Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań na rynku wtórnym w gminie Łazy
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 22 akty notarialne. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
4 614zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
195 000zł
Mediana powierzchni ?
46,6m²
Liczba transakcji ?
23
- 22 stycznia 2024 – 22 stycznia 2026 · 23 akty notarialne
- Ostatni miesiąc danych: styczeń 2026 · zmiana danych 4 listopada 2026 ?
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaŁazy to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 115 transakcji.
Na stronie zastosowano filtr: rynek wtórny. Wszystkie kafle, wykresy i transakcje dotyczą wyłącznie tego rodzaju rynku.
Mieszkania: 23 transakcje. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 4 614 zł/m², a mediana powierzchni 46,6 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 23 | 4 614 zł/m² | 195 000 zł | 46,6 m² |
Ceny mieszkań na rynku wtórnym ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek wtórny | 22 | 4 614 zł/m² | Niska próba |
Ceny mieszkań w częściach obszaru na rynku wtórnym ?
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy |
|---|---|---|
| Łazy - miasto | 11 | 5 342 zł/m² |
| Łazy - obszar wiejski | 7 | 2 022 zł/m² |
Historia cen mieszkań rok po roku na rynku wtórnym ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 12 | 5 345 zł/m² | +30,4% | Niska próba |
| 2024 | 8 | 4 099 zł/m² | +3,1% | Niska próba |
| 2023 | 7 | 3 976 zł/m² | +18,5% | Niska próba |
| 2022 | 9 | 3 356 zł/m² | brak danych | Niska próba |
| 2020 | 20 | 2 089 zł/m² | −7,2% | Niska próba |
| 2019 | 18 | 2 252 zł/m² | +25,0% | Niska próba |
| 2018 | 24 | 1 801 zł/m² | +0,1% | Niska próba |
| 2017 | 14 | 1 799 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle:
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Łazy; część danych: powiat zawierciański Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
1,4rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 100 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 2 234 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 45,1 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 73 905 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 8 550 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat zawierciański
- Liczba mieszkań w próbie
- 115
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −3,5%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +81 osób
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie zawierciańskim w 2025 roku: 8 550 zł miesięcznie. To 91,2% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 132,3%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 100 000 zł — z 114 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,4 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Łazy mieszkały 15 472 osoby. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 3,5%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 81 osób więcej, niż się wyprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 12,4% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 24,0%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 63,6%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie zawierciańskim 31,6 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 4 800 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie zawierciańskim w 2025 roku: 6,8%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 13,6% do 6,8%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 7 074 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 156,2%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 4,9 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 2,7 do 4,9.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 550 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
7 074 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
91,2%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
6,8%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
4,0%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
15 472osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
7 466osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
8 006osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
1 924osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
2 131osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
3 104osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
4 605osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
3 708osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+81 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
5,2
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
5,0
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,2
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
249
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
168
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
31,6
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
4,9
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
15 456
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
4 748
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 22 stycznia 2026, 35,5 m²
Adama Mickiewicza 2, WYSOKA
83 500 złCena za metr kwadratowy: 2 352 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 35,5 m²
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 22 stycznia 2026, 27,3 m²
Adama Mickiewicza 4, WYSOKA
48 000 złCena za metr kwadratowy: 1 758 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 27,3 m²
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 29 września 2025, 34,42 m²
TRÓJKĄT 19, ŁAZY
230 000 złCena za metr kwadratowy: 6 682 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 34,42 m²
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 3 września 2025, 37,68 m²
SPÓŁDZIELCZA 6, ŁAZY
235 000 złCena za metr kwadratowy: 6 237 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 37,68 m²
- piętro 4
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 26 sierpnia 2025, 66,45 m²
Nowe Życie 1, ROKITNO SZLACHECKIE
370 000 złCena za metr kwadratowy: 5 568 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 66,45 m²
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 23 lipca 2025, 52 m²
PARKOWA 6, WYSOKA
80 000 złCena za metr kwadratowy: 1 538 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 52 m²
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 23 czerwca 2025, 46,75 m²
JESIONOWA 8, ŁAZY
250 000 złCena za metr kwadratowy: 5 348 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 46,75 m²
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 28 maja 2025, 62,5 m²
Adama Mickiewicza 3, WYSOKA
91 710 złCena za metr kwadratowy: 1 467 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 62,5 m²
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 9 maja 2025, 26,15 m²
KOŚCIUSZKI 74, ŁAZY
80 000 złCena za metr kwadratowy: 3 059 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 26,15 m²
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 24 kwietnia 2025, 46,75 m²
PROJEKTOWANA 1, ŁAZY
200 000 złCena za metr kwadratowy: 4 278 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 46,75 m²
- piętro 3
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Łazy?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Łazy wynosi 4 614 zł/m² na podstawie 23 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Łazy?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 46,6 m² kosztowało w tym okresie medianowo 195 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy ceny mieszkań w gminie Łazy rosną?
Przy dostępnej próbie nie można wiarygodnie porównać cen mieszkań w gminie Łazy rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 4 614 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to styczeń 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 4 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: styczeń 2026. Zmiana danych: 4 listopada 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych