Budynki · Ceny transakcyjne
Stawiszyn
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 23 akty notarialne. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
3 360zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
205 000zł
Mediana powierzchni ?
75,0m²
Liczba transakcji ?
30
- 14 lipca 2024 – 14 lipca 2026 · 30 aktów notarialnych
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaStawiszyn to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 287 transakcji.
Budynki: 30 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 3 360 zł/m², a mediana powierzchni 75,0 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 11 | 3 776 zł/m² | 200 000 zł | 50,6 m² |
| Inne lokale Niska próba | 1 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Działki budowlane Niska próba | 9 | 25 zł/m² | 178 350 zł | 9 300,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 81 | 20 zł/m² | 57 150 zł | 2 183,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | 9 | brak danych | brak danych | 1 509,5 m² |
| Budynki Niska próba | 30 | 3 360 zł/m² | 205 000 zł | 75,0 m² |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Stawiszyn; część danych: powiat kaliski Bank Danych Lokalnych GUS
Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
2,1rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 132 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 2 879 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 50,6 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 63 703 zł
- Wynagrodzenie brutto według GUS
- 7 303 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat kaliski
- Liczba mieszkań w próbie
- 27
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −10,1%
- Saldo migracji w 2025 roku
- −29 osób
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie kaliskim w 2025 roku: 7 303 zł miesięcznie. To 77,9% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 140,6%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 132 000 zł — z 27 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,1 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.Niska próba: mediana z 27 transakcji. Przy mniej niż 30 transakcjach jedna nietypowa sprzedaż mocno ją przesuwa, więc traktuj tę kwotę jako orientacyjną.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Stawiszyn mieszkały 6 474 osoby. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 10,1%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 29 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,2% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 20,9%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 65,9%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie kaliskim 22,5 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 400 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie kaliskim w 2025 roku: 4,1%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 5,2% do 4,1%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 7 533 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 171%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz mniej.W 2025 roku oddano tu do użytku 2,0 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik spadł z 2,1 do 2,0.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
7 303 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
7 533 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
77,9%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
4,1%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
3,0%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
6 474osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
3 162osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
3 312osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
857osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
1 066osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
1 260osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
1 940osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
1 351osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
−29 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
−4,4
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−4,3
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
−0,2
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
37
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
66
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
22,5
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
2,0
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
6 122
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
2 996
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Budynki
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Pokoje | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2 lipca 2026 | 74, Zbiersk-Cukrownia Budynek 757 | 70 000 zł | 3 016 zł/m² ? | 23,2 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 2 lipca 2026 | 74, Zbiersk-Cukrownia Budynek 759 | 70 000 zł | 199 zł/m² ? | 351,4 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 30 kwietnia 2026 | 63, Piątek Wielki Budynek 5 | 205 000 zł | 1 631 zł/m² ? | 125,7 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 30 kwietnia 2026 | 63, Piątek Wielki Budynek 6 | 205 000 zł | 1 776 zł/m² ? | 115,4 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 30 kwietnia 2026 | 63, Piątek Wielki Budynek 7 | 205 000 zł | 15 344 zł/m² ? | 13,4 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 14 kwietnia 2026 | Cicha 10, Stawiszyn Budynek 302 | 745 000 zł | 6 631 zł/m² ? | 112,4 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 10 marca 2026 | Zbiersk-Cukrownia Budynek 334 | 16 600 zł | 938 zł/m² ? | 17,7 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 19 lutego 2026 | 20, Długa Wieś Druga Budynek 254 | 100 000 zł | 1 291 zł/m² ? | 77,4 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 11 lutego 2026 | Zbiersk-Cukrownia Budynek 83 | brak danych | brak danych | 865,6 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 11 lutego 2026 | Zbiersk-Cukrownia Budynek 84 | brak danych | brak danych | 3,5 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Budynki” w gminie Stawiszyn
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Dane odświeżamy po każdym imporcie Rejestru Cen Nieruchomości. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych