Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w gminie Żelazków
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 11 aktów notarialnych. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
4 911zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
275 000zł
Mediana powierzchni ?
53,9m²
Liczba transakcji ?
11
- 29 lipca 2024 – 29 lipca 2026 · 11 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: lipiec 2026 · import 7 października 2026
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaŻelazków to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 489 transakcji.
Mieszkania: 11 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 4 911 zł/m², a mediana powierzchni 53,9 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 11 | 4 911 zł/m² | 275 000 zł | 53,9 m² |
| Biurowe Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Inne lokale Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Działki budowlane Niska próba | 68 | 93 zł/m² | 90 000 zł | 1 004,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 84 | 14 zł/m² | 83 500 zł | 4 550,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | 2 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Budynki Niska próba | 46 | 5 831 zł/m² | 480 000 zł | 88,7 m² |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 7 | 5 536 zł/m² | +244,5% | Niska próba |
| 2024 | 6 | 1 607 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Żelazków; część danych: powiat kaliski Bank Danych Lokalnych GUS
Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
4,3rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 275 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 4 545 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 56,0 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 63 703 zł
- Wynagrodzenie brutto według GUS
- 7 303 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat kaliski
- Liczba mieszkań w próbie
- 21
Tempo zmian okolicy ?
rosnąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- +2,0%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +30 osób
Co mówią dane o okolicy
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie kaliskim w 2025 roku: 7 303 zł miesięcznie. To 77,9% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 140,6%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 275 000 zł — z 21 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 4,3 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.Niska próba: mediana z 21 transakcji. Przy mniej niż 30 transakcjach jedna nietypowa sprzedaż mocno ją przesuwa, więc traktuj tę kwotę jako orientacyjną.
Życie na co dzień
- Przybywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Żelazków mieszkało 9 558 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców wzrosła o 2%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 30 osób więcej, niż się wyprowadziło.Rosnąca liczba mieszkańców podtrzymuje popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 16,0% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 18,8%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 65,2%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie kaliskim 22,5 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 400 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie kaliskim w 2025 roku: 4,1%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 5,2% do 4,1%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 9 777 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 250,1%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz mniej.W 2025 roku oddano tu do użytku 3,3 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik spadł z 4,3 do 3,3.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
7 303 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
9 777 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
77,9%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
4,1%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
2,2%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
9 558osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
4 723osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
4 835osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
1 530osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
1 531osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
2 066osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
2 634osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
1 797osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+30 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
3,1
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
3,0
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,1
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
140
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
110
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
22,5
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
3,3
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
9 555
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
4 934
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Pokoje | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 25 maja 2026 | 105, Żelazków Lokal 9 | 255 000 zł | 4 171 zł/m² ? | 61,1 m² ? | 1/1 ? | brak danych | 2 |
| 11 września 2025 | Kokanin Lokal 6 Udziały wymagają uwagi ? | 135 000 zł | 2 823 zł/m² ? | 47,8 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 25 czerwca 2025 | Kokanin Lokal 1 | 310 000 zł | 5 751 zł/m² ? | 53,9 m² ? | 1/1 ? | 3 | brak danych |
| 25 czerwca 2025 | Kokanin Lokal 2 | 310 000 zł | 5 536 zł/m² ? | 56,0 m² ? | 1/1 ? | 4 | brak danych |
| 23 maja 2025 | Kokanin Lokal 2 | 275 000 zł | 4 911 zł/m² ? | 56,0 m² ? | 1/1 ? | 4 | brak danych |
| 23 maja 2025 | Kokanin Lokal 1 | 275 000 zł | 5 102 zł/m² ? | 53,9 m² ? | 1/1 ? | 3 | brak danych |
| 20 maja 2025 | Wojciechówka Lokal 1 Udziały wymagają uwagi ? | 769 000 zł | 6 558 zł/m² ? | 117,3 m² ? | 1/1 ? | 6 | 1 |
| 28 marca 2025 | Wojciechówka Lokal 2 Udziały wymagają uwagi ? | 773 230 zł | 6 594 zł/m² ? | 117,3 m² ? | 1/1 ? | 6 | 1 |
| 6 marca 2025 | Wojciechówka Lokal 1 Udziały wymagają uwagi ? | 782 100 zł | 6 669 zł/m² ? | 117,3 m² ? | 1/1 ? | 6 | 1 |
| 23 stycznia 2025 | Złotniki Wielkie Lokal 9 Udziały wymagają uwagi ? | 144 000 zł | 2 897 zł/m² ? | 49,7 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Mieszkania” w gminie Żelazków
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Żelazków?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Żelazków wynosi 4 911 zł/m² na podstawie 11 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Żelazków?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 53,9 m² kosztowało w tym okresie medianowo 275 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy ceny mieszkań w gminie Żelazków rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Żelazków nie można wiarygodnie porównać rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 4 911 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to lipiec 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 7 października 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: lipiec 2026. Import: 7 października 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych