Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań na rynku wtórnym w gminie Rawicz
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
6 840zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
330 000zł
Mediana powierzchni ?
48,0m²
Liczba transakcji ?
80
- 11 września 2025 – 11 września 2026 · 80 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026 · zmiana danych 4 listopada 2026 ?
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaRawicz to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 614 transakcji.
Na stronie zastosowano filtr: rynek wtórny. Wszystkie kafle, wykresy i transakcje dotyczą wyłącznie tego rodzaju rynku.
Mieszkania: 80 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 6 840 zł/m², a mediana powierzchni 48,0 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 80 | 6 840 zł/m² | 330 000 zł | 48,0 m² |
Ceny mieszkań według liczby izb na rynku wtórnym ?
| Liczba izb | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 1 izba | 2 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 2 izby | 20 | 8 964 zł/m² | 325 000 zł | Niska próba |
| 3 izby | 27 | 6 668 zł/m² | 330 000 zł | Niska próba |
| 4 izby | 17 | 6 444 zł/m² | 390 000 zł | Niska próba |
| 5 izb | 3 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 6 izb | 2 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Ceny mieszkań na rynku wtórnym ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek wtórny | 78 | 6 845 zł/m² | Wiarygodna |
Ceny mieszkań w częściach obszaru na rynku wtórnym ?
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy |
|---|---|---|
| Rawicz - miasto | 160 | 6 334 zł/m² |
| Rawicz - obszar wiejski | 9 | 5 787 zł/m² |
Historia cen mieszkań rok po roku na rynku wtórnym ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 49 | 6 849 zł/m² | +8,8% | Wiarygodna |
| 2025 | 96 | 6 295 zł/m² | +26,3% | Wiarygodna |
| 2024 | 65 | 4 986 zł/m² | −7,0% | Wiarygodna |
| 2023 | 50 | 5 361 zł/m² | +18,2% | Wiarygodna |
| 2022 | 45 | 4 535 zł/m² | −0,3% | Wiarygodna |
| 2021 | 82 | 4 549 zł/m² | +7,9% | Wiarygodna |
| 2020 | 53 | 4 217 zł/m² | +40,1% | Wiarygodna |
| 2019 | 60 | 3 009 zł/m² | +3,2% | Wiarygodna |
| 2018 | 56 | 2 917 zł/m² | −3,6% | Wiarygodna |
| 2017 | 23 | 3 027 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle:
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Rawicz; część danych: powiat rawicki Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
3,3rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 220 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 4 479 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 49,0 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 67 477 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 7 765 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat rawicki
- Liczba mieszkań w próbie
- 614
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −1,6%
- Saldo migracji w 2025 roku
- −10 osób
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie rawickim w 2025 roku: 7 765 zł miesięcznie. To 82,9% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 154,9%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 220 000 zł — z 581 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 3,3 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Rawicz mieszkało 29 689 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 1,6%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 10 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 14,8% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 20,2%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 65,0%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie rawickim 24,2 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 700 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie rawickim w 2025 roku: 4,1%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 7,0% do 4,1%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 9 075 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 218,4%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 4,4 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 4,2 do 4,4.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
7 765 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
9 075 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
82,9%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
4,1%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
3,7%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
29 689osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
14 280osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
15 409osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
4 391osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
4 721osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
6 497osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
8 083osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
5 997osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
−10 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
−0,3
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−0,5
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,2
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
328
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
338
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
24,2
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
4,4
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
29 060
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
23 812
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 11 września 2026, 64,43 m²
ŻWIROWA 1, RAWICZ
499 000 złCena za metr kwadratowy: 7 745 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 64,43 m²
- 3 izby
- piętro 4
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 9 września 2026, 50,38 m²
Marszałka Józefa Piłsudskiego 4B, RAWICZ
1 260 000 złCena za metr kwadratowy: 25 010 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 50,38 m²
- 2 izby
- piętro 3
- poza medianami cen
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 9 września 2026, 60,16 m²
GEN. JÓZEFA HALLERA 9, RAWICZ
289 000 złCena za metr kwadratowy: 4 804 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 60,16 m²
- 4 izby
- piętro 3
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 28 sierpnia 2026, 47,22 m²
ANDRZEJA KMICICA 9, RAWICZ
492 000 złCena za metr kwadratowy: 10 419 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 47,22 m²
- 3 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 18 sierpnia 2026, 43,42 m²
STEFANA BOBROWSKIEGO 2-4, RAWICZ
297 000 złCena za metr kwadratowy: 6 840 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 43,42 m²
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 13 sierpnia 2026, 97,5 m²
LIPOWA 2, RAWICZ
220 000 złCena za metr kwadratowy: 2 256 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 97,5 m²
- 6 izb
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 12 sierpnia 2026, 58 m²
3 MAJA 13, RAWICZ
270 000 złCena za metr kwadratowy: 4 655 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 58 m²
- 4 izby
- piętro 3
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 11 sierpnia 2026, 31,2 m²
RATUSZOWA 1a, RAWICZ
155 000 złCena za metr kwadratowy: 4 968 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 31,2 m²
- 3 izby
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 24 lipca 2026, 47,27 m²
Marszałka Józefa Piłsudskiego 4B, RAWICZ
495 000 złCena za metr kwadratowy: 10 472 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 47,27 m²
- 2 izby
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 24 lipca 2026, 34,53 m²
WAŁY KS.J.PONIATOWSKIEGO 6, RAWICZ
235 000 złCena za metr kwadratowy: 6 806 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 34,53 m²
- 2 izby
- piętro 3
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Rawicz?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Rawicz wynosi 6 840 zł/m² na podstawie 80 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Rawicz?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 48,0 m² kosztowało w tym okresie medianowo 330 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy ceny mieszkań w gminie Rawicz rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Rawicz spadły o 18,8% rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 6 840 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to wrzesień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 4 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026. Zmiana danych: 4 listopada 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych