Obręb ewidencyjny
Obręb ewidencyjny Knurów, Knurów
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za m² i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za m² ?
724 zł/m²
—
Mediana ceny całkowitej
12 265 zł
Mediana metrażu
13,5 m²
Liczba transakcji
9
Ostatnie 24 miesięcy · 9 aktów notarialnych
Opis obszaru
Knurów to obręb ewidencyjny. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 2 485 transakcji.
Inne lokale: 0 transakcji. Mediana ceny za m² wynosi brak danych, a mediana metrażu brak danych.
| Rodzaj | Transakcje | Mediana ceny/m² | Mediana ceny | Mediana metrażu |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania | 836 | 5 193 zł/m² | 280 000 zł | 48,7 m² |
| Garaże | 112 | 980 zł/m² | 30 000 zł | 29,7 m² |
| Handlowo-usługowe | 7 | 2 974 zł/m² | 190 000 zł | 52,5 m² |
| Biurowe | 1 | 6 227 zł/m² | 50 000 zł | 8,0 m² |
| Inne lokale | 9 | 724 zł/m² | 12 265 zł | 13,5 m² |
| Działki budowlane | 221 | 202 zł/m² | 166 284 zł | 692,5 m² |
| Działki rolne | 498 | 73 zł/m² | 18 860 zł | 668,0 m² |
| Działki pozostałe | 184 | 25 zł/m² | 250 000 zł | 452,0 m² |
| Budynki | 654 | 7 287 zł/m² | 430 000 zł | 94,6 m² |
Trend mediany ceny za m² ?
Ten obszar na tle: Gmina, Powiat
Liczba transakcji ?
Miesięcznie, wybrany typ
Mediana ceny całkowitej ?
Miesięcznie, wybrany typ
Mediana metrażu
Miesięcznie, wybrany typ
Przedziały cenowe
Liczba transakcji wg ceny całkowitej, wybrany typ
Kontekst okolicy
gmina Knurów; część danych: powiat gliwickiDane Banku Danych Lokalnych GUS dla całej gminy lub całego powiatu opisują charakter okolicy, w odróżnieniu od obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie punktu.
Co mówią dane o okolicy: kilka mocnych stron
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie gliwickim w 2025 r.: 8 447 zł miesięcznie. To 90,1% średniej krajowej. Od 2015 r. wynagrodzenie wzrosło o 147%.To kwota dla całego powiatu — opisuje lokalny rynek pracy, a nie Twój dochód.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 280 000 zł — z 836 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 3,8 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 r. w gminie Knurów mieszkało 34 919 osób. Od 2015 r. liczba mieszkańców spadła o 9,9%. W 2025 r. wyprowadziło się stąd o 151 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,8% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 21,8%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,3%. Stan na koniec 2025 r.Jeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość spada.W 2024 r. policja odnotowała w powiecie gliwickim 18,0 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 400 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 r. wskaźnik spadł z 21,4 do 18,0.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie gliwickim w 2025 r.: 4,5%. Od 2015 r. stopa bezrobocia spadła z 8,5% do 4,5%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy, a nie szanse konkretnej osoby na znalezienie pracy.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 r.: 8 503 zł na mieszkańca. Od 2015 r. dochody wzrosły o 179,3%.To dochody ogółem, a nie sam budżet na inwestycje. Plany dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2017 r. oddano tu do użytku 3,3 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2007 r. wskaźnik wzrósł z 2,0 do 3,3.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.To najnowsze dane, jakie mamy dla tego obszaru — za 2017 rok. Nowszych GUS mógł jeszcze nie opublikować albo nie udało się ich pobrać, więc liczba może już nie opisywać dzisiejszej sytuacji.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
- Mediana całkowitej ceny mieszkania
- 280 000 zł
- Mediana ceny za m²
- 5 193 zł/m²
- Mediana powierzchni mieszkania
- 48,7 m²
- Szacunkowy dochód netto
- 6 088 zł/mies.
- Źródłowe wynagrodzenie brutto GUS
- 8 447 zł/mies.
- Obszar wynagrodzenia
- powiat gliwicki
- Liczba mieszkań w próbie
- 836
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie gliwickim
Najważniejsze dane
Ludność i wiek
Ludność ogółem w gminie Knurów
Płeć
Wiek
Migracje
W gminie Knurów ubyło 151 osób przez migracje w 2025 r.
Co składa się na bilans
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępczość na 1000 mieszkańców w powiecie gliwickim
Najważniejsze dane
Najnowsze transakcje: Inne lokale
Pokazano najnowsze transakcje dla filtra „Inne lokale”. Pełna lista pod linkiem poniżej.
| Data | Oznaczenie / lokal | Cena | Cena/m² | Metraż | Udział | Izby | Kondygnacja |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 03.11.2023 | Pocztowa 11, Knurów Lokal 101_LOK | 12 265 zł | 909 zł/m² ? | 13,5 m² ? | 1/1 ? | 0 | — |
| 06.04.2022 | Żwirki i Wigury 12, Knurów Lokal G3_LOK | 6 603 zł | 520 zł/m² ? | 12,7 m² ? | 1/1 ? | 0 | — |
| 06.04.2022 | Pocztowa 9, Knurów Lokal G3_LOK | 3 762 zł | 508 zł/m² ? | 7,4 m² ? | 1/1 ? | 0 | — |
| 06.04.2022 | Pocztowa 9, Knurów Lokal G2_LOK | 6 013 zł | 510 zł/m² ? | 11,8 m² ? | 1/1 ? | 0 | — |
| 06.04.2022 | Żwirki i Wigury 12, Knurów Lokal G1_LOK | 4 090 zł | 518 zł/m² ? | 7,9 m² ? | 1/1 ? | 0 | — |
| 27.07.2021 | Szpitalna II, Knurów Lokal 4_LOK | 50 000 zł | 3 125 zł/m² ? | 16,0 m² ? | — | 0 | — |
| 19.05.2021 | Osiedle Foch Lokal 7_LOK | 25 000 zł | 1 214 zł/m² ? | 20,6 m² ? | — | 0 | — |
| 21.12.2020 | Aleja Lipowa 6F, Knurów Lokal F_13_LOK | 220 781 zł | 4 813 zł/m² ? | 45,9 m² ? | — | 1 | 3 |
| 22.03.2018 | Osiedle Foch Lokal 21_LOK | 15 000 zł | 724 zł/m² ? | 20,7 m² ? | 1/1 ? | 0 | — |
Brak transakcji dla wybranego typu.