Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w gminie Pilchowice
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 7 aktów notarialnych. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
2 748zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
151 000zł
Mediana powierzchni ?
55,0m²
Liczba transakcji ?
7
- 18 czerwca 2024 – 18 czerwca 2026 · 7 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: czerwiec 2026 · import 16 sierpnia 2026
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaPilchowice to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 2 962 transakcje.
Mieszkania: 7 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 2 748 zł/m², a mediana powierzchni 55,0 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 7 | 2 748 zł/m² | 151 000 zł | 55,0 m² |
| Garaże Niska próba | 2 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Inne lokale Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Działki budowlane Niska próba | 143 | 227 zł/m² | 216 000 zł | 849,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 18 | 10 zł/m² | 100 000 zł | 3 674,5 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | 5 | brak danych | 761 595 zł | 595,0 m² |
| Budynki Niska próba | 105 | 8 884 zł/m² | 644 500 zł | 82,4 m² |
Ceny mieszkań według liczby pokoi ?
| Liczba pokoi | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 2 pokoje | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 3 pokoje | 2 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 4 pokoje | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 5 pokoi | 3 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek pierwotny | 1 | brak danych | za mała próba |
| Rynek wtórny | 6 | 2 571 zł/m² | Niska próba |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 5 | 2 748 zł/m² | −15,4% | Niska próba |
| 2024 | 5 | 3 248 zł/m² | −15,8% | Niska próba |
| 2023 | 8 | 3 858 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Pilchowice; część danych: powiat gliwicki Bank Danych Lokalnych GUS
Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
2,5rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 180 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 2 769 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 63,7 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 73 000 zł
- Wynagrodzenie brutto według GUS
- 8 440 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat gliwicki
- Liczba mieszkań w próbie
- 36
Tempo zmian okolicy ?
rosnąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- +11,8%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +125 osób
Co mówią dane o okolicy
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie gliwickim w 2025 roku: 8 440 zł miesięcznie. To 90,1% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 146,7%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 180 000 zł — z 36 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,5 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Przybywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Pilchowice mieszkały 12 922 osoby. Od 2015 roku liczba mieszkańców wzrosła o 11,8%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 125 osób więcej, niż się wyprowadziło.Rosnąca liczba mieszkańców podtrzymuje popyt na najem i na odsprzedaż.
- Dzieci i seniorów jest tu podobnie.Dzieci do 14 lat: 16,0% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 17,6%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 66,4%. Stan na koniec 2025 roku
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie gliwickim 12,3 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 600 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie gliwickim w 2025 roku: 4,5%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 8,5% do 4,5%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 7 566 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 149%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 6,4 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 4,9 do 6,4.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 440 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
7 566 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
90,1%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
4,5%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
1,7%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
12 922osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
6 360osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
6 562osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
2 071osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
1 953osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
2 818osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
3 807osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
2 273osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+125 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
9,7
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
9,9
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
−0,2
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
222
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
97
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
12,3
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
6,4
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
12 427
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
4 284
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Pokoje | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 14 listopada 2025 | Dworcowa 10a, Pilchowice Lokal 1 | 140 000 zł | 2 791 zł/m² ? | 50,2 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
| 23 października 2025 | Dworcowa 10a, Pilchowice Lokal 2 | 120 000 zł | 2 352 zł/m² ? | 51,0 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 12 czerwca 2025 | 1 Maja 18, Stanica Lokal 3 | 85 000 zł | 2 291 zł/m² ? | 37,1 m² ? | 1/1 ? | 2 | 1 |
| 12 lutego 2025 | Górnicza 78a, Żernica Lokal 8 Udziały wymagają uwagi ? | 336 000 zł | 4 547 zł/m² ? | 73,9 m² ? | 1/1 ? | 5 | 3 |
| 7 lutego 2025 | Szafranka 11, Żernica Lokal 4 | 151 000 zł | 2 748 zł/m² ? | 55,0 m² ? | 1/1 ? | 4 | brak danych |
| 30 grudnia 2024 | Gliwicka 1A, Wilcza Lokal 22 | 200 000 zł | 1 553 zł/m² ? | 128,8 m² ? | 1/1 ? | 5 | brak danych |
| 11 lipca 2024 | Górnicza 78a, Żernica Lokal 8 Udziały wymagają uwagi ? | 240 000 zł | 3 248 zł/m² ? | 73,9 m² ? | 1/1 ? | 5 | 3 |
| 8 maja 2024 | Leopolda Miki 31, Żernica Lokal 4 | 58 187 zł | 1 048 zł/m² ? | 55,5 m² ? | 1/1 ? | 3 | 3 |
| 30 stycznia 2024 | Górnicza 78a, Żernica Lokal 4 Udziały wymagają uwagi ? | 350 000 zł | 4 736 zł/m² ? | 73,9 m² ? | 1/1 ? | 5 | 3 |
| 19 stycznia 2024 | Jaśminowa 10, Żernica Lokal 13 | 440 000 zł | 5 422 zł/m² ? | 81,2 m² ? | 1/1 ? | 5 | 2 |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Mieszkania” w gminie Pilchowice
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Pilchowice?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Pilchowice wynosi 2 748 zł/m² na podstawie 7 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Pilchowice?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 55,0 m² kosztowało w tym okresie medianowo 151 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w gminie Pilchowice?
Mediana ceny wynosi brak danych/m² na rynku pierwotnym i 2 571 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.
Czy ceny mieszkań w gminie Pilchowice rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Pilchowice nie można wiarygodnie porównać rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 2 748 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to czerwiec 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 16 sierpnia 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: czerwiec 2026. Import: 16 sierpnia 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych