Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w gminie Świeradów-Zdrój
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Pokazujemy 2 lata, bo w ostatnim roku zapisano mniej niż 30 aktów notarialnych.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
3 339zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
151 530zł
Mediana powierzchni ?
45,4m²
Liczba transakcji ?
125
- 20 lutego 2024 – 20 lutego 2026 · 125 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: luty 2026 · import 16 października 2026
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaŚwieradów-Zdrój to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 869 transakcji.
Mieszkania: 0 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi brak danych, a mediana powierzchni brak danych.
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Handlowo-usługowe Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Inne lokale Niska próba | 1 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Działki budowlane Niska próba | 43 | 110 zł/m² | 177 000 zł | 1 511,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 9 | brak danych | brak danych | 2 822,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | 1 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Budynki Niska próba | 20 | brak danych | brak danych | 84,1 m² |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 13 | 2 512 zł/m² | −4,5% | Niska próba |
| 2015 | 14 | 2 629 zł/m² | −25,0% | Niska próba |
| 2014 | 54 | 3 505 zł/m² | +45,1% | Wiarygodna |
| 2013 | 11 | 2 415 zł/m² | +9,5% | Niska próba |
| 2012 | 9 | 2 206 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Świeradów-Zdrój; część danych: powiat lubański Bank Danych Lokalnych GUS
Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
2,2rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 151 530 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 3 339 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 45,4 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 68 153 zł
- Wynagrodzenie brutto według GUS
- 7 847 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat lubański
- Liczba mieszkań w próbie
- 125
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −9,6%
- Saldo migracji w 2025 roku
- −6 osób
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie lubańskim w 2025 roku: 7 847 zł miesięcznie. To 83,7% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 136,8%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 151 530 zł — z 124 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,2 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Świeradów-Zdrój mieszkało 3 850 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 9,6%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 6 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 10,3% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 26,3%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 63,3%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie lubańskim 27,7 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 800 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie lubańskim w 2025 roku: 7,7%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 14,2% do 7,7%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 19 335 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 160,1%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz mniej.W 2025 roku oddano tu do użytku 4,4 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik spadł z 8,6 do 4,4.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
7 847 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
19 335 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
83,7%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
7,7%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
3,7%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
3 850osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
1 817osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
2 033osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
398osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
568osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
807osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
1 063osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
1 014osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
−6 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
−1,6
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−1,8
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,3
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
36
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
42
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
27,7
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
4,4
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
3 415
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
2 769
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Pokoje | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31 marca 2023 | Cicha 13E, Świeradów-Zdrój Lokal Udziały wymagają uwagi ? | 615 000 zł | 11 963 zł/m² ? | 51,4 m² ? | 1/1 ? | 2 | brak danych |
| 15 lutego 2023 | Boczna 5, Świeradów-Zdrój Lokal | 220 000 zł | 4 855 zł/m² ? | 45,3 m² ? | 1/1 ? | 2 | 1 |
| 30 stycznia 2023 | Zakopiańska 22A, Świeradów-Zdrój Lokal | 560 000 zł | 15 094 zł/m² ? | 37,1 m² ? | 1/1 ? | 2 | 3 |
| 7 grudnia 2022 | Górska 6, Świeradów-Zdrój Lokal | 440 000 zł | 7 333 zł/m² ? | 60,0 m² ? | 1/1 ? | 4 | 4 |
| 26 listopada 2022 | Cicha 13A, Świeradów-Zdrój Lokal | 559 000 zł | 12 313 zł/m² ? | 45,4 m² ? | 1/1 ? | 2 | 2 |
| 23 listopada 2022 | Bronka Czecha 1, Świeradów-Zdrój Lokal | 460 000 zł | 4 904 zł/m² ? | 93,8 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 12 lipca 2021 | Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9k, Świeradów-Zdrój Lokal | 367 760 zł | 5 575 zł/m² ? | 66,0 m² ? | 1/1 ? | 2 | 3 |
| 12 lipca 2021 | Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9k, Świeradów-Zdrój Lokal | 370 070 zł | 5 474 zł/m² ? | 67,6 m² ? | 1/1 ? | 2 | 3 |
| 28 kwietnia 2021 | Cicha 13B, Świeradów-Zdrój Lokal | 390 000 zł | 9 288 zł/m² ? | 42,0 m² ? | 1/1 ? | 2 | brak danych |
| 15 kwietnia 2020 | Grunwaldzka 1, Świeradów-Zdrój Lokal | 150 000 zł | 2 752 zł/m² ? | 54,5 m² ? | 1/1 ? | brak danych | 1 |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Mieszkania” w gminie Świeradów-Zdrój
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Świeradów-Zdrój?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Świeradów-Zdrój wynosi 3 339 zł/m² na podstawie 125 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Świeradów-Zdrój?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 45,4 m² kosztowało w tym okresie medianowo 151 530 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy ceny mieszkań w gminie Świeradów-Zdrój rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Świeradów-Zdrój spadły o 28,3% rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 3 339 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to luty 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 16 października 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: luty 2026. Import: 16 października 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych