 433 transakcje.

Mieszkania: 0 transakcji. Mediana ceny za m² wynosi brak danych, a mediana metrażu brak danych.

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Transakcje Mediana ceny/m² Mediana ceny Mediana metrażu
Mieszkania 2 5 904 zł/m² 616 500 zł 104,4 m²
Działki budowlane 63 54 zł/m² 52 500 zł 668,0 m²
Działki rolne 259 16 zł/m² 36 000 zł 1 096,0 m²
Działki pozostałe 104 17 zł/m² 3 457 zł 477,0 m²
Budynki 27 659 zł/m² 95 816 zł 95,5 m²

Trend mediany ceny za m² ?

Ten obszar na tle: Gmina, Powiat

Liczba transakcji ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana ceny całkowitej ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana metrażu

Miesięcznie, wybrany typ

Przedziały cenowe

Liczba transakcji wg ceny całkowitej, wybrany typ

Kontekst okolicy

gmina; część danych: powiat chrzanowski

Dane Banku Danych Lokalnych GUS dla całej gminy lub całego powiatu opisują charakter okolicy, w odróżnieniu od obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie punktu.

Co mówią dane o okolicy: plusy i znaki zapytania

Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.

Pieniądze

  • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie chrzanowskim w 2025 r.: 8 650 zł miesięcznie. To 92,2% średniej krajowej. Od 2015 r. wynagrodzenie wzrosło o 143,4%.To kwota dla całego powiatu — opisuje lokalny rynek pracy, a nie Twój dochód.
  • Mieszkanie jest drogie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 616 500 zł — z 2 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 8,3 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Porównaj cenę z oferty z medianą za metr kwadratowy — dopiero to pokazuje, czy mieszkanie jest drogie, czy tylko duże.To mediana z zaledwie 2 transakcji — pojedyncza nietypowa sprzedaż mocno ją przesuwa, więc potraktuj tę kwotę jako orientacyjną.

Życie na co dzień

  • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 r. na poziomie gminy mieszkało 9 929 osób. Od 2015 r. liczba mieszkańców spadła o 2,9%. W 2025 r. wprowadziło się tu o 31 osób więcej, niż się wyprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
  • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 12,7% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 22,9%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,4%. Stan na koniec 2025 r.Jeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
  • Przestępczość spada.W 2024 r. policja odnotowała w powiecie chrzanowskim 22,6 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 5 100 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 r. wskaźnik spadł z 27,5 do 22,6.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

Rozwój okolicy

  • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie chrzanowskim w 2025 r.: 7,0%. Od 2015 r. stopa bezrobocia spadła z 11,9% do 7,0%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy, a nie szanse konkretnej osoby na znalezienie pracy.
  • Dochody gminy na mieszkańca prawie się nie zmieniają.Dochody budżetu gminy w 2025 r.: 0 zł na mieszkańca. Od 2015 r. dochody prawie się nie zmieniły.To dochody ogółem, a nie sam budżet na inwestycje. Plany dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
  • Buduje się tu coraz więcej.W 2017 r. oddano tu do użytku 1,7 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2007 r. wskaźnik wzrósł z 1,6 do 1,7.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.To najnowsze dane, jakie mamy dla tego obszaru — za 2017 rok. Nowszych GUS mógł jeszcze nie opublikować albo nie udało się ich pobrać, więc liczba może już nie opisywać dzisiejszej sytuacji.

Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

Dostępność mieszkań ?
8,3 × roczny dochód netto
Mediana całkowitej ceny mieszkania
616 500 zł
Mediana ceny za m²
5 904 zł/m²
Mediana powierzchni mieszkania
104,4 m²
Szacunkowy dochód netto
6 227 zł/mies.
Źródłowe wynagrodzenie brutto GUS
8 650 zł/mies.
Obszar wynagrodzenia
powiat chrzanowski
Liczba mieszkań w próbie
2
Cena całego mieszkania 616 500 zł
Szacowany roczny dochód netto ? 74 721 zł
Roczne wynagrodzenie brutto 103 802 zł
Czy okolica rośnie? ?
malejąca
Ludność -2,9%
Saldo migracji 2025 +31 osób

Finanse i praca

Dochody i rynek pracy

Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie chrzanowskim

?
8 650 zł+143,4%
Dane za 2025 r.
Najważniejsze dane
Dochody gminy na mieszkańca?
0 zł
Wynagrodzenie vs Polska?
92,2%+6,6
Stopa bezrobocia?
7,0%-4,9
Bezrobotni w wieku produkcyjnym?
3,9%

Ludność i wiek

Stan ludności

Ludność ogółem na poziomie gminy

?
9 929 -2,9%
Stan na 31 XII 2025 r.
Płeć
Mężczyźni?
4 822-2,5%
Kobiety?
5 107-3,2%
Wiek
0-14 lat?
1 258-8,1%
15-29 lat?
1 424-18,8%
30-44 lata?
1 994-15,0%
45-64 lata?
2 978+3,2%
65+?
2 275+21,7%

Migracje

Ruch mieszkańców

Na poziomie gminy przybyło 31 osób przez migracje w 2025 r.

?
+31 osób
Dane za 2025 r.
Co składa się na bilans
Saldo na 1000 mieszkańców?
3,1
Migracje wewnętrzne na 1000?
2,8+0,8
Migracje zagraniczne na 1000?
0,3
Zameldowania?
105
Wymeldowania?
74

Bezpieczeństwo i rozwój

Bezpieczeństwo i tempo rozwoju

Przestępczość na 1000 mieszkańców w powiecie chrzanowskim

?
22,6-4,9
Dane za 2024 r.
Najważniejsze dane
Nowe mieszkania na 1000?
1,7+0,1
Wodociąg?
9 434-2,3%
Kanalizacja?
4 685+5,9%

Najnowsze transakcje: Mieszkania

Pokazano najnowsze transakcje dla filtra „Mieszkania”. Pełna lista pod linkiem poniżej.

Data Oznaczenie / lokal Cena Cena/m² Metraż Udział Izby Kondygnacja
24.11.2023 Juliusza Kossaka 21B21C, Płaza Lokal 1_LOK Udziały wymagają uwagi ? 624 000 zł 5 983 zł/m² ? 104,3 m² ? 5 1
27.09.2023 Juliusza Kossaka 21B21C, Płaza Lokal 2_LOK Udziały wymagają uwagi ? 609 000 zł 5 825 zł/m² ? 104,6 m² ? 5 1

Zobacz pełną listę transakcji w powiecie chrzanowskim