Budynki

Świeradów-Zdrój

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za m² i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego: gmina Świeradów-Zdrój 0210021 Indeks transakcji Zobacz pełną listę

Mediana ceny za m² ?

Mediana ceny całkowitej

Mediana metrażu

84,1 m²

Liczba transakcji

20

Ostatnie 24 miesięcy · 20 aktów notarialnych

Opis obszaru

Świeradów-Zdrój to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 251 transakcji.

Budynki: 20 transakcji. Mediana ceny za m² wynosi brak danych, a mediana metrażu 84,1 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Transakcje Mediana ceny/m² Mediana ceny Mediana metrażu
Mieszkania 98 3 451 zł/m² 161 000 zł 45,4 m²
Handlowo-usługowe 2 18 376 zł/m² 481 263 zł 26,2 m²
Inne lokale 20 8 908 zł/m² 431 347 zł 37,0 m²
Działki budowlane 72 282 zł/m² 174 600 zł 1 505,5 m²
Działki rolne 27 2 000,0 m²
Działki pozostałe 1 10 787,0 m²
Budynki 37 9 541 zł/m² 591 250 zł 64,6 m²

Trend mediany ceny za m² ?

Ten obszar na tle: Powiat, Województwo

Liczba transakcji ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana ceny całkowitej ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana metrażu

Miesięcznie, wybrany typ

Przedziały cenowe

Liczba transakcji wg ceny całkowitej, wybrany typ

Kontekst okolicy

gmina Świeradów-Zdrój; część danych: powiat lubański

Dane Banku Danych Lokalnych GUS dla całej gminy lub całego powiatu opisują charakter okolicy, w odróżnieniu od obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie punktu.

Co mówią dane o okolicy: plusy i znaki zapytania

Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.

Pieniądze

  • Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie lubańskim w 2025 r.: 7 855 zł miesięcznie. To 83,8% średniej krajowej. Od 2015 r. wynagrodzenie wzrosło o 137%.To kwota dla całego powiatu — opisuje lokalny rynek pracy, a nie Twój dochód.
  • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 161 000 zł — z 98 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,4 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

Życie na co dzień

  • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 r. w gminie Świeradów-Zdrój mieszkało 3 850 osób. Od 2015 r. liczba mieszkańców spadła o 9,6%. W 2025 r. wyprowadziło się stąd o 6 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
  • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 10,3% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 26,3%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 63,3%. Stan na koniec 2025 r.Jeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
  • Przestępczość rośnie.W 2024 r. policja odnotowała w powiecie lubańskim 28,4 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 900 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 r. wskaźnik wzrósł z 23,9 do 28,4.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

Rozwój okolicy

  • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie lubańskim w 2025 r.: 7,7%. Od 2015 r. stopa bezrobocia spadła z 14,2% do 7,7%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy, a nie szanse konkretnej osoby na znalezienie pracy.
  • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 r.: 19 335 zł na mieszkańca. Od 2015 r. dochody wzrosły o 160,1%.To dochody ogółem, a nie sam budżet na inwestycje. Plany dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
  • Buduje się tu coraz więcej.W 2017 r. oddano tu do użytku 2,3 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2007 r. wskaźnik wzrósł z 1,5 do 2,3.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.To najnowsze dane, jakie mamy dla tego obszaru — za 2017 rok. Nowszych GUS mógł jeszcze nie opublikować albo nie udało się ich pobrać, więc liczba może już nie opisywać dzisiejszej sytuacji.

Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

Dostępność mieszkań ?
2,4 × roczny dochód netto
Mediana całkowitej ceny mieszkania
161 000 zł
Mediana ceny za m²
3 451 zł/m²
Mediana powierzchni mieszkania
45,4 m²
Szacunkowy dochód netto
5 685 zł/mies.
Źródłowe wynagrodzenie brutto GUS
7 855 zł/mies.
Obszar wynagrodzenia
powiat lubański
Liczba mieszkań w próbie
98
Cena całego mieszkania 161 000 zł
Szacowany roczny dochód netto ? 68 217 zł
Roczne wynagrodzenie brutto 94 261 zł
Czy okolica rośnie? ?
malejąca
Ludność -9,6%
Saldo migracji 2025 -6 osób

Finanse i praca

Dochody i rynek pracy

Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie lubańskim

?
7 855 zł+137,0%
Dane za 2025 r.
Najważniejsze dane
Dochody gminy na mieszkańca?
19 335 zł+160,1%
Wynagrodzenie vs Polska?
83,8%+4,0
Stopa bezrobocia?
7,7%-6,5
Bezrobotni w wieku produkcyjnym?
3,7%-4,4

Ludność i wiek

Stan ludności

Ludność ogółem w gminie Świeradów-Zdrój

?
3 850 -9,6%
Stan na 31 XII 2025 r.
Płeć
Mężczyźni?
1 817-9,1%
Kobiety?
2 033-10,1%
Wiek
0-14 lat?
398-30,4%
15-29 lat?
568-23,6%
30-44 lata?
807-14,1%
45-64 lata?
1 063-16,0%
65+?
1 014+37,0%

Migracje

Ruch mieszkańców

W gminie Świeradów-Zdrój ubyło 6 osób przez migracje w 2025 r.

?
-6 osób
Dane za 2025 r.
Co składa się na bilans
Saldo na 1000 mieszkańców?
-1,6
Migracje wewnętrzne na 1000?
-1,8+0,5
Migracje zagraniczne na 1000?
0,3
Zameldowania?
36
Wymeldowania?
42

Bezpieczeństwo i rozwój

Bezpieczeństwo i tempo rozwoju

Przestępczość na 1000 mieszkańców w powiecie lubańskim

?
28,4+4,5
Dane za 2024 r.
Najważniejsze dane
Nowe mieszkania na 1000?
2,3+0,8
Wodociąg?
3 445+2,3%
Kanalizacja?
2 765+35,8%

Najnowsze transakcje: Budynki

Pokazano najnowsze transakcje dla filtra „Budynki”. Pełna lista pod linkiem poniżej.

Data Oznaczenie / lokal Cena Cena/m² Metraż Udział Izby Kondygnacja
16.01.2026 Kolejowa 2a, Świeradów-Zdrój Budynek 1_BUD 122,4 m² ?
27.10.2025 Nadbrzeżna 13, Świeradów-Zdrój Budynek 1_BUD 105,1 m² ?
27.10.2025 Nadbrzeżna 13, Świeradów-Zdrój Budynek 2_BUD 44,9 m² ?
10.06.2025 Jarosława Dąbrowskiego 8, Świeradów-Zdrój Budynek 1_BUD 345,3 m² ?
06.06.2025 Krucza 15, Świeradów-Zdrój Budynek 2_BUD 25,0 m² ?
06.06.2025 Krucza 15, Świeradów-Zdrój Budynek 1_BUD 96,0 m² ?
30.05.2025 Podgórna 11, Świeradów-Zdrój Budynek 2_BUD 21,5 m² ?
30.05.2025 Podgórna 11, Świeradów-Zdrój Budynek 1_BUD 52,2 m² ?
19.05.2025 Świeradów-Zdrój Budynek 1_BUD 50,2 m² ?
05.05.2025 Lwówecka 8, Świeradów-Zdrój Budynek 2_BUD 33,2 m² ?

Zobacz pełną listę transakcji w powiecie lubańskim