Przejdź do treści

Gmina · Ceny transakcyjne

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w gminie Knurów

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego

2405011

Poziom

gmina

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Mediana ceny za metr kwadratowy ?

5 544zł/m²

Cena transakcyjna +13,2% rok do roku

Mediana ceny transakcyjnej ?

240 000zł

Cena transakcyjna

Mediana powierzchni ?

45,3m²

Liczba transakcji ?

145

  • 2 października 2025 – 2 października 2026 · 145 aktów notarialnych
  • Ostatni miesiąc danych: październik 2026 · zmiana danych 4 listopada 2026 ?
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Opis obszaru

Cena transakcyjna

Knurów to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 689 transakcji.

Na stronie zastosowano filtr: rynek wtórny. Wszystkie kafle, wykresy i transakcje dotyczą wyłącznie tego rodzaju rynku.

Mieszkania: 145 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 5 544 zł/m², a mediana powierzchni 45,3 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania 145 5 544 zł/m² 240 000 zł 45,3 m²

Ceny mieszkań według liczby izb na rynku wtórnym ?

Pokrycie pola liczby izb: 100,0%
Mediany cen transakcyjnych mieszkań według liczby izb na rynku wtórnym
Liczba izb Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Wiarygodność próby ?
1 izba 3 brak danych brak danych za mała próba
2 izby 24 5 516 zł/m² 181 000 zł Niska próba
3 izby 74 5 702 zł/m² 240 000 zł Wiarygodna
4 izby 30 5 610 zł/m² 312 500 zł Wiarygodna
5 izb 5 5 915 zł/m² 375 000 zł Niska próba

Ceny mieszkań na rynku wtórnym ?

Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%
Ceny transakcyjne na rynku wtórnym
Rodzaj rynku Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Wiarygodność próby
Rynek wtórny 136 5 700 zł/m² Wiarygodna

Ceny mieszkań w częściach obszaru na rynku wtórnym ?

Ostatnie 24 miesiące danych na rynku wtórnym
Porównanie cen mieszkań w częściach obszaru na rynku wtórnym
Część obszaru Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy
Knurów 239 5 838 zł/m²
Szczygłowice 73 4 893 zł/m²

Historia cen mieszkań rok po roku na rynku wtórnym ?

Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań na rynku wtórnym
Rok Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Zmiana rok do roku Wiarygodność próby
2026 107 5 773 zł/m² +4,8% Wiarygodna
2025 163 5 511 zł/m² +5,7% Wiarygodna
2024 179 5 213 zł/m² +10,0% Wiarygodna
2023 130 4 739 zł/m² +9,0% Wiarygodna
2022 131 4 349 zł/m² +8,5% Wiarygodna

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle:

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina Knurów; część danych: powiat gliwicki Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego

    Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    3,0rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    220 000 zł
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    5 033 zł/m²
    Mediana powierzchni mieszkania
    46,4 m²
    Szacowany roczny dochód netto ?
    73 000 zł
    Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
    8 440 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    powiat gliwicki
    Liczba mieszkań w próbie
    689

    Tempo zmian okolicy ?

    malejąca

    Zmiana liczby mieszkańców
    −9,9%
    Saldo migracji w 2025 roku
    −151 osób

    Co mówią dane o okolicy

    Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.

    Pieniądze

    • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie gliwickim w 2025 roku: 8 440 zł miesięcznie. To 90,1% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 146,7%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 220 000 zł — z 686 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 3,0 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

    Życie na co dzień

    • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Knurów mieszkało 34 919 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 9,9%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 151 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
    • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,8% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 21,8%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,3%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
    • Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie gliwickim 12,3 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 600 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie gliwickim w 2025 roku: 4,5%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 8,5% do 4,5%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 8 503 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 179,3%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 2,2 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 1,4 do 2,2.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    8 440 złmiesięcznie

    +146,7%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    8 503 złrocznie

    +179,3%

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    90,1%

    +7,7

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    4,5%

    −4,0

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    2,8%

    −1,3

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    34 919osób

    −9,9%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    16 797osób

    −10,7%48,1% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    18 122osoby

    −9,1%51,9% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    4 833osoby

    −19,4%13,8% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    5 229osób

    −25,9%15,0% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    7 521osób

    −19,3%21,5% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    9 717osób

    −7,2%27,8% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    7 619osób

    +29,2%21,8% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    −151 osób

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    −4,3

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    −4,4

    −1,0

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    0,1

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    279

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    430

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    12,3

    Dane za 2025 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    2,2

    +0,8

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    34 889

    −9,9%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    31 630

    −7,9%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Mieszkania

    Cena transakcyjna
    1. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 2 października 2026, 33,5 m²

      Kazimierza Wielkiego 3, Knurów

      250 000 złCena za metr kwadratowy: 7 463 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 33,5 m²
      • 3 izby
      • piętro 2
    2. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 28 września 2026, 45,43 m²

      Kazimierza Wielkiego 8B, Knurów

      238 000 złCena za metr kwadratowy: 5 239 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 45,43 m²
      • 3 izby
      • piętro 1
    3. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 25 września 2026, 120,05 m²

      Wolności 98A, Knurów

      1 000 000 złCena za metr kwadratowy: 8 330 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 120,05 m²
      • 3 izby
      • piętro 1
    4. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 24 września 2026, 42,39 m²

      Szpitalna 26B, Knurów

      270 000 złCena za metr kwadratowy: 6 369 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 42,39 m²
      • 3 izby
      • piętro 2
    5. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 22 września 2026, 108,41 m²

      Stokrotki 2L, Knurów

      700 000 złCena za metr kwadratowy: 6 457 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 108,41 m²
      • 4 izby
      • piętro 1
    6. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 16 września 2026, 48,5 m²

      Lotników 15, Knurów

      295 000 złCena za metr kwadratowy: 6 082 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 48,5 m²
      • 3 izby
      • piętro 3
    7. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 14 września 2026, 48,2 m²

      Jerzego Ziętka 14D, Knurów

      355 000 złCena za metr kwadratowy: 7 365 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 48,2 m²
      • 3 izby
      • piętro 3
    8. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 8 września 2026, 56,5 m²

      Kazimierza Wielkiego 9A, Knurów

      330 000 złCena za metr kwadratowy: 5 841 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 56,5 m²
      • 4 izby
      • piętro 1
    9. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 8 września 2026, 28,41 m²

      Kazimierza Wielkiego 1D, Knurów

      196 000 złCena za metr kwadratowy: 6 899 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 28,41 m²
      • 2 izby
      • piętro 3
    10. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 31 sierpnia 2026, 30,18 m²

      Floriana 4, Knurów

      190 000 złCena za metr kwadratowy: 6 296 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 30,18 m²
      • 2 izby
      • piętro 4

    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.

    Najczęstsze pytania o ceny mieszkań

    Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Knurów?

    Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Knurów wynosi 5 544 zł/m² na podstawie 145 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.

    Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Knurów?

    Mieszkanie o medianowej powierzchni 45,3 m² kosztowało w tym okresie medianowo 240 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.

    Czy ceny mieszkań w gminie Knurów rosną?

    Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Knurów wzrosły o 13,2% rok do roku.

    Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?

    Cena transakcyjna 5 544 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.

    Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?

    Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to październik 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 4 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Ostatni miesiąc danych: październik 2026. Zmiana danych: 4 listopada 2026. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych