Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w gminie Stawiszyn
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 11 aktów notarialnych. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
3 776zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
200 000zł
Mediana powierzchni ?
50,6m²
Liczba transakcji ?
11
- 14 lipca 2024 – 14 lipca 2026 · 11 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: lipiec 2026 · import 7 października 2026
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaStawiszyn to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 287 transakcji.
Mieszkania: 11 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 3 776 zł/m², a mediana powierzchni 50,6 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 11 | 3 776 zł/m² | 200 000 zł | 50,6 m² |
| Inne lokale Niska próba | 1 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Działki budowlane Niska próba | 9 | 25 zł/m² | 178 350 zł | 9 300,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 81 | 20 zł/m² | 57 150 zł | 2 183,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | 9 | brak danych | brak danych | 1 509,5 m² |
| Budynki Niska próba | 30 | 3 360 zł/m² | 205 000 zł | 75,0 m² |
Ceny mieszkań według liczby pokoi ?
| Liczba pokoi | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 2 pokoje | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 3 pokoje | 4 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 4 pokoje | 5 | 4 373 zł/m² | 300 000 zł | Niska próba |
Ceny mieszkań w częściach obszaru ?
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy |
|---|---|---|
| Stawiszyn - obszar wiejski | 7 | 4 373 zł/m² |
| Stawiszyn - miasto | 4 | brak danych |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 5 | 3 776 zł/m² | brak danych | Niska próba |
| 2023 | 6 | 3 162 zł/m² | brak danych | Niska próba |
| 2021 | 7 | 1 691 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Stawiszyn; część danych: powiat kaliski Bank Danych Lokalnych GUS
Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
2,1rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 132 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 2 879 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 50,6 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 63 703 zł
- Wynagrodzenie brutto według GUS
- 7 303 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat kaliski
- Liczba mieszkań w próbie
- 27
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −10,1%
- Saldo migracji w 2025 roku
- −29 osób
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie kaliskim w 2025 roku: 7 303 zł miesięcznie. To 77,9% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 140,6%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 132 000 zł — z 27 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,1 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.Niska próba: mediana z 27 transakcji. Przy mniej niż 30 transakcjach jedna nietypowa sprzedaż mocno ją przesuwa, więc traktuj tę kwotę jako orientacyjną.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Stawiszyn mieszkały 6 474 osoby. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 10,1%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 29 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,2% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 20,9%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 65,9%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie kaliskim 22,5 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 400 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie kaliskim w 2025 roku: 4,1%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 5,2% do 4,1%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 7 533 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 171%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz mniej.W 2025 roku oddano tu do użytku 2,0 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik spadł z 2,1 do 2,0.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
7 303 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
7 533 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
77,9%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
4,1%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
3,0%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
6 474osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
3 162osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
3 312osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
857osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
1 066osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
1 260osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
1 940osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
1 351osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
−29 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
−4,4
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−4,3
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
−0,2
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
37
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
66
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
22,5
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
2,0
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
6 122
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
2 996
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Pokoje | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 30 kwietnia 2026 | 56, Zbiersk-Cukrownia Lokal 6 | 300 000 zł | 4 732 zł/m² ? | 63,4 m² ? | 1/1 ? | 4 | 4 |
| 26 marca 2026 | 235, Zbiersk-Cukrownia Lokal 5 | 200 000 zł | 6 369 zł/m² ? | 31,4 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 23 lutego 2026 | 56, Zbiersk-Cukrownia Lokal 5 | 330 000 zł | 4 603 zł/m² ? | 71,7 m² ? | 1/1 ? | 4 | 1 |
| 23 stycznia 2026 | 67, Piątek Wielki Lokal 1 | 130 000 zł | 2 569 zł/m² ? | 50,6 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 19 grudnia 2025 | 60, Zbiersk-Cukrownia Lokal 3 | 380 000 zł | 4 373 zł/m² ? | 86,9 m² ? | 1/1 ? | 4 | 2 |
| 19 grudnia 2025 | 56, Zbiersk-Cukrownia Lokal 4 | 290 000 zł | 3 776 zł/m² ? | 76,8 m² ? | 1/1 ? | 4 | 2 |
| 11 grudnia 2025 | 61, Petryki Lokal 3 | 243 000 zł | 3 210 zł/m² ? | 75,7 m² ? | 1/1 ? | 4 | brak danych |
| 5 marca 2025 | Stawiszyn Lokal 3 | 142 500 zł | 2 879 zł/m² ? | 49,5 m² ? | 1/1 ? | 3 | brak danych |
| 13 stycznia 2025 | Stawiszyn Lokal 9 | 175 000 zł | 4 190 zł/m² ? | 41,8 m² ? | 1/1 ? | 2 | brak danych |
| 21 listopada 2024 | Stawiszyn Lokal 3 | 90 000 zł | 2 083 zł/m² ? | 43,2 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Mieszkania” w gminie Stawiszyn
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Stawiszyn?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Stawiszyn wynosi 3 776 zł/m² na podstawie 11 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Stawiszyn?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 50,6 m² kosztowało w tym okresie medianowo 200 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy ceny mieszkań w gminie Stawiszyn rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Stawiszyn nie można wiarygodnie porównać rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 3 776 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to lipiec 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 7 października 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: lipiec 2026. Import: 7 października 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych