Obręb ewidencyjny · poznański · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań na rynku wtórnym — obręb Buk, poznański
Ceny transakcyjne mieszkań w obrębie ewidencyjnym Buk (Buk, ulica Dworcowa), z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Pokazujemy 2 lata, bo w ostatnim roku zapisano mniej niż 30 aktów notarialnych.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
6 336zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
319 000zł
Mediana powierzchni ?
49,7m²
Liczba transakcji ?
32
- 7 października 2024 – 7 października 2026 · 32 akty notarialne
- Ostatni miesiąc danych: październik 2026 · zmiana danych 6 listopada 2026 ?
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaBuk to obręb ewidencyjny. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 76 transakcji.
Na stronie zastosowano filtr: rynek wtórny. Wszystkie kafle, wykresy i transakcje dotyczą wyłącznie tego rodzaju rynku.
Mieszkania: 32 transakcje. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 6 336 zł/m², a mediana powierzchni 49,7 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 32 | 6 336 zł/m² | 319 000 zł | 49,7 m² |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle:
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina; część danych: powiat poznański Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
3,8rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 252 500 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 4 888 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 48,0 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 67 058 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 7 713 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat poznański
- Liczba mieszkań w próbie
- 76
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −11,9%
- Saldo migracji w 2025 roku
- −24 osoby
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie poznańskim w 2025 roku: 7 713 zł miesięcznie. To 82,3% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 109,8%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 252 500 zł — z 76 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 3,8 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku na poziomie gminy mieszkało 5 420 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 11,9%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 24 osoby więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,7% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 22,0%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,3%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie poznańskim 12,2 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 8 300 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie poznańskim w 2025 roku: 1,2%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 2,7% do 1,2%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Dochody gminy na mieszkańca prawie się nie zmieniają.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 0 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody prawie się nie zmieniły.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 10,5 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 0,6 do 10,5.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
7 713 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
0 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
82,3%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
1,2%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
1,3%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
5 420osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
2 552osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
2 868osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
741osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
866osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
1 085osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
1 534osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
1 194osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
−24 osoby
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
−4,4
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−4,6
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,2
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
45
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
69
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
12,2
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
10,5
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
5 414
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
4 519
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 7 października 2026, 33,5 m²
Przemysława 9, Buk
275 000 złCena za metr kwadratowy: 8 209 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 33,5 m²
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 11 września 2026, 72,4 m²
Szewska 5, Buk
450 000 złCena za metr kwadratowy: 6 215 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 72,4 m²
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 25 sierpnia 2026, 55,14 m²
Stefana Czarnieckiego 3, Buk
440 000 złCena za metr kwadratowy: 7 980 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 55,14 m²
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 20 lipca 2026, 75,93 m²
Stanisława Reszki 10, Buk
215 000 złCena za metr kwadratowy: 2 832 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 75,93 m²
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 5 czerwca 2026, 63,8 m²
700-lecia Miasta 6, Buk
480 000 złCena za metr kwadratowy: 7 524 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 63,8 m²
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 21 maja 2026, 43,5 m²
Przyjaźni 1, Buk
350 000 złCena za metr kwadratowy: 8 046 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 43,5 m²
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 28 kwietnia 2026, 52,61 m²
Stefana Czarnieckiego 9, Buk
330 000 złCena za metr kwadratowy: 6 273 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 52,61 m²
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 1 kwietnia 2026, 43,25 m²
Basztowa 1, Buk
489 000 złCena za metr kwadratowy: 11 306 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 43,25 m²
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 11 marca 2026, 54,36 m²
Nad Strumykiem 3, Buk
400 000 złCena za metr kwadratowy: 7 358 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 54,36 m²
- piętro 3
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 23 lutego 2026, 54,47 m²
Nad Strumykiem 3, Buk
529 000 złCena za metr kwadratowy: 9 712 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 54,47 m²
- piętro 3
- udziały wymagają uwagi
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: październik 2026. Zmiana danych: 6 listopada 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych