Jednostka ewidencyjna · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Sława - miasto
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
5 553zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
313 424zł
Mediana powierzchni ?
56,8m²
Liczba transakcji ?
60
- 28 września 2025 – 28 września 2026 · 60 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026 · zmiana danych 3 listopada 2026 ?
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaSława - miasto to jednostka ewidencyjna. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 592 transakcje.
Mieszkania: 60 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 5 553 zł/m², a mediana powierzchni 56,8 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 60 | 5 553 zł/m² | 313 424 zł | 56,8 m² |
| Garaże Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Handlowo-usługowe Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Inne lokale Niska próba | 1 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Działki budowlane Niska próba | 14 | 186 zł/m² | 165 500 zł | 1 002,5 m² |
| Działki rolne Niska próba | 2 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Działki pozostałe Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Budynki Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
Ceny mieszkań według liczby izb ?
| Liczba izb | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 2 izby | 25 | 5 784 zł/m² | 260 000 zł | Niska próba |
| 3 izby | 14 | 5 375 zł/m² | 353 539 zł | Niska próba |
| 4 izby | 16 | 5 602 zł/m² | 442 522 zł | Niska próba |
| 5 izb | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 6 izb | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek pierwotny | 46 | 5 603 zł/m² | Wiarygodna |
| Rynek wtórny | 13 | 5 324 zł/m² | Niska próba |
Ceny mieszkań w częściach obszaru ?
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy |
|---|---|---|
| SŁAWA | 87 | 5 716 zł/m² |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 59 | 5 553 zł/m² | −11,2% | Wiarygodna |
| 2025 | 17 | 6 251 zł/m² | −16,4% | Niska próba |
| 2024 | 15 | 7 478 zł/m² | −11,7% | Niska próba |
| 2023 | 32 | 8 468 zł/m² | +106,7% | Wiarygodna |
| 2022 | 23 | 4 097 zł/m² | +83,9% | Niska próba |
| 2021 | 11 | 2 228 zł/m² | −31,1% | Niska próba |
| 2020 | 22 | 3 234 zł/m² | +7,2% | Niska próba |
| 2019 | 7 | 3 016 zł/m² | brak danych | Niska próba |
| 2015 | 11 | 1 200 zł/m² | −49,8% | Niska próba |
| 2014 | 7 | 2 392 zł/m² | +4,9% | Niska próba |
| 2013 | 5 | 2 280 zł/m² | +12,3% | Niska próba |
| 2012 | 6 | 2 030 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Gmina, Powiat
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina; część danych: powiat wschowski Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
2,9rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 194 203 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 3 506 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 53,0 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 67 797 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 7 804 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat wschowski
- Liczba mieszkań w próbie
- 287
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −6,8%
- Saldo migracji w 2025 roku
- −25 osób
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie wschowskim w 2025 roku: 7 804 zł miesięcznie. To 83,3% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 141,4%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 194 203 zł — z 272 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,9 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku na poziomie gminy mieszkało 4 012 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 6,8%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 25 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,7% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 24,8%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 61,5%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie wschowskim 20,2 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 500 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie wschowskim w 2025 roku: 8,6%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 12,1% do 8,6%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Dochody gminy na mieszkańca prawie się nie zmieniają.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 0 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody prawie się nie zmieniły.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 6,9 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 2,8 do 6,9.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
7 804 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
0 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
83,3%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
8,6%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
4,9%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
4 012osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
1 915osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
2 097osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
549osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
642osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
747osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
1 079osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
995osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
−25 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
−6,2
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−6,4
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,3
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
30
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
55
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
20,2
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
6,9
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
3 758
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
3 930
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 28 września 2026, 91,85 m²
JAŚMINOWA 2A, SŁAWA
519 000 złCena za metr kwadratowy: 5 651 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 91,85 m²
- 4 izby
- piętro 2
- rynek pierwotny
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 25 września 2026, 75,82 m²
ODRODZONEGO WOJSKA P 23G, SŁAWA
756 522 złCena za metr kwadratowy: 9 978 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 75,82 m²
- 3 izby
- piętro 1
- rynek pierwotny
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 10 września 2026, 90,02 m²
NOWOSOLSKA 1C, SŁAWA
479 520 złCena za metr kwadratowy: 5 327 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 90,02 m²
- 6 izb
- piętro 1
- rynek pierwotny
- jeden z 2 lokali sprzedanych w jednym akcie
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 10 września 2026, 90,02 m²
NOWOSOLSKA 1C, SŁAWA
479 520 złCena za metr kwadratowy: 5 327 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 90,02 m²
- 6 izb
- piętro 1
- rynek pierwotny
- jeden z 2 lokali sprzedanych w jednym akcie
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 8 września 2026, 91,85 m²
JAŚMINOWA 2C, SŁAWA
499 000 złCena za metr kwadratowy: 5 433 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 91,85 m²
- 4 izby
- piętro 2
- rynek pierwotny
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 25 sierpnia 2026, 62,92 m²
PARKOWA 1A, SŁAWA
520 000 złCena za metr kwadratowy: 8 264 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 62,92 m²
- 4 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 24 sierpnia 2026, 41,9 m²
Rynek 27, Sława
116 000 złCena za metr kwadratowy: 2 769 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 41,9 m²
- 2 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 21 sierpnia 2026, 71 m²
Odrodzonego Wojska Polskiego 21/49, Sława
719 000 złCena za metr kwadratowy: 10 127 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 71 m²
- piętro 1
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 14 sierpnia 2026, 91,85 m²
Jaśminowa 2A, Sława
519 000 złCena za metr kwadratowy: 5 651 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 91,85 m²
- 4 izby
- piętro 2
- rynek pierwotny
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 13 sierpnia 2026, 41,4 m²
Głogowska 6, Sława
185 000 złCena za metr kwadratowy: 4 469 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 41,4 m²
- 4 izby
- piętro 1
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w jednostce ewidencyjnej Sława - miasto?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w jednostce ewidencyjnej Sława - miasto wynosi 5 553 zł/m² na podstawie 60 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w jednostce ewidencyjnej Sława - miasto?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 56,8 m² kosztowało w tym okresie medianowo 313 424 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w jednostce ewidencyjnej Sława - miasto?
Mediana ceny wynosi 5 603 zł/m² na rynku pierwotnym i 5 324 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.
Czy ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Sława - miasto rosną?
Przy dostępnej próbie nie można wiarygodnie porównać cen mieszkań w jednostce ewidencyjnej Sława - miasto rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 5 553 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to wrzesień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 3 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026. Zmiana danych: 3 listopada 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych