Przejdź do treści

Budynki · Ceny transakcyjne

Skawina - obszar wiejski

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego

120611_5

Poziom

jednostka ewidencyjna

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Pokazujemy 2 lata, bo w ostatnim roku zapisano mniej niż 30 aktów notarialnych.

Mediana ceny za metr kwadratowy powierzchni użytkowej ?

8 290zł/m²

Cena transakcyjna

Mediana ceny transakcyjnej ?

800 000zł

Cena transakcyjna

Mediana powierzchni użytkowej ?

102,5m²

Liczba transakcji ?

52

  • 6 października 2024 – 6 października 2026 · 52 akty notarialne
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Opis obszaru

Cena transakcyjna

Skawina - obszar wiejski to jednostka ewidencyjna. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 2 917 transakcji.

Budynki: 52 transakcje. Mediana ceny za metr kwadratowy powierzchni użytkowej wynosi 8 290 zł/m², a mediana powierzchni użytkowej 102,5 m². Dla budynków liczymy tylko akty, w których Rejestr Cen Nieruchomości podaje powierzchnię użytkową budynku.

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania Niska próba 18 7 842 zł/m² 540 000 zł 64,7 m²
Inne lokale brak transakcji brak transakcji brak transakcji brak transakcji
Działki budowlane 211 127 zł/m² 150 000 zł 1 167,0 m²
Działki rolne 124 60 zł/m² 116 000 zł 2 538,0 m²
Działki pozostałe Niska próba 7 6,43 zł/m² 18 000 zł 1 600,0 m²
Budynki 52 8 290 zł/m² 800 000 zł 102,5 m²

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle: Gmina, Powiat

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina; część danych: powiat krakowski Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego

    Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    2,3rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    175 000 zł
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    4 048 zł/m²
    Mediana powierzchni mieszkania
    47,6 m²
    Szacowany roczny dochód netto ?
    75 962 zł
    Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
    8 802 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    powiat krakowski
    Liczba mieszkań w próbie
    83

    Tempo zmian okolicy ?

    rosnąca

    Zmiana liczby mieszkańców
    +6,3%
    Saldo migracji w 2025 roku
    +81 osób

    Co mówią dane o okolicy

    Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.

    Pieniądze

    • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie krakowskim w 2025 roku: 8 802 zł miesięcznie. To 93,9% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 109,4%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 175 000 zł — z 74 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,3 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

    Życie na co dzień

    • Przybywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku na poziomie gminy mieszkało 20 178 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców wzrosła o 6,3%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 81 osób więcej, niż się wyprowadziło.Rosnąca liczba mieszkańców podtrzymuje popyt na najem i na odsprzedaż.
    • Dzieci i seniorów jest tu podobnie.Dzieci do 14 lat: 16,5% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 17,2%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 66,2%. Stan na koniec 2025 roku
    • Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie krakowskim 9,5 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 3 900 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie krakowskim w 2025 roku: 4,4%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 6,5% do 4,4%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Dochody gminy na mieszkańca prawie się nie zmieniają.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 0 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody prawie się nie zmieniły.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 4,4 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 2,6 do 4,4.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    8 802 złmiesięcznie

    +109,4%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    0 złrocznie

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    93,9%

    −7,4

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    4,4%

    −2,1

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    2,8%

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    20 178osób

    +6,3%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    9 834osoby

    +6,1%48,7% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    10 344osoby

    +6,4%51,3% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    3 334osoby

    +4,4%16,5% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    3 376osób

    −17,9%16,7% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    4 648osób

    +3,5%23,0% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    5 343osoby

    +11,6%26,5% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    3 477osób

    +44,5%17,2% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    +81 osób

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    4,0

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    3,5

    +1,4

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    0,6

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    236

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    155

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    9,5

    Dane za 2025 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    4,4

    +1,8

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    19 431

    +7,2%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    12 846

    +38,3%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Budynki

    Cena transakcyjna
    1. Sprzedaż budynku, 6 października 2026, 133,49 m²

      Pozowice 226, Pozowice

      906 000 złCena za metr kwadratowy: 6 787 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 133,49 m²
      • numer budynku 1
      • rynek pierwotny
      • udziały wymagają uwagi
    2. Sprzedaż budynku, 7 września 2026, 99,7 m²

      Kasztanowa 9, Kopanka

      830 000 złCena za metr kwadratowy: 8 325 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 99,7 m²
      • numer budynku 1
      • rynek pierwotny
    3. Sprzedaż budynku, 4 września 2026, 100 m²

      Centralna 26, Rzozów

      180 000 złCena za metr kwadratowy: 1 800 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 100 m²
      • numer budynku 1
      • poza medianami cen
    4. Sprzedaż budynku, 31 sierpnia 2026, 132,5 m²

      Łanowa 86A, Radziszów

      920 100 złCena za metr kwadratowy: 6 944 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 132,5 m²
      • numer budynku 1
      • rynek pierwotny
      • udziały wymagają uwagi
    5. Sprzedaż budynku, 28 sierpnia 2026, 113,78 m²

      142, Grabie

      997 000 złCena za metr kwadratowy: 8 763 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 113,78 m²
      • numer budynku 1
      • rynek pierwotny
      • udziały wymagają uwagi
    6. Sprzedaż budynku, 26 sierpnia 2026, 142 m²

      139, Gołuchowice

      1 598 000 złCena za metr kwadratowy: 11 254 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 142 m²
      • numer budynku 1
    7. Sprzedaż budynku, 24 sierpnia 2026, 126,8 m²

      Kalwaryjska 20, Wola Radziszowska

      800 000 złCena za metr kwadratowy: 6 309 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 126,8 m²
      • numer budynku 1
      • rynek pierwotny
    8. Sprzedaż budynku, 7 sierpnia 2026, 77,07 m²

      Spacerowa 9B, Jurczyce

      798 000 złCena za metr kwadratowy: 10 354 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 77,07 m²
      • numer budynku 2
      • rynek pierwotny
      • udziały wymagają uwagi
    9. Sprzedaż budynku, 30 lipca 2026, 121,91 m²

      Krótka 21, Wola Radziszowska

      949 000 złCena za metr kwadratowy: 7 784 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 121,91 m²
      • numer budynku 1
      • rynek pierwotny
    10. Sprzedaż budynku, 27 lipca 2026, 123,65 m²

      Skawińska 21A, Wola Radziszowska

      1 025 000 złCena za metr kwadratowy: 8 290 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 123,65 m²
      • numer budynku 1
      • udziały wymagają uwagi

    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Budynki” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Dane odświeżamy po każdym imporcie Rejestru Cen Nieruchomości. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych