Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań na rynku wtórnym w gminie Bielawa
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
4 912zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
230 000zł
Mediana powierzchni ?
47,6m²
Liczba transakcji ?
136
- 6 października 2025 – 6 października 2026 · 136 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: październik 2026 · zmiana danych 7 listopada 2026 ?
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaBielawa to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 1 188 transakcji.
Na stronie zastosowano filtr: rynek wtórny. Wszystkie kafle, wykresy i transakcje dotyczą wyłącznie tego rodzaju rynku.
Mieszkania: 136 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 4 912 zł/m², a mediana powierzchni 47,6 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 136 | 4 912 zł/m² | 230 000 zł | 47,6 m² |
Ceny mieszkań według liczby izb na rynku wtórnym ?
| Liczba izb | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 1 izba | 3 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 2 izby | 36 | 5 001 zł/m² | 147 000 zł | Wiarygodna |
| 3 izby | 61 | 5 021 zł/m² | 227 500 zł | Wiarygodna |
| 4 izby | 30 | 4 735 zł/m² | 312 500 zł | Wiarygodna |
| 5 izb | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 6 izb | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Ceny mieszkań na rynku wtórnym ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek wtórny | 132 | 4 893 zł/m² | Wiarygodna |
Ceny mieszkań w częściach obszaru na rynku wtórnym ?
Historia cen mieszkań rok po roku na rynku wtórnym ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 104 | 4 859 zł/m² | +3,5% | Wiarygodna |
| 2025 | 143 | 4 694 zł/m² | +7,4% | Wiarygodna |
| 2024 | 118 | 4 371 zł/m² | +3,0% | Wiarygodna |
| 2023 | 102 | 4 244 zł/m² | +10,6% | Wiarygodna |
| 2022 | 94 | 3 838 zł/m² | +19,2% | Wiarygodna |
| 2021 | 135 | 3 220 zł/m² | +17,3% | Wiarygodna |
| 2020 | 115 | 2 746 zł/m² | +17,4% | Wiarygodna |
| 2019 | 132 | 2 339 zł/m² | +3,4% | Wiarygodna |
| 2018 | 123 | 2 263 zł/m² | +15,6% | Wiarygodna |
| 2017 | 110 | 1 957 zł/m² | −13,5% | Wiarygodna |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle:
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Bielawa; część danych: powiat dzierżoniowski Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
2,1rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 145 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 3 176 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 44,9 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 69 881 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 8 059 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat dzierżoniowski
- Liczba mieszkań w próbie
- 1 188
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −10,3%
- Saldo migracji w 2025 roku
- −14 osób
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie dzierżoniowskim w 2025 roku: 8 059 zł miesięcznie. To 86,0% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 136,6%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 145 000 zł — z 1 180 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,1 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Bielawa mieszkało 27 480 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 10,3%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 14 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 10,9% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 26,4%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 62,7%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie dzierżoniowskim 23,8 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 500 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie dzierżoniowskim w 2025 roku: 7,5%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 11,9% do 7,5%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 8 499 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 124,6%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 0,8 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 0,5 do 0,8.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 059 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
8 499 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
86,0%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
7,5%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
3,9%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
27 480osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
12 791osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
14 689osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
3 008osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
3 659osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
5 752osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
7 809osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
7 252osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
−14 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
−0,5
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−0,7
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,2
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
183
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
197
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
23,8
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
0,8
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
26 692
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
24 310
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 6 października 2026, 61,87 m²
Szpakowa 28, Bielawa
290 000 złCena za metr kwadratowy: 4 687 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 61,87 m²
- 4 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 30 września 2026, 91,3 m²
Obrońców Westerplatte 10, Bielawa
435 000 złCena za metr kwadratowy: 4 765 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 91,3 m²
- 4 izby
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 29 września 2026, 58,28 m²
Ludwika Waryńskiego 32, Bielawa
225 000 złCena za metr kwadratowy: 3 861 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 58,28 m²
- 4 izby
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 29 września 2026, 26,47 m²
osiedle Włókniarzy 16b, BIELAWA
100 000 złCena za metr kwadratowy: 3 778 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 26,47 m²
- 2 izby
- piętro 5
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 18 września 2026, 38,01 m²
Bohaterów Getta 8, Bielawa
202 000 złCena za metr kwadratowy: 5 314 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 38,01 m²
- 2 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 16 września 2026, 66,13 m²
Komandora Stefana Frankowskiego 22, Bielawa
198 000 złCena za metr kwadratowy: 2 994 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 66,13 m²
- 3 izby
- piętro 4
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 14 września 2026, 64,82 m²
Mikołaja Kopernika 15, Bielawa
380 000 złCena za metr kwadratowy: 5 862 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 64,82 m²
- 3 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 11 września 2026, 36,7 m²
Władysława Grabskiego 7, Bielawa
130 000 złCena za metr kwadratowy: 3 542 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 36,7 m²
- 2 izby
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 10 września 2026, 53 m²
Słoneczna 15, Bielawa
285 000 złCena za metr kwadratowy: 5 377 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 53 m²
- 4 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 4 września 2026, 94,28 m²
Janusza Korczaka 12A, Bielawa
400 000 złCena za metr kwadratowy: 4 243 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 94,28 m²
- 4 izby
- piętro 2
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Bielawa?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Bielawa wynosi 4 912 zł/m² na podstawie 136 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Bielawa?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 47,6 m² kosztowało w tym okresie medianowo 230 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy ceny mieszkań w gminie Bielawa rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Bielawa wzrosły o 7,8% rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 4 912 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to październik 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 7 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: październik 2026. Zmiana danych: 7 listopada 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych