Przejdź do treści

Jednostka ewidencyjna · Ceny transakcyjne

Ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Piława Górna - gmina miejska

Ceny transakcyjne nieruchomości w całym mieście. Powiat, gmina i jednostka ewidencyjna mają tu te same granice, więc ich statystyki zebraliśmy na jednej stronie.

Kod podziału terytorialnego

020204_1

Poziom

jednostka ewidencyjna

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Mediana ceny za metr kwadratowy ?

3 575zł/m²

Cena transakcyjna −9,5% rok do roku

Mediana ceny transakcyjnej ?

155 000zł

Cena transakcyjna

Mediana powierzchni ?

46,1m²

Liczba transakcji ?

50

  • 30 września 2025 – 30 września 2026 · 50 aktów notarialnych
  • Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026 · zmiana danych 4 listopada 2026 ?
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Opis obszaru

Cena transakcyjna

Piława Górna - gmina miejska to jednostka ewidencyjna. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 813 transakcji.

Mieszkania: 50 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 3 575 zł/m², a mediana powierzchni 46,1 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania 50 3 575 zł/m² 155 000 zł 46,1 m²
Garaże 1 brak danych brak danych brak danych
Handlowo-usługowe brak transakcji brak transakcji brak transakcji brak transakcji
Biurowe brak transakcji brak transakcji brak transakcji brak transakcji
Produkcyjne brak transakcji brak transakcji brak transakcji brak transakcji
Inne lokale 1 brak danych brak danych brak danych
Działki budowlane Niska próba 9 106 zł/m² 58 640 zł 902,0 m²
Działki rolne 1 brak danych brak danych brak danych
Działki pozostałe brak transakcji brak transakcji brak transakcji brak transakcji
Budynki brak transakcji brak transakcji brak transakcji brak transakcji

Ceny mieszkań według liczby izb ?

Pokrycie pola liczby izb: 91,8%
Mediany cen transakcyjnych mieszkań według liczby izb
Liczba izb Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Wiarygodność próby ?
2 izby 14 2 868 zł/m² 117 000 zł Niska próba
3 izby 21 3 799 zł/m² 160 000 zł Niska próba
4 izby 8 4 103 zł/m² 282 000 zł Niska próba
5 izb 2 brak danych brak danych za mała próba

Rynek pierwotny i rynek wtórny ?

Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%
Ceny transakcyjne według rodzaju rynku
Rodzaj rynku Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Wiarygodność próby
Rynek pierwotny 2 brak danych za mała próba
Rynek wtórny 47 3 799 zł/m² Wiarygodna

Ceny mieszkań w częściach obszaru ?

Ostatnie 24 miesiące danych
Porównanie cen mieszkań w częściach obszaru
Część obszaru Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy
KOPANICA 81 4 823 zł/m²
POŁUDNIE 38 3 468 zł/m²

Historia cen mieszkań rok po roku ?

Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Rok Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Zmiana rok do roku Wiarygodność próby
2026 38 3 419 zł/m² −14,9% Wiarygodna
2025 55 4 016 zł/m² −0,8% Wiarygodna
2024 64 4 050 zł/m² +0,2% Wiarygodna
2023 46 4 040 zł/m² +81,7% Wiarygodna
2022 47 2 224 zł/m² +1,2% Wiarygodna

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle: Powiat, Województwo

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina Piława Górna; część danych: powiat dzierżoniowski Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego

    Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    1,4rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    97 844 zł
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    2 062 zł/m²
    Mediana powierzchni mieszkania
    49,1 m²
    Szacowany roczny dochód netto ?
    69 881 zł
    Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
    8 059 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    powiat dzierżoniowski
    Liczba mieszkań w próbie
    549

    Tempo zmian okolicy ?

    malejąca

    Zmiana liczby mieszkańców
    −13,3%
    Saldo migracji w 2025 roku
    −25 osób

    Co mówią dane o okolicy

    Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.

    Pieniądze

    • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie dzierżoniowskim w 2025 roku: 8 059 zł miesięcznie. To 86,0% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 136,6%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 97 844 zł — z 524 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,4 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

    Życie na co dzień

    • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Piława Górna mieszkały 5 753 osoby. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 13,3%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 25 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
    • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 12,6% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 22,6%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,8%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
    • Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie dzierżoniowskim 23,8 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 500 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie dzierżoniowskim w 2025 roku: 7,5%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 11,9% do 7,5%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 8 206 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 221,1%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz mniej.W 2025 roku oddano tu do użytku 0,2 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik spadł z 0,4 do 0,2.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    8 059 złmiesięcznie

    +136,6%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    8 206 złrocznie

    +221,1%

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    86,0%

    +3,9

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    7,5%

    −4,4

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    4,8%

    −2,1

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    5 753osoby

    −13,3%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    2 768osób

    −12,6%48,1% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    2 985osób

    −13,9%51,9% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    725osób

    −19,0%12,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    870osób

    −36,0%15,1% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    1 278osób

    −14,5%22,2% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    1 580osób

    −16,3%27,5% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    1 300osób

    +30,7%22,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    −25 osób

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    −4,3

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    −3,3

    −0,2

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    −1,0

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    44

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    69

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    23,8

    Dane za 2025 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    0,2

    −0,2

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    5 274

    −13,0%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    3 449

    −15,2%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Mieszkania

    Cena transakcyjna
    1. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 25 września 2026, 54,3 m²

      Bolesława Chrobrego 11A, Piława Górna

      146 000 złCena za metr kwadratowy: 2 689 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 54,3 m²
      • 4 izby
      • piętro 2
    2. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 21 września 2026, 34,8 m²

      plac Piastów Śląskich 5, PIŁAWA GÓRNA

      57 000 złCena za metr kwadratowy: 1 638 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 34,8 m²
      • 2 izby
    3. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 21 września 2026, 51,73 m²

      Stanisława Staszica 38, Piława Górna

      250 000 złCena za metr kwadratowy: 4 833 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 51,73 m²
      • 3 izby
    4. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 16 września 2026, 51,25 m²

      Wąska 7, Piława Górna

      260 000 złCena za metr kwadratowy: 5 073 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 51,25 m²
      • 2 izby
      • piętro 2
    5. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 3 września 2026, 65,2 m²

      Kwiatowa 1, Piława Górna

      60 000 złCena za metr kwadratowy: 920 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 65,2 m²
      • 2 izby
      • poza medianami cen
    6. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 31 sierpnia 2026, 46,14 m²

      Stanisława Staszica 36, Piława Górna

      120 500 złCena za metr kwadratowy: 2 612 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 46,14 m²
      • piętro 5
    7. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 18 sierpnia 2026, 34,7 m²

      Budowlanych 8, Piława Górna

      70 000 złCena za metr kwadratowy: 2 017 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 34,7 m²
      • 2 izby
    8. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 14 sierpnia 2026, 29,2 m²

      Stanisława Staszica 26, Piława Górna

      120 000 złCena za metr kwadratowy: 4 110 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 29,2 m²
      • 2 izby
    9. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 10 sierpnia 2026, 19,2 m²

      Mała 2b, Piława Górna

      90 000 złCena za metr kwadratowy: 4 688 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 19,2 m²
      • piętro 2
    10. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 10 sierpnia 2026, 38 m²

      Jana Kilińskiego 7, Piława Górna

      65 000 złCena za metr kwadratowy: 1 711 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 38 m²
      • 3 izby

    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.

    Najczęstsze pytania o ceny mieszkań

    Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w jednostce ewidencyjnej Piława Górna - gmina miejska?

    Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w jednostce ewidencyjnej Piława Górna - gmina miejska wynosi 3 575 zł/m² na podstawie 50 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.

    Ile kosztuje typowe mieszkanie w jednostce ewidencyjnej Piława Górna - gmina miejska?

    Mieszkanie o medianowej powierzchni 46,1 m² kosztowało w tym okresie medianowo 155 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.

    Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w jednostce ewidencyjnej Piława Górna - gmina miejska?

    Mediana ceny wynosi brak danych/m² na rynku pierwotnym i 3 799 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.

    Czy ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Piława Górna - gmina miejska rosną?

    Według porównywalnych median ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Piława Górna - gmina miejska spadły o 9,5% rok do roku.

    Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?

    Cena transakcyjna 3 575 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.

    Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?

    Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to wrzesień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 4 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026. Zmiana danych: 4 listopada 2026. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych