Przejdź do treści

Gmina · Ceny transakcyjne

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w gminie Ustroń

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego

2403021

Poziom

gmina

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 23 akty notarialne. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.

Mediana ceny za metr kwadratowy ?

6 675zł/m²

Cena transakcyjna +5,9% rok do roku Niska próba

Mediana ceny transakcyjnej ?

387 000zł

Cena transakcyjna Niska próba

Mediana powierzchni ?

59,1m²

Niska próba

Liczba transakcji ?

24

  • 9 listopada 2020 – 9 listopada 2022 · 24 akty notarialne
  • Ostatni miesiąc danych: listopad 2022 · zmiana danych 4 listopada 2026 ?
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Opis obszaru

Cena transakcyjna

Ustroń to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 24 transakcje.

Na stronie zastosowano filtr: rynek wtórny. Wszystkie kafle, wykresy i transakcje dotyczą wyłącznie tego rodzaju rynku.

Mieszkania: 24 transakcje. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 6 675 zł/m², a mediana powierzchni 59,1 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania Niska próba 24 6 675 zł/m² 387 000 zł 59,1 m²

Ceny mieszkań według liczby izb na rynku wtórnym ?

Pokrycie pola liczby izb: 100,0%
Mediany cen transakcyjnych mieszkań według liczby izb na rynku wtórnym
Liczba izb Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Wiarygodność próby ?
1 izba 4 brak danych brak danych za mała próba
2 izby 16 6 892 zł/m² 345 000 zł Niska próba
3 izby 25 7 597 zł/m² 400 000 zł Niska próba
4 izby 11 6 274 zł/m² 400 000 zł Niska próba
5 izb 1 brak danych brak danych za mała próba

Ceny mieszkań na rynku wtórnym ?

Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%
Ceny transakcyjne na rynku wtórnym
Rodzaj rynku Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Wiarygodność próby
Rynek wtórny 57 7 143 zł/m² Wiarygodna

Ceny mieszkań w częściach obszaru na rynku wtórnym ?

Ostatnie 24 miesiące danych na rynku wtórnym
Porównanie cen mieszkań w częściach obszaru na rynku wtórnym
Część obszaru Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy
USTROŃ 69 9 454 zł/m²

Historia cen mieszkań rok po roku na rynku wtórnym ?

Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań na rynku wtórnym
Rok Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Zmiana rok do roku Wiarygodność próby
2026 20 9 286 zł/m² −4,0% Niska próba
2025 46 9 669 zł/m² +3,4% Wiarygodna
2024 36 9 347 zł/m² +12,9% Wiarygodna
2023 51 8 282 zł/m² +14,4% Wiarygodna
2022 41 7 238 zł/m² +0,7% Wiarygodna

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle:

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina Ustroń; część danych: powiat cieszyński Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego

    Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    5,4rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    387 000 zł Niska próba
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    6 675 zł/m² Niska próba
    Mediana powierzchni mieszkania
    59,1 m² Niska próba
    Szacowany roczny dochód netto ?
    71 406 zł
    Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
    8 245 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    powiat cieszyński
    Liczba mieszkań w próbie
    24

    Tempo zmian okolicy ?

    stabilna

    Zmiana liczby mieszkańców
    −0,9%
    Saldo migracji w 2025 roku
    +79 osób

    Co mówią dane o okolicy

    Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.

    Pieniądze

    • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie cieszyńskim w 2025 roku: 8 245 zł miesięcznie. To 88,0% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 138,6%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Cena mieszkania odpowiada lokalnym zarobkom.Mediana ceny mieszkania: 387 000 zł — z 23 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 5,4 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Niska próba: mediana z 23 transakcji. Przy mniej niż 30 transakcjach jedna nietypowa sprzedaż mocno ją przesuwa, więc traktuj tę kwotę jako orientacyjną.

    Życie na co dzień

    • Liczba mieszkańców prawie się nie zmienia.Pod koniec 2025 roku w gminie Ustroń mieszkało 15 871 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 0,9%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 79 osób więcej, niż się wyprowadziło.
    • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,2% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 26,0%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 60,8%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
    • Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie cieszyńskim 20,3 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 4 300 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie cieszyńskim w 2025 roku: 5,0%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 7,4% do 5,0%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 10 325 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 159,4%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 8,7 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 2,0 do 8,7.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    8 245 złmiesięcznie

    +138,6%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    10 325 złrocznie

    +159,4%

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    88,0%

    +4,7

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    5,0%

    −2,4

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    3,5%

    −1,3

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    15 871osób

    −0,9%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    7 485osób

    −1,7%47,2% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    8 386osób

    −0,2%52,8% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    2 093osoby

    −2,8%13,2% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    2 169osób

    −18,6%13,7% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    3 085osób

    −12,4%19,4% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    4 397osób

    −2,0%27,7% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    4 127osób

    +29,5%26,0% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    +79 osób

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    5,0

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    4,2

    +0,1

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    0,8

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    223

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    144

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    20,3

    Dane za 2025 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    8,7

    +6,7

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    12 925

    +6,0%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    14 628

    +1,9%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Mieszkania

    Cena transakcyjna
    1. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 1 lipca 2026, 32,61 m²

      Manhatan 10, Ustroń

      245 000 złCena za metr kwadratowy: 7 513 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 32,61 m²
      • 2 izby
      • piętro 10
    2. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 1 czerwca 2026, 62,11 m²

      Centrum 8, Ustroń

      420 000 złCena za metr kwadratowy: 6 762 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 62,11 m²
      • 4 izby
    3. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 22 maja 2026, 76,45 m²

      Staffa 19A, Ustroń

      512 000 złCena za metr kwadratowy: 6 697 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 76,45 m²
      • 4 izby
      • udziały wymagają uwagi
    4. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 21 maja 2026, 54,01 m²

      Turystyczna 14, Ustroń

      450 000 złCena za metr kwadratowy: 8 332 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 54,01 m²
      • 2 izby
    5. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 19 maja 2026, 57,12 m²

      Ignacego Daszyńskiego 64A, Ustroń

      540 000 złCena za metr kwadratowy: 9 454 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 57,12 m²
      • 3 izby
    6. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 27 kwietnia 2026, 60,08 m²

      Cieszyńska 15, Ustroń

      550 000 złCena za metr kwadratowy: 9 154 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 60,08 m²
      • 3 izby
      • piętro 4
    7. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 23 kwietnia 2026, 31,69 m²

      M. Konopnickiej 46B, Ustroń

      440 000 złCena za metr kwadratowy: 13 885 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 31,69 m²
      • 1 izba
    8. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 16 kwietnia 2026, 51,12 m²

      Dworcowa 2, Ustroń

      250 000 złCena za metr kwadratowy: 4 890 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 51,12 m²
      • 4 izby
      • piętro 1
    9. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 15 kwietnia 2026, 32,64 m²

      Manhatan 2, Ustroń

      305 000 złCena za metr kwadratowy: 9 344 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 32,64 m²
      • 2 izby
    10. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 24 marca 2026, 71,76 m²

      Staffa 25C, Ustroń

      800 000 złCena za metr kwadratowy: 11 148 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 71,76 m²
      • 3 izby
      • udziały wymagają uwagi

    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.

    Najczęstsze pytania o ceny mieszkań

    Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Ustroń?

    Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Ustroń wynosi 6 675 zł/m² na podstawie 24 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.

    Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Ustroń?

    Mieszkanie o medianowej powierzchni 59,1 m² kosztowało w tym okresie medianowo 387 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.

    Czy ceny mieszkań w gminie Ustroń rosną?

    Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Ustroń wzrosły o 5,9% rok do roku.

    Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?

    Cena transakcyjna 6 675 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.

    Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?

    Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to listopad 2022, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 4 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Ostatni miesiąc danych: listopad 2022. Zmiana danych: 4 listopada 2026. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych