Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w gminie Bielawa
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
4 391zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
207 000zł
Mediana powierzchni ?
47,1m²
Liczba transakcji ?
209
- 2 września 2025 – 2 września 2026 · 209 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026 · import 10 października 2026
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaBielawa to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 4 740 transakcji.
Mieszkania: 209 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 4 391 zł/m², a mediana powierzchni 47,1 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 209 | 4 391 zł/m² | 207 000 zł | 47,1 m² |
| Handlowo-usługowe Niska próba | 1 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Biurowe Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Produkcyjne Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Inne lokale Niska próba | 6 | 2 690 zł/m² | 140 000 zł | 55,4 m² |
| Działki budowlane Niska próba | 28 | 193 zł/m² | 202 825 zł | 963,5 m² |
| Działki rolne Niska próba | 4 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Działki pozostałe Niska próba | 8 | 178 zł/m² | 44 145 zł | 624,0 m² |
| Budynki Niska próba | 36 | 3 879 zł/m² | 425 000 zł | 21,3 m² |
Ceny mieszkań według liczby pokoi ?
| Liczba pokoi | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 1 pokój | 7 | 4 293 zł/m² | 89 000 zł | Niska próba |
| 2 pokoje | 46 | 4 794 zł/m² | 140 000 zł | Wiarygodna |
| 3 pokoje | 103 | 4 421 zł/m² | 210 000 zł | Wiarygodna |
| 4 pokoje | 47 | 4 221 zł/m² | 270 000 zł | Wiarygodna |
| 5 pokoi | 3 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 6 pokoi | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek pierwotny | 69 | 3 778 zł/m² | Wiarygodna |
| Rynek wtórny | 139 | 4 912 zł/m² | Wiarygodna |
Ceny mieszkań w częściach obszaru ?
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 136 | 4 511 zł/m² | +3,4% | Wiarygodna |
| 2025 | 202 | 4 362 zł/m² | +7,7% | Wiarygodna |
| 2024 | 249 | 4 052 zł/m² | +21,7% | Wiarygodna |
| 2023 | 196 | 3 330 zł/m² | +33,6% | Wiarygodna |
| 2022 | 251 | 2 492 zł/m² | −5,0% | Wiarygodna |
| 2021 | 222 | 2 623 zł/m² | +21,5% | Wiarygodna |
| 2020 | 18 | 2 158 zł/m² | +16,1% | Niska próba |
| 2019 | 138 | 1 858 zł/m² | +1,7% | Wiarygodna |
| 2018 | 204 | 1 827 zł/m² | +9,1% | Wiarygodna |
| 2017 | 179 | 1 674 zł/m² | −4,1% | Wiarygodna |
| 2016 | 143 | 1 745 zł/m² | +2,8% | Wiarygodna |
| 2015 | 136 | 1 698 zł/m² | −7,8% | Wiarygodna |
| 2014 | 109 | 1 842 zł/m² | −2,6% | Wiarygodna |
| 2013 | 152 | 1 891 zł/m² | −1,3% | Wiarygodna |
| 2012 | 127 | 1 915 zł/m² | −4,6% | Wiarygodna |
| 2011 | 122 | 2 007 zł/m² | bez zmian | Wiarygodna |
| 2010 | 150 | 2 006 zł/m² | brak danych | Wiarygodna |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Bielawa; część danych: powiat dzierżoniowski Bank Danych Lokalnych GUS
Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
1,5rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 102 500 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 2 210 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 45,4 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 69 881 zł
- Wynagrodzenie brutto według GUS
- 8 059 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat dzierżoniowski
- Liczba mieszkań w próbie
- 3 110
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −10,3%
- Saldo migracji w 2025 roku
- −14 osób
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie dzierżoniowskim w 2025 roku: 8 059 zł miesięcznie. To 86,0% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 136,6%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 102 500 zł — z 3 102 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,5 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Bielawa mieszkało 27 480 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 10,3%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 14 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 10,9% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 26,4%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 62,7%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie dzierżoniowskim 23,8 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 500 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie dzierżoniowskim w 2025 roku: 7,5%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 11,9% do 7,5%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 8 499 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 124,6%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 0,8 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 0,5 do 0,8.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 059 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
8 499 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
86,0%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
7,5%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
3,9%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
27 480osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
12 791osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
14 689osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
3 008osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
3 659osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
5 752osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
7 809osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
7 252osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
−14 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
−0,5
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−0,7
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,2
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
183
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
197
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
23,8
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
0,8
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
26 692
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
24 310
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Pokoje | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2 września 2026 | Stefana Żeromskiego 50C, Bielawa Lokal 25 | 525 000 zł | 8 798 zł/m² ? | 59,7 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
| 31 sierpnia 2026 | 1 Maja 34c, Bielawa Lokal 6 | 570 000 zł | 4 077 zł/m² ? | 139,8 m² ? | 1/1 ? | 5 | 2 |
| 31 sierpnia 2026 | Sowia 8, Bielawa Lokal 2 | 143 000 zł | 3 625 zł/m² ? | 39,5 m² ? | 1/1 ? | 4 | 1 |
| 27 sierpnia 2026 | Ludwika Waryńskiego 7, Bielawa Lokal 5 | 203 000 zł | 4 254 zł/m² ? | 47,7 m² ? | 1/1 ? | 5 | 1 |
| 27 sierpnia 2026 | Władysława Reymonta 2b, Bielawa Lokal 22 | 330 000 zł | 6 044 zł/m² ? | 54,6 m² ? | 1/1 ? | 4 | 1 |
| 27 sierpnia 2026 | Piastowska 68, Bielawa Lokal 3 | 186 000 zł | 4 468 zł/m² ? | 41,6 m² ? | 1/1 ? | 2 | 2 |
| 27 sierpnia 2026 | 3 Maja 45, Bielawa Lokal 8 | 139 000 zł | 3 724 zł/m² ? | 37,3 m² ? | 1/1 ? | 3 | 3 |
| 27 sierpnia 2026 | 3 Maja 4, Bielawa Lokal 6 | 141 000 zł | 3 568 zł/m² ? | 39,5 m² ? | 1/1 ? | 3 | 3 |
| 17 sierpnia 2026 | Osiedle XXV-lecia 25, Bielawa Lokal 3 | 246 000 zł | 4 843 zł/m² ? | 50,8 m² ? | 1/1 ? | 3 | 4 |
| 11 sierpnia 2026 | Słomiana 8, Bielawa Lokal 4 | 160 000 zł | 4 790 zł/m² ? | 33,4 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Mieszkania” w gminie Bielawa
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Bielawa?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Bielawa wynosi 4 391 zł/m² na podstawie 209 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Bielawa?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 47,1 m² kosztowało w tym okresie medianowo 207 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w gminie Bielawa?
Mediana ceny wynosi 3 778 zł/m² na rynku pierwotnym i 4 912 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.
Czy ceny mieszkań w gminie Bielawa rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Bielawa spadły o 14,2% rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 4 391 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to wrzesień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 10 października 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026. Import: 10 października 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych