Przejdź do treści

Budynki · Ceny transakcyjne

Świątniki Górne - miasto

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego

120614_4

Poziom

jednostka ewidencyjna

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Od 3 września 2024 akty notarialne podały powierzchnię użytkową budynku w 1 z 10 sprzedaży budynków w tym obszarze, a medianę ceny za metr kwadratowy budynków pokazujemy od 5 takich aktów.

Mediana ceny za metr kwadratowy powierzchni użytkowej ?

brak danych

Cena transakcyjna

Mediana ceny transakcyjnej ?

brak danych

Cena transakcyjna

Mediana powierzchni użytkowej ?

brak danych

Liczba transakcji ?

1

  • 3 września 2024 – 3 września 2026 · 1 akt notarialny
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Sprzedaże budynków

Ceny całych transakcji z aktów notarialnych, razem z działką

Liczba sprzedaży budynków

10

Akty podały powierzchnię użytkową budynku w 1 z nich.

Mediana ceny transakcji budynków

391 000zł

Niska próba

Cena całej transakcji, razem z działką.

Mediana powierzchni działek

851m²

Niska próba

Najczęstsza liczba kondygnacji nadziemnych

2kondygnacje

W 4 z 6 sprzedaży z budynkiem mieszkalnym, dla których znamy liczbę kondygnacji.

Opis obszaru

Cena transakcyjna

Świątniki Górne - miasto to jednostka ewidencyjna. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 335 transakcji.

Budynki: 1 transakcja w statystykach cen za metr kwadratowy. Od 3 września 2024 akty notarialne podały powierzchnię użytkową budynku w 1 z 10 sprzedaży budynków w tym obszarze, a medianę ceny za metr kwadratowy budynków pokazujemy od 5 takich aktów. Mediana ceny transakcji budynków, razem z działką, wynosi 391 000 zł, a mediana powierzchni działek 851 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania 2 brak danych brak danych brak danych
Działki budowlane 3 brak danych brak danych brak danych
Działki rolne Niska próba 18 183 zł/m² 245 000 zł 1 452,5 m²
Działki pozostałe 1 brak danych brak danych brak danych
Budynki 1 brak danych brak danych brak danych

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle: Gmina, Powiat

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina; część danych: powiat krakowski Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego

    Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    8,1rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    619 000 zł Niska próba
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    4 844 zł/m² Niska próba
    Mediana powierzchni mieszkania
    120,8 m² Niska próba
    Szacowany roczny dochód netto ?
    75 962 zł
    Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
    8 802 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    powiat krakowski
    Liczba mieszkań w próbie
    9

    Tempo zmian okolicy ?

    stabilna

    Zmiana liczby mieszkańców
    −0,5%
    Saldo migracji w 2025 roku
    +7 osób

    Co mówią dane o okolicy

    Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.

    Pieniądze

    • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie krakowskim w 2025 roku: 8 802 zł miesięcznie. To 93,9% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 109,4%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Mieszkanie jest drogie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 619 000 zł — z 9 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 8,1 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Porównaj cenę z oferty z medianą za metr kwadratowy — dopiero to pokazuje, czy mieszkanie jest drogie, czy tylko duże.Niska próba: mediana z 9 transakcji. Przy mniej niż 30 transakcjach jedna nietypowa sprzedaż mocno ją przesuwa, więc traktuj tę kwotę jako orientacyjną.

    Życie na co dzień

    • Liczba mieszkańców prawie się nie zmienia.Pod koniec 2025 roku na poziomie gminy mieszkały 2 383 osoby. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 0,5%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 7 osób więcej, niż się wyprowadziło.
    • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 15,4% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 20,0%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,6%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
    • Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie krakowskim 9,5 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 3 900 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie krakowskim w 2025 roku: 4,4%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 6,5% do 4,4%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Dochody gminy na mieszkańca prawie się nie zmieniają.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 0 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody prawie się nie zmieniły.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz mniej.W 2025 roku oddano tu do użytku 2,5 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik spadł z 5,8 do 2,5.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    8 802 złmiesięcznie

    +109,4%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    0 złrocznie

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    93,9%

    −7,4

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    4,4%

    −2,1

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    2,3%

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    2 383osoby

    −0,5%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    1 143osoby

    −2,8%48,0% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    1 240osób

    +1,7%52,0% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    367osób

    −3,9%15,4% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    414osób

    −19,8%17,4% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    502osoby

    −4,0%21,1% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    623osoby

    −5,9%26,1% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    477osób

    +52,9%20,0% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    +7 osób

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    2,9

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    2,5

    +4,2

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    0,4

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    38

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    31

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    9,5

    Dane za 2025 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    2,5

    −3,3

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    2 103

    +4,5%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    1 566

    +62,8%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Budynki

    Cena transakcyjna
    1. Sprzedaż budynku, 8 maja 2025, 124,64 m²

      Południowa 2A, Świątniki Górne

      1 245 000 złCena za metr kwadratowy: 9 989 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 124,64 m²
      • rynek pierwotny
    2. Sprzedaż budynku, 31 stycznia 2019, 200 m²

      Słoneczna -, Świątniki Górne

      1 120 000 złCena za metr kwadratowy: 5 600 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 200 m²
    3. Sprzedaż budynku, 19 września 2018, 112,1 m²

      Stawowa 18A, Świątniki Górne

      443 000 złCena za metr kwadratowy: 3 952 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 112,1 m²
    4. Sprzedaż budynku, 27 lutego 2014, 400 m²

      św. Stanisława 1, Świątniki Górne

      655 000 złCena za metr kwadratowy: 1 638 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 400 m²
      • rynek pierwotny
    5. Sprzedaż budynku, 19 grudnia 2013, 203 m²

      Królowej Jadwigi 36a, Świątniki Górne

      65 000 złCena za metr kwadratowy: 320 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 203 m²
      • poza medianami cen
    6. Sprzedaż budynku, 29 sierpnia 2013, 170 m²

      Zimna Woda

      350 000 złCena za metr kwadratowy: 2 059 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 170 m²
    7. Sprzedaż budynku, 16 listopada 2012, 131,4 m²

      Stawowa 22, Świątniki Górne

      330 000 złCena za metr kwadratowy: 2 511 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 131,4 m²
    8. Sprzedaż budynku, 18 stycznia 2012, 131,4 m²

      Pod Jamą

      565 002 złCena za metr kwadratowy: 4 300 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 131,4 m²
    9. Sprzedaż budynku, 7 grudnia 2011, 78 m²

      Świątniki Górne

      311 000 złCena za metr kwadratowy: 3 987 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 78 m²
    10. Sprzedaż budynku, 7 kwietnia 2011, 103 m²

      Stawowa 26A, Świątniki Górne

      450 000 złCena za metr kwadratowy: 4 369 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 103 m²

    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Budynki” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Dane odświeżamy po każdym imporcie Rejestru Cen Nieruchomości. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych