Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań na rynku wtórnym w gminie Klucze
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 27 aktów notarialnych. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
5 370zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
255 200zł
Mediana powierzchni ?
47,5m²
Liczba transakcji ?
27
- 8 stycznia 2024 – 8 stycznia 2026 · 27 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: styczeń 2026 · zmiana danych 3 listopada 2026 ?
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaKlucze to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 110 transakcji.
Na stronie zastosowano filtr: rynek wtórny. Wszystkie kafle, wykresy i transakcje dotyczą wyłącznie tego rodzaju rynku.
Mieszkania: 27 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 5 370 zł/m², a mediana powierzchni 47,5 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 27 | 5 370 zł/m² | 255 200 zł | 47,5 m² |
Ceny mieszkań według liczby izb na rynku wtórnym ?
| Liczba izb | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 2 izby | 7 | 5 333 zł/m² | 190 000 zł | Niska próba |
| 3 izby | 7 | 5 240 zł/m² | 255 200 zł | Niska próba |
| 4 izby | 11 | 5 438 zł/m² | 315 000 zł | Niska próba |
| 5 izb | 2 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Ceny mieszkań na rynku wtórnym ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek wtórny | 27 | 5 370 zł/m² | Niska próba |
Historia cen mieszkań rok po roku na rynku wtórnym ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 12 | 5 404 zł/m² | +2,0% | Niska próba |
| 2024 | 14 | 5 298 zł/m² | +30,6% | Niska próba |
| 2023 | 10 | 4 058 zł/m² | −15,9% | Niska próba |
| 2022 | 10 | 4 826 zł/m² | +24,7% | Niska próba |
| 2021 | 14 | 3 869 zł/m² | +44,4% | Niska próba |
| 2020 | 9 | 2 680 zł/m² | −14,8% | Niska próba |
| 2019 | 11 | 3 146 zł/m² | +19,4% | Niska próba |
| 2018 | 11 | 2 635 zł/m² | +9,4% | Niska próba |
| 2017 | 6 | 2 408 zł/m² | +32,4% | Niska próba |
| 2016 | 8 | 1 819 zł/m² | −37,8% | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle:
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Klucze; część danych: powiat olkuski Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
2,5rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 173 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 3 486 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 47,9 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 69 265 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 7 983 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat olkuski
- Liczba mieszkań w próbie
- 110
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −6,4%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +5 osób
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie olkuskim w 2025 roku: 7 983 zł miesięcznie. To 85,2% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 114%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 173 000 zł — z 107 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,5 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Klucze mieszkało 14 206 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 6,4%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 5 osób więcej, niż się wyprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 12,7% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 23,1%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,2%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie olkuskim 14,1 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 400 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie olkuskim w 2025 roku: 7,0%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 12,3% do 7,0%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 8 092 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 179,7%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 2,0 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 1,9 do 2,0.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
7 983 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
8 092 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
85,2%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
7,0%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
4,8%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
14 206osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
6 901osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
7 305osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
1 802osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
2 136osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
2 789osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
4 200osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
3 279osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+5 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
0,4
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
0,2
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,1
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
140
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
135
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
14,1
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
2,0
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
13 656
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
7 043
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 8 stycznia 2026, 61,94 m²
Sosnowa 8, Klucze
358 000 złCena za metr kwadratowy: 5 780 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 61,94 m²
- 5 izb
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 10 grudnia 2025, 21,62 m²
29, Klucze-Osada
80 000 złCena za metr kwadratowy: 3 700 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 21,62 m²
- 2 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 4 grudnia 2025, 47,49 m²
Leśna 37, Jaroszowiec
255 000 złCena za metr kwadratowy: 5 370 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 47,49 m²
- 4 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 29 października 2025, 52,1 m²
18, Klucze - Osada
273 000 złCena za metr kwadratowy: 5 240 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 52,1 m²
- 3 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 28 października 2025, 47,87 m²
Sosnowa 9, Klucze
316 000 złCena za metr kwadratowy: 6 601 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 47,87 m²
- 4 izby
- piętro 3
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 17 września 2025, 57,89 m²
Sosnowa 6, Klucze
315 000 złCena za metr kwadratowy: 5 441 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 57,89 m²
- 4 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 15 września 2025, 62,8 m²
Sosnowa 11, Klucze
390 000 złCena za metr kwadratowy: 6 210 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 62,8 m²
- 4 izby
- piętro 3
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 18 sierpnia 2025, 62,52 m²
Sosnowa 10, Klucze
340 000 złCena za metr kwadratowy: 5 438 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 62,52 m²
- 4 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 1 sierpnia 2025, 47,49 m²
Kolejowa 6, Jaroszowiec
205 000 złCena za metr kwadratowy: 4 317 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 47,49 m²
- 4 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 30 czerwca 2025, 34,55 m²
Leśna 2, Jaroszowiec
177 000 złCena za metr kwadratowy: 5 123 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 34,55 m²
- 3 izby
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Klucze?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Klucze wynosi 5 370 zł/m² na podstawie 27 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Klucze?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 47,5 m² kosztowało w tym okresie medianowo 255 200 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy ceny mieszkań w gminie Klucze rosną?
Przy dostępnej próbie nie można wiarygodnie porównać cen mieszkań w gminie Klucze rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 5 370 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to styczeń 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 3 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: styczeń 2026. Zmiana danych: 3 listopada 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych