Przejdź do treści

Inne lokale · Ceny transakcyjne

Żary

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego

0811021

Poziom

gmina

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 3 akty notarialne. Medianę pokazujemy od 5 aktów notarialnych.

Mediana ceny za metr kwadratowy ?

brak danych

Cena transakcyjna

Mediana ceny transakcyjnej ?

brak danych

Cena transakcyjna

Mediana powierzchni ?

brak danych

Liczba transakcji ?

3

  • 23 grudnia 2023 – 23 grudnia 2025 · 3 akty notarialne
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Opis obszaru

Cena transakcyjna

Żary to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 129 transakcji.

Inne lokale: 3 transakcje. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi brak danych, a mediana powierzchni brak danych.

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania Niska próba 26 4 578 zł/m² 206 000 zł 47,4 m²
Inne lokale 3 brak danych brak danych brak danych
Działki budowlane Niska próba 11 brak danych brak danych 1 211,0 m²
Działki rolne Niska próba 38 103 zł/m² 117 500 zł 1 065,0 m²
Budynki 56 brak danych brak danych 97,8 m²

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle: Powiat, Województwo

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina Żary; część danych: powiat żarski Bank Danych Lokalnych GUS

    Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    2,8rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    206 000 zł Niska próba
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    4 578 zł/m² Niska próba
    Mediana powierzchni mieszkania
    47,4 m² Niska próba
    Szacowany roczny dochód netto ?
    74 615 zł
    Wynagrodzenie brutto według GUS
    8 637 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    powiat żarski
    Liczba mieszkań w próbie
    26

    Tempo zmian okolicy ?

    malejąca

    Zmiana liczby mieszkańców
    −11,3%
    Saldo migracji w 2025 roku
    −167 osób

    Co mówią dane o okolicy

    Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.

    Pieniądze

    • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie żarskim w 2025 roku: 8 637 zł miesięcznie. To 92,2% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 132,6%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 206 000 zł — z 26 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,8 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.Niska próba: mediana z 26 transakcji. Przy mniej niż 30 transakcjach jedna nietypowa sprzedaż mocno ją przesuwa, więc traktuj tę kwotę jako orientacyjną.

    Życie na co dzień

    • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Żary mieszkało 33 949 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 11,3%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 167 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
    • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 12,9% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 24,3%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 62,9%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
    • Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie żarskim 23,4 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 700 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie żarskim w 2025 roku: 6,3%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 9,7% do 6,3%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 7 842 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 124,7%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 2,2 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 2,0 do 2,2.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    8 637 złmiesięcznie

    +132,6%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    7 842 złrocznie

    +124,7%

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    92,2%

    +2,8

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    6,3%

    −3,4

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    2,6%

    −0,5

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    33 949osób

    −11,3%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    15 928osób

    −12,2%46,9% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    18 021osób

    −10,5%53,1% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    4 372osoby

    −19,8%12,9% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    4 960osób

    −27,9%14,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    6 996osób

    −23,3%20,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    9 383osoby

    −12,2%27,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    8 238osób

    +34,1%24,3% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    −167 osób

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    −4,9

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    −4,8

    0,0

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    −0,1

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    266

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    433

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    23,4

    Dane za 2025 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    2,2

    +0,2

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    32 565

    −10,7%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    31 971

    −8,0%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Inne lokale

    Cena transakcyjna
    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Inne lokale” z Rejestru Cen Nieruchomości. Pełna lista jest pod linkiem poniżej tabeli.
    Data Nieruchomość Cena Cena za metr kwadratowy Powierzchnia Udział Pokoje Piętro
    17 lutego 2025 Podchorążych 34, Żary Lokal 4 Udziały wymagają uwagi ? 95 450 zł 2 300 zł/m² ? 41,5 m² ? 1/1 ? brak danych 1
    17 lutego 2025 Podchorążych 34, Żary Lokal 2 Udziały wymagają uwagi ? 349 820 zł 2 559 zł/m² ? 136,7 m² ? 1/1 ? brak danych 1
    17 lutego 2025 Podchorążych 34, Żary Lokal 10 Udziały wymagają uwagi ? 209 530 zł 2 300 zł/m² ? 91,1 m² ? 1/1 ? brak danych 3
    17 lutego 2025 Podchorążych 34, Żary Lokal 9 Udziały wymagają uwagi ? 78 660 zł 2 300 zł/m² ? 34,2 m² ? 1/1 ? brak danych 2
    17 lutego 2025 Podchorążych 34, Żary Lokal 8 Udziały wymagają uwagi ? 140 760 zł 2 300 zł/m² ? 61,2 m² ? 1/1 ? brak danych 2
    17 lutego 2025 Podchorążych 34, Żary Lokal 7 Udziały wymagają uwagi ? 106 490 zł 2 300 zł/m² ? 46,3 m² ? 1/1 ? brak danych 2
    17 lutego 2025 Podchorążych 34, Żary Lokal 5 Udziały wymagają uwagi ? 92 690 zł 2 300 zł/m² ? 40,3 m² ? 1/1 ? brak danych 2
    17 lutego 2025 Podchorążych 34, Żary Lokal 11 Udziały wymagają uwagi ? 182 160 zł 2 300 zł/m² ? 79,2 m² ? 1/1 ? brak danych 3
    17 lutego 2025 Podchorążych 34, Żary Lokal 6 Udziały wymagają uwagi ? 144 440 zł 2 300 zł/m² ? 62,8 m² ? 1/1 ? brak danych 2
    5 lutego 2025 Adolfa Dygasińskiego 12A-B, Żary Lokal 12 Udziały wymagają uwagi ? 30 000 zł 1 154 zł/m² ? 26,0 m² ? 1/40 ? 1 brak danych

    Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Inne lokale” w gminie Żary

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Dane odświeżamy po każdym imporcie Rejestru Cen Nieruchomości. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych