Przejdź do treści

Gmina · Ceny transakcyjne

Ceny mieszkań w gminie Piława Górna

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego

0202041

Poziom

gmina

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Mediana ceny za metr kwadratowy ?

3 851zł/m²

Cena transakcyjna −9,5% rok do roku

Mediana ceny transakcyjnej ?

159 500zł

Cena transakcyjna

Mediana powierzchni ?

46,2m²

Liczba transakcji ?

50

  • 9 września 2025 – 9 września 2026 · 50 aktów notarialnych
  • Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026 · import 10 października 2026
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Opis obszaru

Cena transakcyjna

Piława Górna to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 987 transakcji.

Mieszkania: 50 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 3 851 zł/m², a mediana powierzchni 46,2 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania 50 3 851 zł/m² 159 500 zł 46,2 m²
Garaże 2 brak danych brak danych brak danych
Handlowo-usługowe brak transakcji brak transakcji brak transakcji brak transakcji
Biurowe brak transakcji brak transakcji brak transakcji brak transakcji
Produkcyjne brak transakcji brak transakcji brak transakcji brak transakcji
Inne lokale 1 brak danych brak danych brak danych
Działki budowlane Niska próba 11 117 zł/m² 50 000 zł 458,0 m²
Działki rolne 1 brak danych brak danych brak danych
Działki pozostałe brak transakcji brak transakcji brak transakcji brak transakcji
Budynki Niska próba 19 3 252 zł/m² 200 000 zł 96,1 m²

Ceny mieszkań według liczby pokoi ?

Pokrycie pola liczby pokoi: 92,0%
Mediany cen transakcyjnych mieszkań według liczby pokoi
Liczba pokoi Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Wiarygodność próby ?
2 pokoje 13 2 708 zł/m² 114 000 zł Niska próba
3 pokoje 22 3 942 zł/m² 172 500 zł Niska próba
4 pokoje 9 4 303 zł/m² 274 000 zł Niska próba
5 pokoi 2 brak danych brak danych za mała próba

Rynek pierwotny i rynek wtórny ?

Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%
Ceny transakcyjne według rodzaju rynku
Rodzaj rynku Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Wiarygodność próby
Rynek pierwotny 3 brak danych za mała próba
Rynek wtórny 47 3 903 zł/m² Wiarygodna

Ceny mieszkań w częściach obszaru ?

Ostatnie 24 miesiące danych
Porównanie cen mieszkań w częściach obszaru
Część obszaru Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy
KOPANICA 81 4 485 zł/m²
POŁUDNIE 38 3 294 zł/m²

Historia cen mieszkań rok po roku ?

Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Rok Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Zmiana rok do roku Wiarygodność próby
2026 35 3 326 zł/m² −17,2% Wiarygodna
2025 55 4 016 zł/m² −0,8% Wiarygodna
2024 66 4 050 zł/m² +0,6% Wiarygodna
2023 48 4 026 zł/m² +108,3% Wiarygodna
2022 14 1 933 zł/m² +41,9% Niska próba

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle: Powiat, Województwo

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina Piława Górna; część danych: powiat dzierżoniowski Bank Danych Lokalnych GUS

    Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    1,1rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    80 000 zł
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    1 695 zł/m²
    Mediana powierzchni mieszkania
    47,7 m²
    Szacowany roczny dochód netto ?
    69 881 zł
    Wynagrodzenie brutto według GUS
    8 059 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    powiat dzierżoniowski
    Liczba mieszkań w próbie
    505

    Tempo zmian okolicy ?

    malejąca

    Zmiana liczby mieszkańców
    −13,3%
    Saldo migracji w 2025 roku
    −25 osób

    Co mówią dane o okolicy

    Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.

    Pieniądze

    • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie dzierżoniowskim w 2025 roku: 8 059 zł miesięcznie. To 86,0% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 136,6%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 80 000 zł — z 503 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,1 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

    Życie na co dzień

    • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Piława Górna mieszkały 5 753 osoby. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 13,3%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 25 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
    • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 12,6% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 22,6%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,8%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
    • Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie dzierżoniowskim 23,8 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 500 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie dzierżoniowskim w 2025 roku: 7,5%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 11,9% do 7,5%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 8 206 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 221,1%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz mniej.W 2025 roku oddano tu do użytku 0,2 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik spadł z 0,4 do 0,2.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    8 059 złmiesięcznie

    +136,6%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    8 206 złrocznie

    +221,1%

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    86,0%

    +3,9

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    7,5%

    −4,4

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    4,8%

    −2,1

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    5 753osoby

    −13,3%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    2 768osób

    −12,6%48,1% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    2 985osób

    −13,9%51,9% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    725osób

    −19,0%12,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    870osób

    −36,0%15,1% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    1 278osób

    −14,5%22,2% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    1 580osób

    −16,3%27,5% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    1 300osób

    +30,7%22,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    −25 osób

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    −4,3

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    −3,3

    −0,2

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    −1,0

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    44

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    69

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    23,8

    Dane za 2025 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    0,2

    −0,2

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    5 274

    −13,0%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    3 449

    −15,2%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Mieszkania

    Cena transakcyjna
    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Pełna lista jest pod linkiem poniżej tabeli.
    Data Nieruchomość Cena Cena za metr kwadratowy Powierzchnia Udział Pokoje Piętro
    3 września 2026 Kwiatowa 1, Piława Górna Lokal 4 60 000 zł 920 zł/m² ? 65,2 m² ? 1/1 ? 2 brak danych
    31 sierpnia 2026 Stanisława Staszica 36, Piława Górna Lokal 30 120 500 zł 2 612 zł/m² ? 46,1 m² ? 1/1 ? brak danych 5
    18 sierpnia 2026 Budowlanych 8, Piława Górna Lokal 5 70 000 zł 2 017 zł/m² ? 34,7 m² ? 1/1 ? 2 brak danych
    14 sierpnia 2026 Stanisława Staszica 26, Piława Górna Lokal 8 120 000 zł 4 110 zł/m² ? 29,2 m² ? 1/1 ? 2 brak danych
    10 sierpnia 2026 Mała 2b, Piława Górna Lokal 6 90 000 zł 4 688 zł/m² ? 19,2 m² ? 1/1 ? brak danych 2
    10 sierpnia 2026 Jana Kilińskiego 7, Piława Górna Lokal 1 65 000 zł 1 711 zł/m² ? 38,0 m² ? 1/1 ? 3 brak danych
    7 sierpnia 2026 Osiedle Młyńskie 61, PIŁAWA GÓRNA Lokal 1 151 000 zł 3 261 zł/m² ? 46,3 m² ? 1/1 ? 4 brak danych
    22 lipca 2026 Fabryczna 11, Piława Górna Lokal 15 144 000 zł 3 799 zł/m² ? 37,9 m² ? 1/1 ? 3 brak danych
    13 lipca 2026 Stanisława Staszica 30, Piława Górna Lokal 2 159 000 zł 3 575 zł/m² ? 44,5 m² ? 1/1 ? 2 brak danych
    1 lipca 2026 Wąska 10, Piława Górna Lokal 1 155 000 zł 3 112 zł/m² ? 49,8 m² ? 1/1 ? 3 brak danych

    Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Mieszkania” w gminie Piława Górna

    Najczęstsze pytania o ceny mieszkań

    Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Piława Górna?

    Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Piława Górna wynosi 3 851 zł/m² na podstawie 50 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.

    Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Piława Górna?

    Mieszkanie o medianowej powierzchni 46,2 m² kosztowało w tym okresie medianowo 159 500 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.

    Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w gminie Piława Górna?

    Mediana ceny wynosi brak danych/m² na rynku pierwotnym i 3 903 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.

    Czy ceny mieszkań w gminie Piława Górna rosną?

    Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Piława Górna spadły o 9,5% rok do roku.

    Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?

    Cena transakcyjna 3 851 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.

    Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?

    Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to wrzesień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 10 października 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026. Import: 10 października 2026. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych