Przejdź do treści

Gmina · Ceny transakcyjne

Ceny mieszkań w gminie Lubań

Ceny transakcyjne nieruchomości w całym mieście. Powiat, gmina i jednostka ewidencyjna mają tu te same granice, więc ich statystyki zebraliśmy na jednej stronie.

Kod podziału terytorialnego

0210042

Poziom

gmina

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 6 aktów notarialnych. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.

Mediana ceny za metr kwadratowy ?

3 300zł/m²

Cena transakcyjna Niska próba

Mediana ceny transakcyjnej ?

209 000zł

Cena transakcyjna Niska próba

Mediana powierzchni ?

51,4m²

Niska próba

Liczba transakcji ?

6

  • 16 marca 2024 – 16 marca 2026 · 6 aktów notarialnych
  • Ostatni miesiąc danych: marzec 2026 · import 29 sierpnia 2026
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Opis obszaru

Cena transakcyjna

Lubań to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 336 transakcji.

Mieszkania: 6 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 3 300 zł/m², a mediana powierzchni 51,4 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania Niska próba 6 3 300 zł/m² 209 000 zł 51,4 m²
Inne lokale brak transakcji brak transakcji brak transakcji brak transakcji
Działki budowlane 101 58 zł/m² 70 406 zł 1 164,0 m²
Działki rolne 45 5 zł/m² 37 000 zł 6 453,5 m²
Budynki 40 brak danych brak danych 77,0 m²

Ceny mieszkań według liczby pokoi ?

Pokrycie pola liczby pokoi: 100,0%
Mediany cen transakcyjnych mieszkań według liczby pokoi
Liczba pokoi Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Wiarygodność próby ?
2 pokoje 2 brak danych brak danych za mała próba
3 pokoje 2 brak danych brak danych za mała próba
4 pokoje 1 brak danych brak danych za mała próba
5 pokoi 1 brak danych brak danych za mała próba

Rynek pierwotny i rynek wtórny ?

Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%
Ceny transakcyjne według rodzaju rynku
Rodzaj rynku Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Wiarygodność próby
Rynek wtórny 6 3 300 zł/m² Niska próba

Historia cen mieszkań rok po roku ?

Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Rok Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Zmiana rok do roku Wiarygodność próby
2019 10 2 229 zł/m² +9,4% Niska próba
2018 7 2 037 zł/m² +30,9% Niska próba
2017 5 1 556 zł/m² brak danych Niska próba

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle: Powiat, Województwo

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina Lubań; część danych: powiat lubański Bank Danych Lokalnych GUS

    Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    1,5rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    100 000 zł
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    2 210 zł/m²
    Mediana powierzchni mieszkania
    56,0 m²
    Szacowany roczny dochód netto ?
    68 153 zł
    Wynagrodzenie brutto według GUS
    7 847 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    powiat lubański
    Liczba mieszkań w próbie
    37

    Tempo zmian okolicy ?

    malejąca

    Zmiana liczby mieszkańców
    −2,7%
    Saldo migracji w 2025 roku
    +18 osób

    Co mówią dane o okolicy

    Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.

    Pieniądze

    • Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie lubańskim w 2025 roku: 7 847 zł miesięcznie. To 83,7% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 136,8%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 100 000 zł — z 37 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,5 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

    Życie na co dzień

    • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Lubań mieszkało 6 436 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 2,7%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 18 osób więcej, niż się wyprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
    • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,6% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 18,0%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 68,4%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
    • Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie lubańskim 27,7 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 800 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie lubańskim w 2025 roku: 7,7%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 14,2% do 7,7%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 8 915 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 152,1%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 3,7 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 3,5 do 3,7.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    7 847 złmiesięcznie

    +136,8%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    8 915 złrocznie

    +152,1%

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    83,7%

    +3,9

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    7,7%

    −6,5

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    3,6%

    −4,2

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    6 436osób

    −2,7%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    3 164osoby

    −5,0%49,2% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    3 272osoby

    −0,4%50,8% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    876osób

    −13,4%13,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    1 135osób

    −17,4%17,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    1 358osób

    −17,6%21,1% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    1 907osób

    +5,3%29,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    1 160osób

    +50,5%18,0% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    +18 osób

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    2,8

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    2,3

    +1,7

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    0,5

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    100

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    82

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    27,7

    Dane za 2025 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    3,7

    +0,2

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    4 869

    +8,2%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    256

    +208,4%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Mieszkania

    Cena transakcyjna
    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Pełna lista jest pod linkiem poniżej tabeli.
    Data Nieruchomość Cena Cena za metr kwadratowy Powierzchnia Udział Pokoje Piętro
    9 września 2025 66, Radostów Średni Lokal 4 Udziały wymagają uwagi ? 189 000 zł 2 436 zł/m² ? 77,6 m² ? 1/1 ? 4 2
    17 lipca 2025 140, Pisarzowice Lokal 2 295 000 zł 4 016 zł/m² ? 73,5 m² ? 1/1 ? 5 2
    20 marca 2025 19, Kościelniki Dolne Lokal 3 100 000 zł 2 584 zł/m² ? 38,7 m² ? 1/1 ? 2 1
    2 stycznia 2025 31B, Kościelniki Dolne Lokal 12 Udziały wymagają uwagi ? 240 000 zł 4 669 zł/m² ? 51,4 m² ? 1/1 ? 3 3
    26 czerwca 2024 1A, Henryków Lubański Lokal 6 Udziały wymagają uwagi ? 65 000 zł 2 321 zł/m² ? 28,0 m² ? 1/1 ? 2 2
    13 czerwca 2024 34C, Kościelniki Dolne Lokal 14 Udziały wymagają uwagi ? 229 000 zł 4 455 zł/m² ? 51,4 m² ? 1/1 ? 3 brak danych
    6 listopada 2023 32C, Kościelniki Dolne Lokal 13 Udziały wymagają uwagi ? 245 000 zł 3 735 zł/m² ? 65,6 m² ? 1/1 ? 4 brak danych
    15 września 2023 204E, Pisarzowice Lokal 2 178 000 zł 3 309 zł/m² ? 53,8 m² ? 1/1 ? 4 1
    12 lipca 2023 55, Radostów Górny Lokal 4 Udziały wymagają uwagi ? 40 000 zł 709 zł/m² ? 56,4 m² ? 1/1 ? 3 2
    3 grudnia 2021 1B, Henryków Lubański Lokal 5 100 000 zł 2 439 zł/m² ? 41,0 m² ? 1/1 ? 3 2

    Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Mieszkania” w gminie Lubań

    Najczęstsze pytania o ceny mieszkań

    Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Lubań?

    Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Lubań wynosi 3 300 zł/m² na podstawie 6 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.

    Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Lubań?

    Mieszkanie o medianowej powierzchni 51,4 m² kosztowało w tym okresie medianowo 209 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.

    Czy ceny mieszkań w gminie Lubań rosną?

    Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Lubań nie można wiarygodnie porównać rok do roku.

    Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?

    Cena transakcyjna 3 300 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.

    Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?

    Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to marzec 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 29 sierpnia 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Ostatni miesiąc danych: marzec 2026. Import: 29 sierpnia 2026. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych