Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w gminie Knurów
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
5 486zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
240 000zł
Mediana powierzchni ?
47,3m²
Liczba transakcji ?
182
- 13 lipca 2025 – 13 lipca 2026 · 182 akty notarialne
- Ostatni miesiąc danych: lipiec 2026 · import 16 sierpnia 2026
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaKnurów to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 3 106 transakcji.
Mieszkania: 182 transakcje. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 5 486 zł/m², a mediana powierzchni 47,3 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 182 | 5 486 zł/m² | 240 000 zł | 47,3 m² |
| Garaże Niska próba | 32 | 2 500 zł/m² | 40 000 zł | 16,2 m² |
| Handlowo-usługowe Niska próba | 4 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Biurowe Niska próba | 1 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Inne lokale Niska próba | 2 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Działki budowlane Niska próba | 17 | 150 zł/m² | 183 634 zł | 921,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 3 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Działki pozostałe Niska próba | 1 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Budynki Niska próba | 29 | 8 558 zł/m² | 795 000 zł | 72,9 m² |
Ceny mieszkań według liczby pokoi ?
| Liczba pokoi | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 1 pokój | 5 | 5 065 zł/m² | 119 000 zł | Niska próba |
| 2 pokoje | 27 | 5 281 zł/m² | 180 000 zł | Niska próba |
| 3 pokoje | 89 | 5 469 zł/m² | 230 000 zł | Wiarygodna |
| 4 pokoje | 49 | 5 511 zł/m² | 315 000 zł | Wiarygodna |
| 5 pokoi | 9 | 5 786 zł/m² | 370 000 zł | Niska próba |
| 6 pokoi | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek pierwotny | 16 | 7 384 zł/m² | Niska próba |
| Rynek wtórny | 164 | 5 411 zł/m² | Wiarygodna |
Ceny mieszkań w częściach obszaru ?
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy |
|---|---|---|
| Knurów | 315 | 5 970 zł/m² |
| Szczygłowice | 92 | 4 628 zł/m² |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 97 | 5 487 zł/m² | −3,8% | Wiarygodna |
| 2025 | 207 | 5 705 zł/m² | −2,9% | Wiarygodna |
| 2024 | 278 | 5 878 zł/m² | +27,5% | Wiarygodna |
| 2023 | 169 | 4 612 zł/m² | +21,4% | Wiarygodna |
| 2022 | 41 | 3 800 zł/m² | −24,8% | Wiarygodna |
| 2021 | 155 | 5 050 zł/m² | +2,9% | Wiarygodna |
| 2020 | 45 | 4 910 zł/m² | brak danych | Wiarygodna |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Knurów; część danych: powiat gliwicki Bank Danych Lokalnych GUS
Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
3,4rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 247 867 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 5 057 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 47,8 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 73 000 zł
- Wynagrodzenie brutto według GUS
- 8 440 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat gliwicki
- Liczba mieszkań w próbie
- 1 037
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −9,9%
- Saldo migracji w 2025 roku
- −151 osób
Co mówią dane o okolicy
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie gliwickim w 2025 roku: 8 440 zł miesięcznie. To 90,1% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 146,7%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 247 867 zł — z 1 034 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 3,4 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Knurów mieszkało 34 919 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 9,9%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 151 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,8% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 21,8%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,3%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie gliwickim 12,3 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 600 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie gliwickim w 2025 roku: 4,5%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 8,5% do 4,5%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 8 503 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 179,3%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 2,2 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 1,4 do 2,2.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 440 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
8 503 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
90,1%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
4,5%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
2,8%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
34 919osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
16 797osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
18 122osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
4 833osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
5 229osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
7 521osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
9 717osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
7 619osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
−151 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
−4,3
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−4,4
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,1
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
279
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
430
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
12,3
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
2,2
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
34 889
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
31 630
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Pokoje | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 13 lipca 2026 | Ignacego Krasickiego 2, Knurów Lokal 10 | 320 000 zł | 6 117 zł/m² ? | 52,3 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 9 lipca 2026 | Parkowa 1, Knurów Lokal 17 | 175 000 zł | 4 051 zł/m² ? | 43,2 m² ? | 1/1 ? | 3 | 4 |
| 1 lipca 2026 | Jana Kilińskiego 1A, Knurów Lokal 115 | 75 060 zł | 2 055 zł/m² ? | 36,5 m² ? | 1/1 ? | 3 | brak danych |
| 30 czerwca 2026 | Kapelanów Wojskowych 12, Knurów Lokal 34 | 320 000 zł | 5 959 zł/m² ? | 53,7 m² ? | 1/1 ? | 4 | 2 |
| 29 czerwca 2026 | Aleja Piastów 7, Knurów Lokal 6 | 210 000 zł | 6 213 zł/m² ? | 33,8 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 29 czerwca 2026 | Jana Kilińskiego 16C, Knurów Lokal 31 | 205 000 zł | 3 861 zł/m² ? | 53,1 m² ? | 1/1 ? | 3 | 4 |
| 25 czerwca 2026 | Ułanów 11, Knurów Lokal 3 | 265 000 zł | 5 487 zł/m² ? | 48,3 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 25 czerwca 2026 | Wolności 98B, Knurów Lokal 202 | 950 000 zł | 5 988 zł/m² ? | 158,6 m² ? | 1/1 ? | 4 | 1 |
| 24 czerwca 2026 | 26 Stycznia 44P, Knurów Lokal 2 Udziały wymagają uwagi ? | 675 000 zł | 7 466 zł/m² ? | 90,4 m² ? | 1/1 ? | 4 | 1 |
| 24 czerwca 2026 | Aleja Piastów 9B, Knurów Lokal 211 | 155 000 zł | 4 671 zł/m² ? | 33,2 m² ? | 1/1 ? | 3 | 3 |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Mieszkania” w gminie Knurów
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Knurów?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Knurów wynosi 5 486 zł/m² na podstawie 182 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Knurów?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 47,3 m² kosztowało w tym okresie medianowo 240 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w gminie Knurów?
Mediana ceny wynosi 7 384 zł/m² na rynku pierwotnym i 5 411 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.
Czy ceny mieszkań w gminie Knurów rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Knurów wzrosły o 7,9% rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 5 486 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to lipiec 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 16 sierpnia 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: lipiec 2026. Import: 16 sierpnia 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych