Budynki

Piława Górna

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za m² i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego: gmina Piława Górna 0202041 Indeks transakcji Zobacz pełną listę

Mediana ceny za m² ?

3 508 zł/m²

-60,2% r/r

Mediana ceny całkowitej

345 000 zł

Mediana metrażu

97,3 m²

Liczba transakcji

29

Ostatnie 24 miesięcy · 29 aktów notarialnych

Opis obszaru

Piława Górna to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 958 transakcji.

Budynki: 29 transakcji. Mediana ceny za m² wynosi 3 508 zł/m², a mediana metrażu 97,3 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Transakcje Mediana ceny/m² Mediana ceny Mediana metrażu
Mieszkania 489 1 639 zł/m² 78 089 zł 47,8 m²
Garaże 13 2 704 zł/m² 55 080 zł 20,3 m²
Handlowo-usługowe 11 1 305 zł/m² 44 377 zł 51,3 m²
Biurowe 2 731 zł/m² 47 570 zł 65,5 m²
Produkcyjne 1 137 zł/m² 80 000 zł 582,0 m²
Inne lokale 19 2 500 zł/m² 50 525 zł 22,2 m²
Działki budowlane 167 85 zł/m² 34 694 zł 827,0 m²
Działki rolne 143 6 zł/m² 36 400 zł 4 334,0 m²
Działki pozostałe 3 9 zł/m² 6 570 zł 1 952,0 m²
Budynki 116 1 875 zł/m² 180 000 zł 78,8 m²

Trend mediany ceny za m² ?

Ten obszar na tle: Powiat, Województwo

Liczba transakcji ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana ceny całkowitej ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana metrażu

Miesięcznie, wybrany typ

Przedziały cenowe

Liczba transakcji wg ceny całkowitej, wybrany typ

Kontekst okolicy

gmina Piława Górna; część danych: powiat dzierżoniowski

Dane Banku Danych Lokalnych GUS dla całej gminy lub całego powiatu opisują charakter okolicy, w odróżnieniu od obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie punktu.

Co mówią dane o okolicy: kilka mocnych stron

Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.

Pieniądze

  • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie dzierżoniowskim w 2025 r.: 8 056 zł miesięcznie. To 85,9% średniej krajowej. Od 2015 r. wynagrodzenie wzrosło o 136,5%.To kwota dla całego powiatu — opisuje lokalny rynek pracy, a nie Twój dochód.
  • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 78 089 zł — z 489 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,1 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

Życie na co dzień

  • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 r. w gminie Piława Górna mieszkały 5 753 osoby. Od 2015 r. liczba mieszkańców spadła o 13,3%. W 2025 r. wyprowadziło się stąd o 25 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
  • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 12,6% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 22,6%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,8%. Stan na koniec 2025 r.Jeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
  • Przestępczość spada.W 2024 r. policja odnotowała w powiecie dzierżoniowskim 16,4 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 800 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 r. wskaźnik spadł z 20,6 do 16,4.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

Rozwój okolicy

  • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie dzierżoniowskim w 2025 r.: 7,5%. Od 2015 r. stopa bezrobocia spadła z 11,9% do 7,5%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy, a nie szanse konkretnej osoby na znalezienie pracy.
  • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 r.: 8 206 zł na mieszkańca. Od 2015 r. dochody wzrosły o 221,1%.To dochody ogółem, a nie sam budżet na inwestycje. Plany dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
  • Tempo budowy prawie się nie zmienia.W 2017 r. oddano tu do użytku 1,2 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2007 r. wskaźnik prawie się nie zmienił.To najnowsze dane, jakie mamy dla tego obszaru — za 2017 rok. Nowszych GUS mógł jeszcze nie opublikować albo nie udało się ich pobrać, więc liczba może już nie opisywać dzisiejszej sytuacji.

Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

Dostępność mieszkań ?
1,1 × roczny dochód netto
Mediana całkowitej ceny mieszkania
78 089 zł
Mediana ceny za m²
1 639 zł/m²
Mediana powierzchni mieszkania
47,8 m²
Szacunkowy dochód netto
5 822 zł/mies.
Źródłowe wynagrodzenie brutto GUS
8 056 zł/mies.
Obszar wynagrodzenia
powiat dzierżoniowski
Liczba mieszkań w próbie
489
Cena całego mieszkania 78 089 zł
Szacowany roczny dochód netto ? 69 860 zł
Roczne wynagrodzenie brutto 96 671 zł
Czy okolica rośnie? ?
malejąca
Ludność -13,3%
Saldo migracji 2025 -25 osób

Finanse i praca

Dochody i rynek pracy

Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie dzierżoniowskim

?
8 056 zł+136,5%
Dane za 2025 r.
Najważniejsze dane
Dochody gminy na mieszkańca?
8 206 zł+221,1%
Wynagrodzenie vs Polska?
85,9%+3,8
Stopa bezrobocia?
7,5%-4,4
Bezrobotni w wieku produkcyjnym?
4,8%-2,1

Ludność i wiek

Stan ludności

Ludność ogółem w gminie Piława Górna

?
5 753 -13,3%
Stan na 31 XII 2025 r.
Płeć
Mężczyźni?
2 768-12,6%
Kobiety?
2 985-13,9%
Wiek
0-14 lat?
725-19,0%
15-29 lat?
870-36,0%
30-44 lata?
1 278-14,5%
45-64 lata?
1 580-16,3%
65+?
1 300+30,7%

Migracje

Ruch mieszkańców

W gminie Piława Górna ubyło 25 osób przez migracje w 2025 r.

?
-25 osób
Dane za 2025 r.
Co składa się na bilans
Saldo na 1000 mieszkańców?
-4,3
Migracje wewnętrzne na 1000?
-3,3-0,2
Migracje zagraniczne na 1000?
-1,0
Zameldowania?
44
Wymeldowania?
69

Bezpieczeństwo i rozwój

Bezpieczeństwo i tempo rozwoju

Przestępczość na 1000 mieszkańców w powiecie dzierżoniowskim

?
16,4-4,2
Dane za 2024 r.
Najważniejsze dane
Nowe mieszkania na 1000?
1,20,0
Wodociąg?
5 360-12,3%
Kanalizacja?
3 505-14,3%

Najnowsze transakcje: Budynki

Pokazano najnowsze transakcje dla filtra „Budynki”. Pełna lista pod linkiem poniżej.

Data Oznaczenie / lokal Cena Cena/m² Metraż Udział Izby Kondygnacja
26.05.2026 Henryka Sienkiewicza 41, Piława Górna Budynek 596_BUD 520 000 zł 45 778 zł/m² ? 11,4 m² ?
26.05.2026 Henryka Sienkiewicza 41, Piława Górna Budynek 473_BUD 520 000 zł 3 508 zł/m² ? 148,2 m² ?
26.05.2026 Henryka Sienkiewicza 41, Piława Górna Budynek 448_BUD 520 000 zł 53 967 zł/m² ? 9,6 m² ?
31.03.2026 Kośmińska 33, Piława Górna Budynek 299_BUD 430 000 zł 3 378 zł/m² ? 127,3 m² ?
02.02.2026 Młynarska, Piława Górna Budynek 604_BUD 900 000 zł 9 330 zł/m² ? 96,5 m² ?
02.02.2026 Młynarska, Piława Górna Budynek 326_BUD 900 000 zł 3 639 zł/m² ? 247,3 m² ?
02.02.2026 Młynarska, Piława Górna Budynek 825_BUD 900 000 zł 6 520 zł/m² ? 138,0 m² ?
22.01.2026 Herbaciana 8, Piława Górna Budynek 415_BUD 690 000 zł 33 953 zł/m² ? 20,3 m² ?
22.01.2026 Herbaciana 8, Piława Górna Budynek 380_BUD 690 000 zł 6 977 zł/m² ? 98,9 m² ?
30.12.2025 Osiedle Młyńskie 29, PIŁAWA GÓRNA Budynek 733_BUD 3 000 zł 372 zł/m² ? 8,1 m² ?

Zobacz pełną listę transakcji w powiecie dzierżoniowskim