Gmina
Ceny mieszkań w gminie Sandomierz
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za m² i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za m² ?
7 350 zł/m²
-8,9% r/r
Mediana ceny całkowitej
438 052 zł
Mediana metrażu
64,0 m²
Liczba transakcji
21
Ostatnie 24 miesięcy · 21 aktów notarialnych
Ostatni miesiąc danych: czerwiec 2026 · import: 16 sierpnia 2026
Opis obszaru
Sandomierz to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 334 transakcje.
Mieszkania: 21 transakcji. Mediana ceny za m² wynosi 7 350 zł/m², a mediana metrażu 64,0 m².
| Rodzaj | Transakcje | Mediana ceny/m² | Mediana ceny | Mediana metrażu |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania | 38 | 7 140 zł/m² | 432 500 zł | 63,1 m² |
| Inne lokale | 25 | 1 261 zł/m² | 45 000 zł | 31,6 m² |
| Działki budowlane | 80 | 147 zł/m² | 180 000 zł | 903,0 m² |
| Działki rolne | 145 | 129 zł/m² | 130 000 zł | 1 032,0 m² |
| Działki pozostałe | 7 | 9 zł/m² | 32 090 zł | 40,0 m² |
| Budynki | 69 | 6 004 zł/m² | 430 000 zł | 80,0 m² |
Ceny mieszkań według liczby pokoi ?
Pokrycie pola liczby pokoi: 90,5%.
| Liczba pokoi | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za m² | Mediana ceny całkowitej | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2 pokoje | 7 | 7 350 zł/m² | 297 087 zł | Niska próba |
| 3 pokoje | 8 | 7 140 zł/m² | 505 191 zł | Niska próba |
| 4 pokoje | 4 | 7 084 zł/m² | 474 302 zł | Niska próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
Pokrycie pola rodzaju rynku: 95,2%.
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za m² |
|---|---|---|
| Rynek pierwotny | 16 | 7 350 zł/m² |
| Rynek wtórny | 4 | 6 929 zł/m² |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za m² | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 10 | 7 245 zł/m² | -1,4% | Niska próba |
| 2025 | 9 | 7 350 zł/m² | 0,0% | Niska próba |
| 2024 | 6 | 7 350 zł/m² | +17,5% | Niska próba |
| 2023 | 4 | 6 256 zł/m² | -5,1% | Niska próba |
| 2022 | 9 | 6 595 zł/m² | — | Niska próba |
Trend mediany ceny za m² ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Liczba transakcji ?
Miesięcznie, wybrany typ
Mediana ceny całkowitej ?
Miesięcznie, wybrany typ
Mediana metrażu
Miesięcznie, wybrany typ
Przedziały cenowe
Liczba transakcji wg ceny całkowitej, wybrany typ
Kontekst okolicy
gmina Sandomierz; część danych: powiat sandomierskiDane Banku Danych Lokalnych GUS dla całej gminy lub całego powiatu opisują charakter okolicy, w odróżnieniu od obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie punktu.
Co mówią dane o okolicy: są rzeczy do sprawdzenia
Kilka wskaźników wypada tu słabo. Sprawdź je na miejscu, zanim złożysz ofertę — cena powinna to uwzględniać.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie sandomierskim w 2025 r.: 8 409 zł miesięcznie. To 89,7% średniej krajowej. Od 2015 r. wynagrodzenie wzrosło o 129,4%.To kwota dla całego powiatu — opisuje lokalny rynek pracy, a nie Twój dochód.
- Cena mieszkania odpowiada lokalnym zarobkom.Mediana ceny mieszkania: 432 500 zł — z 38 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 5,9 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 r. w gminie Sandomierz mieszkało 20 709 osób. Od 2015 r. liczba mieszkańców spadła o 14,4%. W 2025 r. wyprowadziło się stąd o 111 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 10,3% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 26,7%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 63,0%. Stan na koniec 2025 r.Jeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość rośnie.W 2024 r. policja odnotowała w powiecie sandomierskim 14,2 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 300 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 r. wskaźnik wzrósł z 12,7 do 14,2.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie sandomierskim w 2025 r.: 8,9%. Od 2015 r. stopa bezrobocia prawie się nie zmieniła.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy, a nie szanse konkretnej osoby na znalezienie pracy.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 r.: 9 773 zł na mieszkańca. Od 2015 r. dochody wzrosły o 166,2%.To dochody ogółem, a nie sam budżet na inwestycje. Plany dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2017 r. oddano tu do użytku 1,6 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2007 r. wskaźnik wzrósł z 1,0 do 1,6.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.To najnowsze dane, jakie mamy dla tego obszaru — za 2017 rok. Nowszych GUS mógł jeszcze nie opublikować albo nie udało się ich pobrać, więc liczba może już nie opisywać dzisiejszej sytuacji.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
- Mediana całkowitej ceny mieszkania
- 432 500 zł
- Mediana ceny za m²
- 7 140 zł/m²
- Mediana powierzchni mieszkania
- 63,1 m²
- Szacunkowy dochód netto
- 6 062 zł/mies.
- Źródłowe wynagrodzenie brutto GUS
- 8 409 zł/mies.
- Obszar wynagrodzenia
- powiat sandomierski
- Liczba mieszkań w próbie
- 38
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie sandomierskim
Najważniejsze dane
Ludność i wiek
Ludność ogółem w gminie Sandomierz
Płeć
Wiek
Migracje
W gminie Sandomierz ubyło 111 osób przez migracje w 2025 r.
Co składa się na bilans
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępczość na 1000 mieszkańców w powiecie sandomierskim
Najważniejsze dane
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Pokazano najnowsze transakcje dla filtra „Mieszkania”. Pełna lista pod linkiem poniżej.
| Data | Oznaczenie / lokal | Cena | Cena/m² | Metraż | Udział | Izby | Kondygnacja |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 12.06.2026 | 27CF8315-3BA9-4CE5-8671-A78C611BF391 Lokal 18_LOK | 620 000 zł | 9 136 zł/m² ? | 67,9 m² ? | 1/1 ? | 3 | 3 |
| 22.05.2026 | Juliusza Słowackiego 26, Sandomierz Lokal 16_LOK | 250 000 zł | 4 933 zł/m² ? | 50,7 m² ? | 1/1 ? | 2 | 4 |
| 18.05.2026 | Armii Krajowej 7, Sandomierz Lokal 33_LOK | 345 000 zł | 5 948 zł/m² ? | 58,0 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 13.05.2026 | Romana Koseły 2, Sandomierz Lokal 7_LOK | 435 000 zł | 9 285 zł/m² ? | 46,9 m² ? | 1/1 ? | 4 | 2 |
| 11.05.2026 | Grodzisko Lokal 28_LOK Udziały wymagają uwagi ? | 513 003 zł | 7 440 zł/m² ? | 69,0 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
| 23.04.2026 | Grodzisko Lokal 39_LOK Udziały wymagają uwagi ? | 271 876 zł | 7 350 zł/m² ? | 37,0 m² ? | 1/1 ? | — | 4 |
| 17.03.2026 | Grodzisko Lokal 38_LOK Udziały wymagają uwagi ? | 505 298 zł | 7 140 zł/m² ? | 70,8 m² ? | 1/1 ? | 3 | 3 |
| 25.02.2026 | Grodzisko Lokal 36_LOK Udziały wymagają uwagi ? | 438 052 zł | 7 760 zł/m² ? | 56,5 m² ? | 1/1 ? | 2 | 1 |
| 25.02.2026 | Grodzisko Lokal 19_LOK Udziały wymagają uwagi ? | 507 155 zł | 7 140 zł/m² ? | 71,0 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 25.02.2026 | Grodzisko Lokal 9_LOK Udziały wymagają uwagi ? | 479 951 zł | 7 140 zł/m² ? | 67,2 m² ? | 1/1 ? | 3 | 3 |
Brak transakcji dla wybranego typu.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Sandomierz wynosi 7 350 zł/m² na podstawie 21 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Mieszkanie o medianowej powierzchni 64,0 m² kosztowało w tym okresie medianowo 438 052 zł; jest to cena z aktu notarialnego, nie cena ofertowa.
Mediana ceny wynosi 7 350 zł/m² na rynku pierwotnym i 6 929 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 95,2%.
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Sandomierz spadły o 8,9% rok do roku.
Cena transakcyjna 7 350 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to czerwiec 2026, ostatni udany import danych dla powiatu wykonano 16 sierpnia 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.